Cá Trích – Những Tác Dụng Của Cá Trích Với Sức Khỏe | Flowerfarm.vn

Harenga është një peshk si kajsia, por më i madh, me lëkurë kaltërosh, kocka të vogla, trup të gjatë e të hollë, dy nofulla të barabarta. Peshq me dhëmbë të vegjël ose që mungojnë, luspa të hollë të rrumbullakët, që bien lehtë, disa lloje kanë luspa krehër, kreshta e barkut të peshkut ka dhëmbë të dhëmbëzuar. … Veçanërisht harenga është një burim i pasur ushqimi për shqiponjat tullace. Bashkohuni me ne për të mësuar më shumë rreth Harengë Lexoni artikullin më poshtë për të ditur më shumë se cilat janë përfitimet shëndetësore të harengës!

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 11
Origjina e harengës

Origjina e harengës

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 12
Origjina e harengës

Harenga është një peshk i specializuar për të jetuar në mjedise detare, ato janë specie migratore dhe relativisht të vogla në përmasa trupore.

Më poshtë, ne do t’ju ndihmojmë të mësoni për origjinën dhe karakteristikat e peshkut të pasur me vlera ushqyese që pëlqehet nga shumë njerëz.

Harenga ka emrin shkencor anglez Sardinella, harenga është një gjini e familjes së harengës Clupeidae së bashku me linjat e sardeles, hilsa, menhaden dhe shads.

Harenga e parë e gjetur në 1847 u gjet kryesisht në rajonet e Atlantikut, Indisë dhe Paqësorit.

Sot, linjat e harengës edukohen gjerësisht në të gjithë botën. Ato bëhen një burim ushqimi që siguron shumë lëndë ushqyese, duke mbështetur zhvillimin njerëzor.

Karakteristikat e harengës

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 13
Karakteristikat e harengës

Harenga është një peshk i vogël që jeton në det, një harengë e rritur peshon vetëm rreth 100 g, me një gjatësi prej rreth 10-15 cm 1 peshk.

Trupi i harengës ka formën e një guaske, lëkura dhe luspat janë kaltërosh, trupi është i zgjatur dhe skeleti i tyre është relativisht i vogël.

Luspat e peshkut janë mjaft të vogla, të holla dhe të rrumbullakëta në formë, e cila bie lehtë. Në pjesën e barkut të peshkut ka dhëmbë të dhëmbëzuar shumë të mprehtë dhe të mprehtë.

Në anën e pasme ka një pendë të lartë të ngritur, bishti është i shkurtër dhe i ndarë në mes. Koka e harengës është mjaft e vogël, nofulla e poshtme del jashtë, sytë e peshkut janë mjaft të mëdhenj në krahasim me madhësinë e kokës dhe pak konveks.

Harenga është një lloj peshku që merr frymë përmes një sistemi gushë në kokë.

Klasifikimi i shtameve të harengës

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 14
Klasifikimi i shtameve të harengës

Ka rreth 20 lloje të ndryshme në familjen e harengës që banon në botë. Megjithatë, speciet më të zakonshme janë harenga e rrumbullakët dhe harenga kockore.

Harengë e rrumbullakët

Harengë e rrumbullakët, e njohur edhe si harengë e gabuar. Kjo linjë harenge ka një trup të rrumbullakët, pak luspa, shumë mish dhe pak kocka.

Pavarësisht se ka shumë mish, kjo linjë harenge e rrumbullakët nuk është e popullarizuar, sepse mishi i harengës së rrumbullakët ka ngjyrë të kuqe dhe nuk ka një aromë mishi si linja e harengës me kocka.

Harengë kockore

Harenga kockore në Vietnam njihet edhe si rriqra e harengës. Kjo linjë e harengës ka një trup të bukur, ka shumë luspa argjendi-jeshile, mishi i tyre është shumë i fortë – i bardhë.

Kur shijoni, mishi i harengës me kocka do të jetë shumë më aromatik dhe më yndyror se linja e harengës së rrumbullakët.

