【TOP】Những loại cây cảnh nên trồng trong vườn đẹp, dễ trồng | Flowerfarm.vn

Kur dizajnoni një kopsht, shumë njerëz përqendrohen në zgjedhjen e bimëve të brendshme për të krijuar një hapësirë ​​​​të freskët në shtëpi. Le t’i hedhim një sy bimëve zbukuruese që duhen mbjellë në kopshtin më poshtë.

Cilat bimë duhet të mbillen në kopsht?
Referojuni listës së bimëve zbukuruese që duhet të mbillen në kopsht për ta bërë kopshtin tuaj më të bukur

Shënime kur zgjidhni bimë për të dekoruar kopshtin

Rritja e bimëve në kopsht sjell vërtet shumë përfitime. Por ata vërtet promovojnë përdorimin e duhur vetëm kur mbillen në vendin e duhur. Këtu janë disa shënime për ju kur zgjidhni varietetet e bimëve:

  • Zgjidhni bimët e duhura për madhësinë e kopshtit tuaj. Është e nevojshme të llogaritet me kujdes niveli i rritjes së pemëve, veçanërisht pemëve të mëdha, të njohura edhe si pemë ndërtimi, për të shmangur faktin që kur pema të rritet, forma e saj do të jetë shumë e madhe për të shkatërruar strukturën e kopshtit.
  • Zgjidhni vetëm bimë të gjelbra, ose pemë që prodhojnë fruta të ngrënshëm. Kjo ju ndihmon të shmangni nevojën për të shpenzuar kohë për të pastruar frutat e tyre.
  • Përzgjedhja e varieteteve cilësore, të lehta për t’u kujdesur, pa dëmtues, tolerancë e mirë ndaj shiut dhe diellit.
  • Nëse kopshti nuk ka një sipërfaqe të madhe ose nuk është i përshtatshëm për të mbjellë direkt në tokë, mund të zgjidhni pemë bonsai, bimë që mund të rriten në vazo.

Bimët zbukuruese që duhet të mbillen në kopsht për të ndihmuar në pastrimin e ajrit

Po planifikoni të zbukuroni kopshtin tuaj me bimë të reja. Por cili do të jetë emri që zgjedhin shumica? Le t’i referohemi bimëve më të mira dekorative që duhet të mbillen në kopshtin më poshtë! Këto bimë jo vetëm që e bëjnë kopshtin më të gjallë, por gjithashtu ndihmojnë në pastrimin e ajrit, por rriten lehtë dhe nuk kërkojnë shumë kujdes.

Cilat bimë duhet të mbillen në kopsht?

Pema e luleve prej porcelani (pema e porcelanit Dai)

Pema e luleve të porcelanit, e njohur edhe si pema e porcelanit, është një bimë drunore me gjethe të mëdha, lule të bardha dhe një aromë të veçantë. Pemët jo vetëm që punojnë për të sjellë bukuri në peizazhin e kopshtit, por gjithashtu kontribuojnë në krijimin e hijes për kopshtin tuaj.

A është mirë të mbillni një pemë porcelani para shtëpisë?

Madhësia e pemës nuk është shumë e madhe, dhe procesi i mbjelljes dhe kujdesit për të nuk zgjat shumë. Ky është një emër që nuk duhet ta injoroni kur zgjidhni varietetet e bimëve të kopshtit.

Përveç luleve të porcelanit, nëse i doni lulet, mund t’i referoheni luleve të bougainville, lule wisteria, begonia etj. Lule që rriten lehtë në kopshtnuk zë shumë hapësirë, kujdeset dhe gjithsesi e bën kopshtin tuaj plot ngjyra.

Shelg

Shelgu është gjithashtu një lule në majën e bimëve të bukura dhe të lehta për t’u rritur, e dashur nga shumë njerëz dhe e mbjellë në kopsht. Me nuancën e përhapur dhe lulet e kuqe në formë të veçantë, shelgu ka kontribuar shumë në shtimin e ngjyrës në kopsht.

Ato janë të përshtatshme për t’u rritur në kopshte të mëdha. Ju mund të vendosni një tryezë të vogël çaji, çdo mëngjes ose mbrëmje për t’u mbledhur me familjen dhe njerëzit e dashur. Është vërtet e mrekullueshme, apo jo?

