7 Loại cá cảnh đẻ con, dễ sinh sản phổ biến nhất hiện nay | Flowerfarm.vn

Mbajtja e peshkut në akuarium është një hobi elegant për shumë njerëz. Të shohësh dhe të kujdesesh për peshqit zbukurues çdo ditë, t’i shikosh të rriten çdo ditë është një gëzim dhe pasioni nuk është i vogël.

Në artikullin e sotëm, Fao do t’ju udhëzojë në detaje se si të kujdeseni për peshqit dekorativë që rriten lehtë dhe veçanërisht për racat e njohura të peshqve dekorativë që rriten lehtë në treg sot.

Karakteristikat e përgjithshme të peshqve dekorativë që lindin

Peshku mund të lëshojë vezë në shumë mënyra. Disa lloje shpërndajnë vezë, disa vendosin vezë në një nënshtresë, të tjera bëjnë fole, disa mbajnë vezë në gojë, etj.

Llojet e peshqve zbukurues që lindin

Për shkak se peshqit dekorativë kanë forma kaq të pasura të vendosjes së vezëve, akuaristët duhet të përgatisin një rezervuar të përshtatshëm. Peshqit zbukurues që shpërndajnë vezët zakonisht nuk i mbrojnë vezët, por mund t’i hanë ato. Nëse dëshironi t’i mbani vezët të paprekura, mund t’i aplikoni në shumë mënyra.

Rekomandohet të ndani peshkun mëmë dhe peshkun menjëherë pas pjelljes së vezëve, ose mund të bëni një shtresë zhavorri në fund të rezervuarit për të lënë vezët të bien në mënyrë që të mos hahen nga pjellja.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të mbillni më shumë bimë në liqen ku vezët të ngjiten për të ndihmuar në fshehjen e grabitqarëve. Ose përdorni një rrjetë fundosjeje për të pjellë peshkun, vezët do të bien automatikisht në fund.

Për peshqit e akuariumit që varrosin vezët e tyre, fundi i rezervuarit duhet të mbulohet me një shtresë torfe mbi zhavorr, në mënyrë që peshqit të mund të varrosin vezët në të. Peshqit pjellin në media për të mbrojtur vezët dhe skuqjen; kështu që nevojiten shkëmbinj dhe strofulla të përshtatshme për pjelljen e tyre.

Në të kundërt, peshqit e akuariumit folezues nuk kërkojnë ndonjë material të veçantë, ata mbledhin vullnetarisht fragmente pemësh. Ju duhet të mbillni shumë bimë në rezervuar për të krijuar vende fshehjeje për peshkun nënë pas vezëve.

Në peshqit që ushqehen me gojë, inkubimi ndodh në zgavrën me gojë të femrës. Ky peshk, gjatë asaj kohe kishte shumë nevojë për qetësi dhe paqe; Peshqit as që mendojnë të hanë.

Peshqit e akuariumit lindin

1. Peshku Betta (peshk siamez) – Peshku dekorativ që lind foshnjat

Peshku Betta - peshk akuariumi që lind

Peshku siamez, peshku Betta ose disa emra të tjerë si peshku luftarak, lia thia ose peshku luftarak janë të gjithë një lloj peshku, por i quajnë ndryshe në varësi të lokalitetit. Ky peshk u gjet për herë të parë në ujërat e cekëta të Tajlandës.

Peshku siamez ka një formë relativisht të lezetshme, shumë ngjyra të ndezura, veçoria unike e kësaj race peshqish zbukurues është bishti i gjerë dhe i përhapur që duket shumë mbresëlënës. Kur rriten, ata shpesh zihen me njëri-tjetrin, kështu që fëmijët dhe të rriturit pëlqejnë t’i mbajnë për argëtim.

Shtrydhja e bettas nuk është e vështirë, por kërkon pak teknikë. Sidomos ndjenja e eksitimit, duke pritur me padurim fëmijën e peshkut që do të lindë.

2. Peshku i kuq – Llojet e peshqve zbukurues që lindin

Peshku i kuq - peshk akuariumi i lehtë për t'u shumuar

Peshku i kuq është një anëtar mjaft i vogël i familjes së krapit. Ky peshk dekorativ i lehtë për t’u rritur u edukua për herë të parë në Kinë më shumë se 1000 vjet më parë. Deri më tani, ata janë peshq jashtëzakonisht të njohur për t’u mbajtur si peshq zbukurues dhe janë gjithashtu zgjedhja e parë e atyre që sapo kanë filluar të rrisin peshqit e akuariumit.

