18+ Loại Cây Trồng Trong Nhà Đuổi Muỗi “hiệu quả nhất” | Flowerfarm.vn

Bimët jo vetëm që kanë efektin për të hequr papastërtitë, për të pastruar ajrin, për të zbukuruar shtëpitë dhe kopshtet, por gjithashtu kanë përdorime që shumë njerëz nuk dinë për të larguar mushkonjat dhe insektet. Bimë të brendshme që largojnë mushkonjat si natyral ashtu edhe i sigurt, nuk ndikon në shëndetin tonë.

Mushkonjat janë një insekt i dëmshëm për shëndetin e njeriut sepse në trupin e tyre përmbajnë shumë patogjenë dhe transmetojnë viruse direkt në trupin e njeriut.

Pickimet e mushkonjave jo vetëm që shkaktojnë kruajtje, humbje estetike dhe parehati, por gjithashtu mund të përbëjnë rrezik për sëmundje të rënda si ethet e dengës, meningjitit, zika, malaria, ethet e dengës etj., vdekshmëri të lartë.

Prandaj, përdorimi i masave për parandalimin dhe vrasjen e mushkonjave është një çështje me interes të madh për shumë njerëz.

Përveç mënyrave të zakonshme si përdorimi i barnave kimike, përdorimi i pemë kundër mushkonjave ne shtepi është një trend i ri sot dhe sjell efikasitet të lartë.

Nuk ka nevojë të përdorni kimikate dhe është jashtëzakonisht i sigurt. Aplikimi i kësaj metode të vrasjes së mushkonjave do të jetë i padobishëm për familjet me fëmijë të vegjël, njerëzit me lëkurë të ndjeshme dhe lehtësisht të irrituar me përbërës kimikë.

Duke ardhur te artikulli i sotëm, Foo do t’ju udhëzojë Bimë të brendshme që largojnë mushkonjat Si dhe si të mbillni, si të kujdeseni për këto bimë për të marrë rezultatet më të mira.

Si i largojnë mushkonjat bimët e shtëpisë

Kështu që Çfarë bimësh të rriten në shtëpi për të larguar mushkonjat?më poshtë Fao ka renditur shumë bimë kundër mushkonjave të brendshme si dhe mënyrën e rritjes dhe karakteristikat e bimëve, zgjidhni vetë bimët e duhura për të mbjellë.

1. Bima e rozmarinës

Rozmarina, e njohur edhe si Rozmarina, përdoret ende zakonisht për qëllimin kryesor për të qenë një erëz në përpunimin e ushqimit.

Megjithatë, jo shumë njerëz e dinë se ai është gjithashtu efektiv në largimin e mushkonjave, jo vetëm që vaji esencial i nxjerrë nga bima mund të aplikohet edhe në lëkurë për të parandaluar pickimin e mushkonjave.

Bimë kundër mushkonjave të brendshme - rozmarina

Mjafton të vendosni një tenxhere të vogël me rozmarinë në dhomë, tavolina jo vetëm që ndihmon për të rritur bukurinë e hapësirës suaj të jetesës, por gjithashtu ju ndihmon të largoni mushkonjat nga shtëpia.

2. Bima e borzilokut

Ashtu si rozmarina, borziloku është gjithashtu një nga erëzat e njohura të përdorura në industrinë e kuzhinës dhe mjekësisë.

Bimë kundër mushkonjave të brendshme Për të mos përmendur bimën e borzilokut, ato do t’ju ndihmojnë të mos shqetësoheni për ato mushkonja të bezdisshme, të cilat ndihmojnë në largimin e mushkonjave dhe ndihmojnë që ajri i shtëpisë tuaj të jetë më i ajrosur.

Bimët shtëpiake që largojnë mushkonjat - borziloku

Blini vetes një bimë borziloku dhe vendoseni në një tenxhere pranë një dritareje ose ku shpesh pushoni, lehtësoni presionin pas një dite të gjatë pune.