Habitati dhe sjellja e thumbave

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 15
Habitati dhe sjellja e thumbave

Harenga është një peshk që është i specializuar për të jetuar në ujë të kripur (ujë deti). Harenga është e specializuar në sipërfaqet e ujit dhe ato janë migratore sezonale.

Harenga është gjithashtu një linjë me zakonin e të jetuarit në grup. Sipas statistikave, harenga është peshku më i madh në botë.

Një shkollë harenge mund të jetë deri në qindra mijëra peshq, zona e mbuluar nga një shkollë harenge mund të jetë deri në mijëra kilometra katrorë.

Si riprodhohen harengat?

Harenga është një linjë peshqish me sjellje riprodhuese në formën e vendosjes së vezëve. Kur të vijë koha për t’u shumuar, ata do të migrojnë nga deti përsëri në ujërat e lumenjve për të pjellë.

Një harengë femër lëshon vezë që mund të arrijnë në më shumë se 100,000 vezë, ato zakonisht shtrihen në zonën afër ujit.

Pas çeljes së vezëve, larvat e peshkut të pjellë do të vazhdojnë të zhvillohen për t’u bërë të skuqura të plota.

Harenga pas hedhjes së vezëve nuk do t’i mbrojë vezët dhe as të vegjlit kur çelin. Prandaj, numri individual i të miturve që mbijetojnë deri në moshën madhore janë jashtëzakonisht të rrallë.

Ushqim me harengë

Harenga është një peshk relativisht i vogël dhe relativisht i gjithanshëm.

Disa ushqime të zakonshme të linjës së harengës: karkaleca të vogla, plankton, peshq të vegjël, kallamar dhe oktapod fëmijë….

Efektet e harengës

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 16
Efektet e harengës

Sipas konceptit të shumë njerëzve, harenga është një nga ushqimet që janë jashtëzakonisht të pasura me lëndë ushqyese.

Për të mësuar më shumë rreth kësaj, le të eksplorojmë me ne.

Ulja e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare

Sipas disa studimeve, njerëzit që hanë rregullisht harengë do të rrisin sasinë e kolesterolit të mirë dhe do të zvogëlojnë sasinë e kolesterolit të keq nga trupi.

Ulja e kolesterolit të keq do të zvogëlojë rrezikun e lidhur me aterosklerozën dhe problemet që prekin zemrën.

Përveç kësaj, vaji i harengës gjithashtu ndihmon në reduktimin e qelizave yndyrore në trup. Shmangni sëmundjet e gjakut yndyror, mëlçinë yndyrore të zemrës dhe rrezikun e diabetit.

Kundër plakjes

Për gratë, përdorimi i rregullt i harengës është jashtëzakonisht i mirë.

Harenga përmban acide yndyrore të pangopura, të cilat janë të mira për përmirësimin e lëkurës, rritjen e fleksibilitetit, rritjen e elasticitetit dhe reduktimin e rrudhave në lëkurë.

Në të njëjtën kohë, ai gjithashtu redukton sëmundjet inflamatore në lëkurë, duke i dhënë grave një lëkurë të ndritshme, rozë, të fortë dhe të shëndetshme.

Përmirësoni shëndetin e foshnjës tuaj

Mishi i harengës përmban një sasi jashtëzakonisht të pasur të vajit omega 3 dhe DHA, i cili është veçanërisht i mirë për zhvillimin e fetusit.

Gratë shtatzëna që përdorin rregullisht vaj harenge do të kenë gjumë më të mirë për nënën dhe foshnjën sesa gratë shtatzëna që nuk përdorin harengë.

Gjumi është jashtëzakonisht i rëndësishëm, gjumë i mirë, zhvillimi i sistemit nervor të fëmijëve të vegjël zhvillohet dhe përfundon në mënyrën më të mirë.

Përmban substanca që reduktojnë rrezikun e kancerit të mëlçisë

Sipas disa studimeve nga shkencëtarët në Japoni, mishi i harengës përmban acide omega 3 (të njohura edhe si acide të larta yndyrore).