Përmend Llojet e peshqve zbukurues që lindin Peshku i kuq nuk mund të injorohet, ata janë të lehtë për t’u shumuar nëse e dini sjelljen e tyre, peshqit e kuq zakonisht pjellin në pranverë.

Nëse dëshironi që peshku juaj të lindë, thjesht ulni temperaturën e rezervuarit në rreth 10 deri në 12 gradë Celsius për të simuluar dimrin. Më pas rriteni gradualisht temperaturën deri në 20 deri në 23 gradë Celsius.Kjo ndihmon në stimulimin e riprodhimit të tyre.

Normalisht, një peshk i kuq femër mund të lëshojë nga 1000 deri në 10000 vezë në varësi të llojit. Të skuqurat mund të hanë vezë ose ndonjë ushqim të veçantë.

3. Peshk kajsi kanelle – Llojet e peshqve dekorativë që lindin

Peshku Mai Que – Peshku Akuariumi

Emri shkencor i peshkut me kajsi kanelle eshte: Apyocharax. Rritja e tyre është shumë e thjeshtë, duke jetuar në një mjedis me ujë të ëmbël me një pH që varion nga 6.5 në 7.5. Temperatura ideale që ky peshk akuariumi të lindë është midis 23 dhe 27 gradë Celsius.

Mai Que karakterizohet si një peshk i butë dekorativ që i pëlqen të jetojë në grup. Në fazën e vezëve, këshillohet të ndani një peshk mashkull dhe dy femra në një rezervuar të veçantë. Akuariumi ka nevojë për një shtresë zhavorri për të mbështetur vezët.

Pasi çelin vezët, shitësi vazhdon të ndajë prindërit në një rezervuar tjetër. Më pas ushqeni të skuqurat me ushqime të specializuara si karkaleca me shëllirë, artemi etj.

4. peshk brokadë – Llojet e peshqve zbukurues që lindin

Peshk brokoli - peshk dekorativ ujor

Peshku kacabu është një peshk shumë i lehtë për t’u mbajtur. Ngjyrat e tyre shumëngjyrëshe i bëjnë njerëzit të dashurohen që në momentin e parë që i takojnë. Trupat e tyre kanë vija blu, jeshile ose rozë-të kuqe që i bëjnë të shkëlqejnë në liqen.

Uji në rezervuarin e peshkut duhet të ketë një pH midis 6.7 dhe 7. Ata gjithashtu nuk kanë nevojë për furnizim të jashtëm me oksigjen. Në kohën e pjelljes, duhet të ndani një palë peshq mashkull dhe femër në një rezervuar të vogël.

Meshkujt do të bëjnë fole me flluska ajri dhe bimë në sipërfaqen e ujit. Pastaj femra do të pjellë brenda asaj foleje. Çdo herë, peshqit femra do të bëjnë nga 800 deri në 1500 vezë. Peshqit meshkuj në mënyrë spontane i fekondojnë vezët gradualisht.

Vini re se pasi femra të ketë mbaruar shtrimin, duhet ta ndani femrën sepse mashkulli është shumë agresiv në këtë kohë për të mbrojtur vezët.

Pas rreth 2 deri në 3 ditë kur vezët çelin, ushqeni peshkun me të verdha veze të ziera fort ose ushqime natyrale si krustacet dhe algat. Nga 1 deri në 2 muaj, të skuqurat mund të hanë ushqim sintetik.

5. Peshku me 7 ngjyra (Guppy fish) – Peshku dekorativ që lind

Peshku 7 ngjyra - peshqit e akuariumit lindin

Guppies janë një peshk tropikal, në tregun vietnamez ky peshk është mjaft popullor. Me avantazhin e çmimit të lirë, e bukur dhe gjithashtu një nga më të mirat Llojet e peshqve zbukurues që lindin dhe e lehtë për tu mbajtur.

Për kujdesin e lehtë dhe efektiv të guppies. Thjesht duhet t’i hidhni në një mjedis uji të pastër ose pak alkalik dhe më pas t’i ushqeni plotësisht dy herë në ditë.