Jo vetëm që do të ndjeni aromën aromatike bimore, por gjithashtu do të shpëtoni nga ato mushkonja të bezdisshme.

3. Sherebelë

Sherebela, e njohur edhe si sherebelë, besohej nga njerëzit e lashtë si një ilaç me efekte shëruese, si dhe një ilaç.

Dhe Bimë të brendshme që largojnë mushkonjat Është gjithashtu e pamundur të mos përmendet pema e kovës, e cila mund të përdoret si për të shëruar plagët, për të ndihmuar në largimin e mushkonjave dhe për të ndihmuar në hapjen e ajrit. Kjo është me të vërtetë një bimë e rrallë, ju lutemi blini një për hapësirën e shtëpisë tuaj.

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - sherebela

Përveç mënyrës së zakonshme të rritjes së tyre në një tenxhere të vogël dhe vendosjes së saj në dhomë, mënyra më efektive për të përdorur sherebelën për të larguar mushkonjat është t’i thani fillimisht në diell dhe t’i digjni në qymyr druri dhe t’i vendosni në disa cepa të Shtëpia ime.

4. Nenexhik

Jo vetëm që përmenden si bimë të brendshme që largojnë mushkonjat, kjo është një nga bimët që duhet të keni në shtëpinë tuaj.

Arsyeja pse?

Ato jo vetëm që veprojnë si një erëz e shkëlqyer për pjatat tuaja, janë barëra medicinale për t’ju ndihmuar të largoni lodhjen, të balanconi sistemin tuaj nervor, të përgatisin ujë detoksifikues për të ndihmuar në pastrimin e zorrëve dhe pastrimin e muskujve, por gjithashtu parandalojnë mushkonjat që rrinë gjithmonë përreth. ju.

Fabrika e brendshme kundër mushkonjave - nenexhik

5. Limoni

Ky është një lloj tjetër i barit të limonit që ne e përdorim shpesh në gatime, bari i limonit përdoret si një bar i madh medicinal për trajtimin e sëmundjeve. Limoni njihet si një bimë kundër mushkonjave, vaji esencial i kësaj bime gjendet më së shumti në përbërjen e sprajve apo qirinjve aromatikë për largimin e mushkonjave.

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - limoni

Limoni është shumë i lehtë për t’u rritur, nëse i rritni për një kohë të gjatë, mund të rriten deri në 5 ose 6 metra. Pra, duhet të mbillni ilaç kundër mushkonjave brenda në kopsht ose në një tenxhere të madhe.

6. Livando

Duke iu referuar kësaj luleje, njerëzit e kanë nuhatur aromën, sepse kjo lule përdoret në parfumeri, kozmetikë, xhel dushi,.. pra është shumë e njohur për femrat, apo jo. Gjithashtu kjo është Bimë të brendshme që largojnë mushkonjat Kjo është e habitshme, apo jo?

Jo vetëm me një aromë të butë dhe të këndshme, që ju ndihmon të largoni stresin dhe të bini në gjumë më lehtë, livanda gjithashtu vepron për të parandaluar mushkonjat dhe insektet e tjera.

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - livando

Ahengje në natyrë si dhe në ambiente të mbyllura për të shmangur kripërat e urryera, thjesht duhet të kultivoni livando brenda ose jashtë në kopsht.

Nëse shtëpia juaj nuk ka një kopsht me një sipërfaqe të vogël toke, këto vazo të vogla të bukura me livando do të jenë padyshim një zgjedhje e shkëlqyer.

7. Toka perilla

Kjo është gjithashtu një specie bimë shtëpie ndjekje Mushkonjat rriten lehtë dhe janë efektive në trajtimin e sëmundjeve, si dhe në mbajtjen e mushkonjave jashtë shtëpisë tuaj, megjithëse përdorimi kryesor i perilës është si një perime anësore.