Ky lloj acidi yndyror i pangopur është jashtëzakonisht i mirë për shëndetin e njeriut, veçanërisht për pacientët që trajtohen për sëmundje të lidhura me mëlçinë.

Gjithashtu në këtë studim, mishi i harengës përmban selen, një përbërës që ndihmon në uljen e mundësisë së kancerit, veçanërisht kancerit të mëlçisë.

Përveç efekteve të mira në organizëm, kur përdoret në mënyrë të gabuar dhe në dozën e duhur, mund të çojë në simptoma jashtëzakonisht të rrezikshme.

Kur përdorni këtë peshk, duhet të hiqni vezët, mëlçinë dhe organet gjenitale të peshkut. Këto pjesë përmbajnë shumë toksina, veçanërisht gjatë periudhës së vezëve të peshkut.

Çfarë e bën harengën të shijshme?

Mishi i harengës përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për trupin e njeriut. Për shkak të kësaj, ato përdoren shumë në përpunimin e pjatave të shijshme dhe ushqimeve funksionale.

Më poshtë do t’ju prezantojmë disa pjata të shijshme dhe tërheqëse të bëra nga harenga.

Harengë me vezë të shtrydhur (sushi japonez)

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 17
Harengë me vezë të shtrydhur (sushi japonez)

Harenga me vezë është një nga pjatat thelbësore nga vendi i diellit në rritje – Japonia. Kjo pjatë jo vetëm që ka një pamje unike dhe është jashtëzakonisht interesante për t’u përgatitur.

Nëse jeni adhurues i kuzhinës japoneze, patjetër që nuk duhet ta humbisni këtë pjatë jashtëzakonisht tërheqëse.

Pjata e harengës së shtypur me vezë është bërë nga 2 përbërës kryesorë: mish fileto harenge dhe kaprolli i peshkut fluturues.

Mishi i harengës kur pritet në feta do të ngjyhet me uthull frutash, më pas do të shtypet me një shtresë kaprolli të peshkut fluturues sipër.

Harenga e shtypur me vezë zakonisht ka 3 lloje: harengë e verdhë (aromë natyrale), harengë e kuqe (turshi me xhenxhefil të kripur), harengë jeshile (aromë mustardë – shije sashimi).

Kur shijoni pjatën e harengës së shtypur me vezë, mund të ndjeni ëmbëlsinë e pasur të mishit të harengës së papjekur të njomur me uthull dhe shijen krokante dhe krokante të kaprolit të peshkut fluturues që shkrin në gojë.

Kjo pjatë është jo vetëm e shijshme por ofron edhe shumë lëndë ushqyese si: DHA, omega 3…

Harengë e pjekur

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 18
Harengë e pjekur

Harenga e pjekur mund të thuhet se është një pjatë shumë e njohur për vietnamezët. Kjo pjatë jo vetëm që siguron shumë lëndë ushqyese, por është edhe një pjatë shumë e lehtë dhe e shijshme.

Ka shumë mënyra për të ruajtur harengën, në varësi të shijes dhe rajonit, do të ketë mënyra të ndryshme për të ruajtur peshkun. Më poshtë do t’ju tregojmë se si të gatuani harengën me galangal të shijshëm.

Për të bërë ekstrakt të shijshëm të zier galangal, duhet të përgatisni harengë të pastruar, galangal të grimcuar, salcë të shijshme peshku, vaj gatimi, fara erëza, lëng, piper, djegës…

Në mënyrë që peshku të thithë erëzat dhe të shijojë më mirë, duhet ta marinoni peshkun me erëza për rreth 1 orë dhe më pas ta çoni në magazinë.

Nëse dëshironi një tenxhere të mirë me harengë të zier, duhet të zieni peshkun derisa të jetë pa kocka (zakonisht duhen 5-6 orë).