Barringtonia acutangula

Susami është një bimë që pëlqehet nga shumë njerëz për shkak të bukurisë së formës së pemës dhe luleve të tyre. Lulet janë të ngjashme me lulet e shelgut, por janë të bardha. Kjo ngjyrë bëhet edhe më e theksuar në sfondin e gjelbër të errët të gjetheve. Krijoni një kombinim harmonik, duke sjellë estetikë në kopsht.

Barringtonia acutangula

Njerëzit gjithashtu mund të mbjellin enë të vogla me sytha susami për të dekoruar para shtëpisë ose përreth kopshtit. Ata gjithashtu e pëlqejnë këtë bimë për shkak të kuptimit të tyre të veçantë feng shui. Susami Loc simbolizon gëzimin, begatinë dhe prosperitetin e madh.

Pema e yjeve

Nëse thjesht dëshironi të keni pemët Për të dekoruar kopshtin, të dy duan të kenë pemë hije dhe mund t’i përdorin ato si ushqim, frutat yje janë zgjidhja më e mirë. Preferohen mbi varietetet e tjera të frutave për shkak të bukurisë mbresëlënëse të frutave. Për më tepër, frutat yje rriten shumë lehtë, madhësia nuk është shumë e madhe, por tenda është jashtëzakonisht e trashë.

Përveç kësaj, tani njerëzit mund të mbjellin dhe dizajnojnë vazo me bonsai me forma bonsai jashtëzakonisht të bukura dhe mbresëlënëse. Duke zotëruar këto bimë, ju do të krijoni përshtypjen tuaj si dhe stilin tuaj për kopshtin tuaj.

Dhe nëse dëshironi të rritni më shumë bimë zbukuruese në kopsht, mund t’i referoheni Cilat pemë frutore duhet të mbillen në kopsht?.

Arhat pisha

Tung la Han do të thotë të simbolizosh prosperitetin, familjen e pasur. Trupi i rododendronit është i butë dhe i lehtë për t’u formësuar. Gjatë procesit të mbjelljes, ju mund të dizajnoni formën tuaj të pemës sipas dëshirës tuaj, duke afirmuar personalitetin tuaj si dhe duke rritur vlerën dhe bukurinë e kopshtit tuaj.

Pemë dekorative e kokosit

Nëse ju pëlqejnë tiparet fshatare dhe të thjeshta të fshatit të qetë, pse të mos provoni t’i sillni ato në kopshtin tuaj? Nëse keni probleme me gjatësinë, mund ta zëvendësoni me kokosin dekorativ. Kokosit dekorativ kanë të njëjtën formë dhe karakteristika si nipa normale, madje edhe më të lehta për t’u rritur për shkak të tolerancës së tyre shumë të mirë ndaj diellit.

fik

Pema e fikut u bën përshtypje shumë njerëzve nga imazhi i fiqve të mbushur me fruta në pemë, i cili duket vërtet tërheqës. Është një bimë drunore me rrënjë shtylla, ndaj është shumë rezistente ndaj rrezeve të diellit.

A është mirë të mbillni një fik para shtëpisë?

Sung është gjithashtu i impresionuar nga kuptimi i tyre feng shui. Thuhet se fiqtë simbolizojnë prosperitetin dhe bashkimin familjar. Nga vetë forma e tij, tashmë e kemi vënë re.

Pema e kumbullës

Një tjetër emër për një pemë frutore që përdoret zakonisht për t’u rritur si një dekorim kopshti. Me pak më shumë kujdes dhe fekondim, do të keni një pemë frutore të mbushur me fruta për anëtarët e familjes suaj. Çfarë mund të jetë më e mrekullueshme sesa të ulesh nën hijen e një peme dhe të shijosh kumbullat e ëmbla, apo jo?

Bambu

Një prekje natyrale e maleve do të sillet në kopshtin tuaj falë pemës së bambusë. Kjo bimë shpesh mbillet përgjatë gardhit, si një mburojë e fortë për kopshtin. Për të folur për lehtësinë e rritjes dhe tolerancën e diellit dhe shiut, ndoshta asnjë specie pemësh nuk e kalon këtë emër.