Bimë të brendshme për të larguar mushkonjat - bimë perilla

Përveç mbjelljes së tyre në vazo të vogla dhe më pas zhvendosjes në zonat ku mblidhen shpesh mushkonjat, ju gjithashtu mund të shtypni një grusht gjethe perilla dhe t’i fërkoni në lëkurën tuaj nga pickimi i mushkonjave, kjo do të lehtësojë menjëherë kruajtjen. Gjithashtu parandalon sëmundjet e shkaktuara nga mushkonjat .

8. Bima e hudhrës

Ngrënia e hudhrës nuk mund t’i mbajë mushkonjat larg, përveç nëse hani hudhër rregullisht dhe në sasi të mëdha, por nëse rritni bimë hudhër, kjo do t’ju ndihmojë me këtë. Ju mund t’i mbani bimët e shtëpisë që largojnë mushkonjat në një kopsht të vogël ose në një pjatë si kjo.

Bimët e hudhrës rritin bimë kundër mushkonjave në shtëpi

9. Pemë pesëvjeçare

Ky peshk është i pëlqyer nga shumë njerëz dhe zgjedh t’i vendosë në shtëpi sepse përveç krijimit të një hapësire të gjelbër për ambiente banimi dhe pune, kanë edhe efektin e antindotjes, duke eliminuar gazrat e dëmshëm nga mjedisi.

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - pesë bimë shtëpie

Përveç kësaj, në përbërjen e bimës përmban edhe formaldehid, kjo substancë ka efektin kryesor të trajtimit të disa fazave kronike, përveç kësaj, ato gjithashtu kanë aftësinë për të larguar mushkonjat dhe insektet përreth vendit ku jetoni.

10. Pelin

Ndër bimët e shtëpisë që largojnë mushkonjat, pelini është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer. Ju mund ta përdorni plotësisht këtë bimë si një perime, si dhe një bimë shtëpiake efektive kundër mushkonjave. Ju madje mund të hasni shumë bimë të egra që rriten rreth rrugës ose kopshtit tuaj të vogël.

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - Pelin

Jo vetëm që pelini është një perime e shijshme dhe ushqyese, ose përdoret për trajtim si një ilaç afatgjatë, por gjithashtu ka efektin e largimit të mushkonjave në mënyrë natyrale.

11. Karafil

Karafili klasifikohet si një nga bimët shtëpiake më efektive kundër mushkonjave falë aromës së bimës. Megjithatë, për shkak të aromës së tyre, shumë njerëz përjetojnë marramendje ose dhimbje koke kur janë në kontakt të ngushtë.

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - karafil

Pra, këshilla për ju kur rritni karafilin është t’i vendosni në hapësira të hapura në mënyrë që aroma e tyre të përhapet lehtësisht në ajër dhe të largojë mushkonjat.

12. Catnip

Kjo bimë njihet kryesisht si një nga bimët zbukuruese që rriten në kopshte. Emri i saj lidhet me macet për shkak të aromës së tyre dhe gjithashtu ushqimit të tyre të preferuar.

Në përbërjen e bimës së mentes, përmban nepetalactone – kjo substancë është treguar nga shkencëtarët se është 10 herë më e fuqishme se repelentët e tjerë të mushkonjave.

Bimë të brendshme kundër mushkonjave - Nenexhik i maceve

Prandaj, në vend që të shpenzoni një ton para për të blerë një kavanoz të madh dhe të vogël të mbushur me kimikate toksike për të vrarë mushkonjat, mbillni menjëherë një pemë në kopshtin tuaj.

13. Bima e kumakit

Vendosni një tenxhere me marigoldë në një vend ku shpesh mblidhen mushkonjat, si një dritare ose derë ose në një ballkon, ku të dy mund të zhyten në diell dhe të largojnë ato mushkonja të bezdisshme. .