Përveç kësaj, nëse nuk keni kohë të ushqeni rregullisht peshqit tuaj zbukurues, le të lëshojmë algat dhe algat e bishtit të qenit për të krijuar një burim ushqimor natyral për ta.

Peshqit janë shumë pjellorë dhe shtatzënë. Periudha e shtatzënisë dhe riprodhimit është vetëm midis 22 dhe 30 ditë. Pas fekondimit, zona pranë anusit do të ketë një ngjyrë të errët, të quajtur njollë shtatzënie, e cila gradualisht do të rritet dhe gradualisht do të bëhet e errët.

Femra Guppy mund të shumojë nga 5 deri në 30 peshq për pjellë, të skuqurat sapo kanë lindur me karakteristika noti dhe fshehjeje.

6. Peshku shtambë – Peshk akuariumi që janë të lehtë për t’u shumuar

Tanke - peshk akuariumi të vogël të lirë

Peshku shtambë njihet edhe si peshk tenxhere me çaj, peshk molly. Mbarështimi i këtij peshku akuariumi është shumë i thjeshtë. Temperament shumë i butë dhe jeton në grup. Lloji i ushqimit që u pëlqen shumë është alga e dëmshme dhe një peshk i dobishëm për rezervuarin.

Ky lloj peshku dekorativ pjell shumë shpejt, kështu që kur blini një peshk në treg, thjesht duhet të dini se si të zgjidhni peshk të shëndetshëm, vetëm 1 deri në 2 ditë më vonë ata do të pjellin.

Ndryshe nga peshqit e tjerë që lindin të rinj të gjallë, peshqit akrep shumohen duke lindur. Kur lind foshnja e peshkut, fëmija mund të hajë bo bo ose ushqime të tjera të mira. Pas një periudhe 1 mujore, ata do të mund të hanë pelet të rregullt.

Kryqëzimi me ngjyra të ndryshme është gjithashtu shumë i thjeshtë, duke ndihmuar në krijimin e një ngjyre ekskluzive vetëm për ju.

7. Peshku bisht shpatë – Peshku dekorativ që lind

Peshk bisht shpata - Peshk zbukurues që lind

Bishti i shpatës është një nga peshqit më të njohur të akuariumit për vezët dhe tropikalët. Kanë edhe shumë emra të tjerë si: peshk me njolla, peshk i artë. Peshku është vendas në Meksikën juglindore. Zakonisht jeton në lumenj, përrenj dhe kanale. Në vitet 1950, peshku i bishtit të shpatës u importua në vendin tonë.

Peshqit e bishtit të shpatës janë shumë të mirë dhe të lehtë për t’u mbajtur. Megjithatë, duhet theksuar se toleranca e peshkut ndaj të ftohtit është relativisht e dobët. Një peshk zbukurues që lind drejtpërdrejt për të skuqur. Zakonisht peshqit e bishtit të shpatës pëlqejnë të pjellin natën, çdo herë me një numër prej 12 deri në 20 peshq.

Duhet t’i kushtoni vëmendje lëshimit të myshkut në rezervuar në mënyrë që të skuqurat të fshihen. Ushqimi bazë i të skuqurve është ose vezët ose buka e thatë.

Si të zgjidhni gishtërinj që janë të lehtë për t’u rritur, të lehta për t’u rritur

Për shkak se çdo lloj peshku dekorativ do të ketë karakteristika të ndryshme fiziologjike, teknika për të ndihmuar peshqit të pjellin në çdo objekt do të jetë e ndryshme.

Pavarësisht nga lloji i skenave të pjelljes ose vezëve, është e rëndësishme që fillimisht të gjeni çiftin e duhur të një mashkulli dhe një femre.

Zakonisht, peshku mashkull ka një pendë anale të ndryshme nga peshku femër. Në peshqit e vezëve, ka pak dallime të dallueshme, me vetëm disa karakteristika që mund të ndihmojnë në përcaktimin nëse peshku është mashkull apo femër. Zakonisht trupi i peshkut mashkull do të jetë më i hollë dhe më i gjallë, pendët janë relativisht të zhvilluara.

Llojet e peshqve dekorativë që janë të lehtë për t'u shumuar

Në akuariume, speciet e peshqve që i përkasin familjes tilapia shpesh zgjedhin peshq të ndryshëm të tyre për t’u çiftuar. Peshqit e përzgjedhur për pjellje duhet të plotësojnë kërkesat për të qenë të shëndetshëm, pa sëmundje ose deformime. Është e nevojshme të zgjidhni peshk me pika të forta si pendë të zhvilluara mirë, ngjyra të bukura etj.