Pema ushtarake e bambusë

Pemë qiellore

Bima, e njohur edhe si zambak, ka emrin anglez Chinese Violet, e cila e ka origjinën nga Kina, është një hardhi e vogël me shumë degë dhe degë, gjethe jeshile, jeshile me shkëlqim, simetrike në formë zemre, që rriten në sqetull. Gjethet, të verdha- ngjyrë jeshile, shumë aromatik gjatë natës, bimë ngjitëse me kërcell, pa kërcell, gjethet dhe lulet janë të ngrënshme, supa e gatimit është ushqyese, gjumi i mirë është një pjatë e mrekullueshme.

Lulet lulëzojnë në verë, frutat e gjata, si gjethet dhe lulet janë më aromatike se gjethet e vogla. Bimët e luleve natyrale janë gjithashtu të lehta për t’u rritur me mbjellje ose prerje, nuk janë të kujdesshme për tokën, e duan dritën, e duan lagështinë, e duan pak kujdesin, shpesh rriten duke u ngjitur nëpër porta, rrugica, veranda, nëse ka hardhi, jepni shumë lule, nëse më shumë pleh. , aq më mirë pema zvarritet gjithandej. Të parët tanë mbillnin zambakë qiellorë jashtë portës, jashtë në verandë, si për të hijezuar diellin, ashtu edhe për të ngrënë lule si perime të freskëta.

Pemë rëre

Blak Eyed është një bimë që është vendase në Azinë tropikale, zvarritet në një trung, degë të buta të mbështjellë në trung, gjethe të vetme që rriten përballë, në formë zemre, jeshile të errët, degëza. lulet kanë petale të bukura vjollce ose të verdha rrushi, të ndezura.

Lulet e egra

Pema është e lehtë për t’u rritur me fara ose prerje, nuk është marramendëse për tokën, toleron lagështinë, ka një pëllëmbë të fortë, ngjitet shpejt, jep lule pothuajse gjatë gjithë vitit, veçanërisht në verë, lulet janë të qëndrueshme dhe gjethet jeshile gjatë gjithë vitit. Gjethet gjithashtu përtypen kur kafshohen nga një gjarpër, i cili mund të shërohet përkohësisht para se të shkojë në spital, ndonjëherë duke u shëruar.

Tigone lulesh

Tigone lulesh ka bukuri tërheqëse, kështu që shpesh pëlqen të mbillet gardhe (veçanërisht gardhi i bardhë i shtëpisë së qytetit është shumë tërheqës); ngjitni portat në harqe ose dërrasa për të hijezuar ose fshehur papërsosmëritë në vende të shëmtuara. Në shumë dizajne kopshtesh, lulet e tigonit përdoren si një pemë dekorative dhe si një pemë hije për gardhe dhe porta të përparme, duke e bërë atë hapësirë ​​më poetike dhe të gjallë.

Vines Lule Tigon

Golf Dashamirësi i diellit, që rritet në tokë të pasur me lëndë ushqyese, rritet shumë shpejt. Sidoqoftë, tigoni mund të rritet edhe në tokë djerrë, të varfër me lëndë ushqyese, ose në çdo lloj toke, hapësirë ​​të ngushtë ose mungesë drite, bima ende jeton mirë. Teli Tigon preferon tokën me lagështi të drenazhuar mirë, por ende mund të tolerojë thatësirën.

Pema e luleve dhjetë orë

Bimët e luleve të orës dhjetë për lule shumë të bukura shumëngjyrëshe përdoren shpesh për të mbjellë shtretër lulesh, janë bimë të njohura të sfondit. Përveç kësaj, ato rriten edhe në vazo të varura për të dekoruar ballkone, veranda, kopshte peizazhi …

A duhet të mbjell lule në orën dhjetë para shtëpisë?

Pemë lule e orës dhjetë me shumë varietete të ndryshme si pemë sam, pemë fiku me dy krahë, tajlandeze e orës dhjetë, lule e orës dhjetë, etj. e lehtë për t’u rritur, e lehtë për t’u kujdesur, pemë me rritje të shpejtë.

Lavdi në mëngjes

Lavdi në mëngjes Dritëdashës ose tolerant ndaj hijes së pjesshme. Ju mund të përdorni lulebore për të mbjellë tenxhere ose për të krijuar lëndina të gjelbra në zona të vogla në tarracë për shtëpitë e qytetit.