Marigoldi njihet si një nga bimët zbukuruese të preferuara, kjo lule ka një aromë të veçantë që mushkonjave iu duket shumë e parehatshme, kështu që mushkonjat do të qëndrojnë shpejt larg shtëpisë tuaj.mik.

Bimët e brendshme kundër mushkonjave - Marigoldët

Bimë të brendshme për të larguar mushkonjatMarigoldët përmbajnë një përbërës të quajtur Pyrethrum, i cili zakonisht gjendet në përbërjet kundër insekteve.

14. Verbena

Ky bar shpesh mbillet në kopshte, ose në vende afër derës për të parandaluar mushkonjat kur ata synojnë të hyjnë në shtëpinë tuaj.

Bimët për të larguar mushkonjat në shtëpi - verbena

Ky bar ka një aromë të ftohtë dhe të këndshme të limonit të freskët, vaji esencial i nxjerrë nga verbena është gjithashtu shumë efektiv në largimin e insekteve në përgjithësi dhe pickimit të mushkonjave në veçanti.

15. Geraniumet

Geranium është një bimë zbukuruese që është shumë e njohur dhe e zgjedhur për shkak të luleve të saj të bukura të grumbulluara me shumë ngjyra të gjalla dhe aromën e butë.

Bimët e brendshme që largojnë mushkonjat - geraniumet

Ne perberjen e geraniumeve permbajne nje numer substancash si linalool, a-pinene, geranyl acetate, myrcene, menthone, limonene, citronellol, geraniol dhe geranyl butyrate – keto substanca kane efektin per te ndihmuar njerezit te relaksojne mendjen dhe trupin me rehat , lehtësojnë lodhjen, por janë toksike për mushkonjat.

16. Petunia

Kjo bimë është e ngjashme me barbarozën, forma e petunisë është në formë hinke me plot ngjyra dhe aromë që është një armë për të mbajtur larg mushkonjat.

Mbjellja e bimëve kundër mushkonjave në shtëpi - Petunia

17. Pema eukalipt

Kjo bimë është e famshme për vetitë e saj kundër insekteve. Pemët eukalipt shpesh mbillen në zona moçalore ose të lagështa për të përmirësuar tokën dhe për të ndihmuar në uljen e incidencës së malaries.

Aroma e gjetheve është shumë efektive në largimin e mushkonjave. Vaji esencial i nxjerrë nga gjethet dhe degëzat e reja të pemës së eukaliptit sjell edhe efekte shëruese dhe antibakteriale në trupin e njeriut.

Bimët e brendshme që largojnë mushkonjat - eukalipt

Megjithatë, kur kjo bimë rritet shumë e gjatë, pra kur bëhet fjalë për rritjen, pema është e madhe, kështu që mund t’i mbillni ato vetëm në sipërfaqe të mëdha.

18. Pema e Melaleukës

Bimë të brendshme që largojnë mushkonjat Gjëja e fundit që përmendi fao në postimin e sotëm është pema e çajit, ju që vuani nga sëmundje të lëkurës si puçrrat, jeni të interesuar për kujdesin e lëkurës, duhet të keni dëgjuar shumë për këtë bimë, sepse përdorimi kryesor i saj është trajtimi i sëmundjeve të lëkurës. .

Bimët e brendshme për të larguar mushkonjat - Pema e çajit Indigo

Pema e famshme e pemës së çajit është e njohur për shumë njerëz për aftësinë e saj për të trajtuar sëmundjet e lidhura me lëkurën dhe për të pastruar ajrin. Megjithatë, aroma e veçantë e pemës së çajit është një aromë që largon mushkonjat dhe insektet e tjera.

Pra, ne kemi mësuar për Bimë të brendshme që largojnë mushkonjat si dhe karakteristikat, si të rritet pema. Nëpërmjet këtij artikulli, unë shpresoj se ju mund të rritni bimët tuaja që janë të përshtatshme për shtëpinë tuaj dhe preferencat tuaja. Paç fat.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now