Para se të çiftoni peshqit e akuariumit, duhet të mbani veçmas peshqit mashkull dhe femër. Gjatë kësaj kohe kërkohet kujdes dhe kujdes i veçantë. Kjo do të sigurojë që femra të ketë vezë të mira.

Si të kujdesemi për mbarështimin e duhur të peshkut dekorativ

Kur peshqit e akuariumit pjellin dhe periudhën tjetër, duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë peshkut. Disa meshkuj flirtojnë me femra me shumë pasion. Të tjerët bëjnë të kundërtën, duke zmbrapsur femrën pa e pranuar çiftimin që në fillim.

Ka raca peshqish që nuk kujdesen për vezët e shtruara, ndonjëherë peshku femra ha vezët e saj. Nëse është kështu, ju duhet ta hiqni peshkun femër nga rezervuari pas vezëve, duke lënë vetëm mashkullin të kujdeset për të vegjlit.

Ose mund t’i hiqni të dy meshkujt dhe më pas t’i inkuboni vezët artificialisht duke vendosur një copë shtuf afër vezëve. Lëreni ujin të rrjedhë për të zëvendësuar lëvizjen e ventilatorit të pendëve të prindërve. Duke vepruar kështu, peshqit do të marrin oksigjen të mjaftueshëm për t’u rritur.

Kujdesuni për mbarështimin e duhur të peshqve të akuariumit

Vezët e krapit zakonisht vendosen në shkurre natyrale, në shtresën e torfe në fund të rezervuarit. Në varësi të llojit të peshkut, ju duhet të mbledhni vezët dhe t’i çelin në ujë më pak të thellë.

Ato mund të lihen për një periudhë prej 1 deri në 2 muaj në torfe, pjesa më e madhe e së cilës thahet përpara se të zhyten përsëri në ujë për të nxitur çelin.

Nëse ka një rast të peshkut me fole shkumë, është mirë që të hiqni femrën nga rezervuari pasi vezët të jenë fekonduar. Mashkulli do të mbrojë folenë dhe vezët shumë ashpër.

Pasi peshku të ketë përfunduar procesin e vezëve, këshillohet që të lini peshkun e vezëve të pushojë për disa ditë për t’u rikuperuar dhe më pas t’i ktheni në rezervuarin kryesor.

Si të kujdeseni për peshqit e vegjël të akuariumit

Që nga momenti kur fillojnë të notojnë, të skuqurit kanë nevojë për ushqim, por pikërisht gjatë kësaj periudhe jo noti, peshqit mund të jetojnë në rezervat e qeskës së verdhë veze. Nuk ka nevojë të nxitoni për të ushqyer, sepse peshqit nuk dinë të hanë në këtë kohë, kështu që ushqimi i mbetur do të bëjë që rezervuari të ndotet.

Ushqimi i parë i peshkut varet nga madhësia e tyre, pasi çdo lloj peshku lind një madhësi të ndryshme. Zakonisht të skuqurat e specieve të shpërndara folezuese dhe të vezëve nuk do të jenë aq të pangopur sa të skuqurat e familjeve të vezëve dhe tilapisë.

Kujdesi për peshqit e vegjël të akuariumit

Ju duhet të ushqeni rregullisht skuqjen vazhdimisht. Rritja e transportit të ujit dhe shkëmbimi i ri i ujit ndihmojnë në rritjen e rregulluar të rritjes së peshkut. Kur peshku është rritur në moshë madhore, ai ka një formë dhe ngjyrë të veçantë të ngjashme me peshkun mëmë.

Të gjithë peshqit e sëmurë dhe të plogësht duhet të hiqen nga habitati. Peshqit e mitur që janë të pangjyrë dhe kanë fije normale të rritjes duhet gjithashtu të hiqen. Zgjedhja e peshkut të bukur dhe të shëndetshëm për mbarështim dhe mbarështim është e nevojshme.

Kështu kemi mësuar së bashku për peshqit e akuariumit që lindin dhe si të kujdesemi për ta. Nëpërmjet këtij artikulli, Fao shpreson se ju mund të zotëroni peshk akuariumi të shëndetshëm dhe të rritur mirë.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now