Kur shijoni harengën e zier, duhet ta shijoni me oriz të bardhë të nxehtë, do të jetë më e shijshme.

Përveç kësaj, ju mund të përpunoni peshk të zier, domate, lëng piper, proshutë, melasa,

Sallatë me harengë Phu Quoc

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 19
Sallatë me harengë Phu Quoc

Sallata me harengë mund të thuhet se është një specialitet i ujërave Phu Quoc. Çdo vizitor kur vjen në Phu Quoc, përveç vizitave dhe notit, dëshiron të shijojë një herë shijen e veçantë të sallatës së harengës.

Pjata me harengë është një kombinim harmonik midis shijes së ëmbël dhe aromatike të harengës dhe shijes delikate – mishore të shijeve shoqëruese.

Për të pasur një sallatë të shijshme harenge, është e nevojshme të keni fileto harenge, hudhër të grirë, vaj gatimi, uthull, barishte, salcë peshku, xhenxhefil, djegës, letër orizi, vermiçeli, vaj gatimi, lëng limoni, fruta yjesh, banane jeshile.. .

Për të reduktuar shijen e peshkut të harengës, harenga duhet lagur me pak uthull, xhenxhefil, djegës, salcë peshku dhe lëng limoni për rreth 5-10 minuta dhe më pas kullohet.

Shërbyer barishte dhe erëza të pastra. Kur hani sallatë me harengë, duhet ta rrotulloni me pak vermiçel, letër orizi dhe ta lyeni me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë me pak kikirikë të pjekur, do të jetë shumë më e shijshme.

Përveç 3 pjatave të njohura të bëra nga harenga e përmendur më sipër, ka edhe shumë pjata të tjera që janë gjithashtu jashtëzakonisht të shijshme dhe ofrojnë shumë lëndë ushqyese të mira për trupin.

Disa pjata të tjera bëhen nga harenga e detit: harengë e skuqur, peshk i zier në avull, mish peshku me salcë domate, supë e thartë, e pjekur në skarë, e skuqur…

Për t’u siguruar që pjata të jetë e përtypur, e shijshme dhe e ëmbël, duhet të zgjidhni harengën e freskët. Sardelet e konservuara nuk duhet të përdoren

Sa kushton harenga 1 kg?

Harenga e shitur në tregun ushqimor të vendit tonë ka një çmim mesatar për shumicën e njerëzve.

Normalisht, një kilogram harengë, kokën e hequr dhe pastruar, kushton rreth 290,000 VND/kg (ky peshk është i përshtatshëm për përpunimin e pjatave të skuqura, të pjekura në skarë, të ziera, të ziera në avull…).

Çmimi i filetos së harengës është më i lartë, duke filluar nga 350,000 VND/kg (kjo lloj harenge përdoret për përgatitjen e sallatës së peshkut).

Çmimi i peshkut thumbues të tharë është: 120.000 VND.kg

Niveli i kërcënimit për harengën

Harenga – Efektet e harengës në shëndet 20
Niveli i kërcënimit për harengën

Harenga është një peshk i vogël dhe përdoret shumë në përpunimin e ushqimit. Për shkak të kësaj, numri i individëve të specieve të harengës çdo vit zvogëlohet mjaft.

Për të shmangur një rënie serioze të numrit të individëve të specieve të harengës, është e nevojshme të merren masa të arsyeshme në kapjen e harengës.

Së bashku me këtë është përmirësimi i mjedisit të tyre të jetesës në mënyrë që ata të zhvillohen dhe të riprodhohen më mirë.

Përveç shkakut të peshkimit njerëzor, speciet e mëdha të peshkut po kërcënojnë edhe rënien e vijës së harengës.

Harenga është ushqimi i preferuar i peshkaqenëve, salmonit, balenave, merlucit, luanëve të detit dhe madje edhe zogjve që jetojnë në det.

Më sipër është informacion rreth harengës do baokhuyennong.com përpiluar dhe ndarë me ju. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të keni më shumë informacion rreth harengës!

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now