Pemë e virgjër deti

Pemë e virgjër deti ka një tolerancë të mirë ndaj ftohjes, kështu që mbillet edhe nën tendë – në hijen e pemëve të mëdha ose mund të përdoret për të mbjellë në qoshet e kopshtit pa dritë. pemë e virgjër deti Mund të tolerojë tokën e lagësht, kështu që mund të mbillet pranë liqenit. Bima rritet shpejt, kështu që nuk ju merr shumë kohë për t’u kujdesur për të.

Pema e mikpritjes

Pema e mikpritjes Me forme peme elegante dhe fisnike, e pershtatshme per dekorim ne shtepi, sallon, tavoline studimi, tavoline. I përshtatshëm për dekorim në rreshta dollapësh, ngjitur me dritare xhami ose në shkallë, ose të mbjella për të dekoruar kopshtin.

bimë merimangash

Pema e arrës së gjelbër të betelit

Pema e arrës së gjelbër të betelit Është një specie hardhish që mund të rritet në një tenxhere tavoline (arrë betel jeshile tavoline), vazo e varur, bimë në vazo në këmbë ose në tokë me një purtekë (arrë betel ngjitëse).

Pema e arrës së gjelbër të betelit Përdoret gjithashtu si një bimë sfondi në vazo të mëdha për të mbuluar tokën dhe për t’u ngjitur në trung për t’i dhënë trungut një ngjyrë jeshile në vend të një ngjyre gri-kafe. Në muret e pemës, arra e gjelbër e betelit përdoret gjithashtu shumë sepse pema është e fortë, me rritje të shpejtë dhe tolerante ndaj hijes. Arra e gjelbër e betelit bën mirë në ujë, kështu që rritet edhe në enë qelqi (arra e gjelbër betel në ujë).

Pema e gjuhës së tigrit

Pema është e lehtë për t’u jetuar, kështu që është e përshtatshme për njerëzit që kanë pak kohë për t’u kujdesur. Pema e gjuhës së tigrit është një bimë shtëpie ose zgjidhet si dhuratë për të afërmit, miqtë dhe partnerët për të uruar fat të mirë, ngrohje të shtëpisë dhe pasuri. Bima ka edhe efekt detoksifikues, sepse filtron gazrat si p.sh formaldehid.

Pemë kanarine

Futura Robusta hổ

Çdo verë askush nuk habitet nga ngjyra e verdhë e luleve të kanarinës. Në sezonin e lulëzimit, është e vështirë të gjesh gjelbërimin e gjetheve, sepse ngjyra e verdhë do të mbulojë pemën. Falë kësaj, kopshti do të bëhet më i spikatur.

Vjollca me dimensione

Pasditja e purpurt rritet mirë, ritmi i rritjes është i shpejtë. Bima pëlqen dritën dhe hijen e pjesshme. Bimët rriten mirë në klimat normale; Shumë e lehtë për t’u rritur dhe për t’u kujdesur. Për të mbjellë një pemë të re, thjesht prerë degët dhe prerë në tokë; Me kalimin e kohës, pema do të zërë rrënjë dhe do të rritet.

Si të kujdeseni për lulet lejla të pasdites
Duhet mbajtur një sasi e caktuar lagështie për të nxitur rrënjosjen më të shpejtë të luleve të purpurta

Pema e purpurt e pasdites rritur si një dekorativ; shtretër lule në park; Rruga; Shtëpia. Pema është një nga shkurret e përshtatshme për t’u mbjellë nën pemë për të rritur bukurinë e kopshtit.

Pemë argjendi

Pemë argjendi duhet të preferohet e shëndetshme, e lehtë për t’u rritur, e lehtë për t’u kujdesur. Pemët e arit dhe të argjendit janë mjaft rezistente ndaj thatësirës, ​​ndaj mund t’i përdorni për mbjellje dekorative në vile ose për mbjellje kufitare në vende me shumë dritë.

Më lart janë përfitimet e mbjelljes së bimëve zbukuruese në kopsht. Përveç kësaj, ne kemi bërë edhe sugjerime për bimët zbukuruese që duhen mbjellë në kopsht, të cilat janë më të lehta për t’u rritur dhe për t’u kujdesur. Ato janë të gjitha varietete të njohura. Shpresojmë që përmes kësaj, ju do të keni zgjedhjen më të mirë për familjen tuaj.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now