Cây Cẩm Nhung – Đặc điểm, ý Nghĩa Và Cách Trồng Chăm Sóc Cẩm Nhung | Flowerfarm.vn

Pema e karafilit Aktualisht, duke u dashur nga shumë njerëz, ka një formë të vogël, të bukur me kuptim të madh feng shui, duke i sjellë fat dhe butësi përdoruesit. Kjo është arsyeja pse kjo bimë mbillet gjerësisht, veçanërisht në ndërtesa zyra, zyra… Pra, cilat janë karakteristikat dhe kuptimet e pemës së rozmarinës? Le të shkojmë të zbulojmë.

Çfarë është rozmarina?

Pema e karafilit quajtur edhe pemë me fat, bima ka gjethe të holla, kërcell të shkurtër. Bimët me ngjyra të ndezura rriten lehtë, nuk kanë nevojë për shumë kujdes. Kështu që është shumë i përshtatshëm pemë tavoline. Vëllezërit dhe motrat punojnë në zyrë Absolutisht e pëlqen këtë bimë. Gjethet kanë ngjyra dhe damarë shumë të veçanta që kushdo që i nuhat do t’i pëlqejë. Në feng shui, ato konsiderohen si maskota që sjellin fat dhe lumturi në familje, kështu që pema quhet edhe një pemë me fat. Kjo bimë është shumë e përshtatshme për përdorim në desktop. A e dini se sipas një studimi shkencor në universitetin kryesor në botë, “harvard” ka treguar se bluja ndihmon në rritjen e kujtesës me 20%.

pikante-cam-por-mang-lai-y-nghia-may-man-1
Pema e karafilit

Fittonia Argyroneura, që i përket familjes Acanthaceae (Acanthus), gjithashtu ka shumë emra të ndryshëm si bimë mozaiku, gjethe rrjete të lyer ose gjethe me fat (siç e quajnë vietnamezët). Llojet Karafil Fittonia Vendlindja e pyjeve të lagështa të moçaleve të Amerikës së Jugut, është një bimë hije-dashëse që pëlqen gjithashtu lagështinë dhe freskinë.

Fjala Fitton në bimën Fitton është marrë nga mbiemri i dy motrave botaniste irlandeze, Elizabeth dhe Sarah May Fitton. Dy njerëz që bëjnë shumë njerëz t’i admirojnë.

Në shekullin e 19-të, një kohë kur gratë ishin ende të përbuzura dhe të përjashtuara nga shkolla, kur më shumë se 90% e fizikantëve, kimistëve dhe psikologëve ishin burra, të kesh shkencëtare femra është bërë diçka për t’u admiruar dhe respektuar.

Duke u kthyer në origjinën e fittonisë, atdheu i kësaj specie është Peruja. Fittonia u përhap në pyjet tropikale të Amerikës së Jugut me afro 15 lloje. Prandaj, kjo bimë është e përshtatshme për të jetuar në vende me lagështi të lartë. Terrariumet, shportat e varura dhe dyshemetë janë të gjitha të mira, për sa kohë që është mjaft e lagësht që bimët të lulëzojnë dhe të lulëzojnë.

Karakteristikat e përgjithshme të karafilave

 • Pema ka një formë të vogël, një trup të butë, të hollë me shumë nyje të lëna nga gjethet. Rrjedhat rriten me shpejtësi në shumë degë, kryesisht qetë.
 • Gjethet e pemës Camellia janë gjethe të përbëra, me pluhur të bardhë në sipërfaqen e gjethes, gjethet e kundërta janë të vogla por mjaft të trasha, tehu i gjethes është i lëmuar, buza është e paprekur. Në sipërfaqen e gjethes, ka njolla të bardha jeshile ose të bardha të kuqe të gërshetuara së bashku që duken shumë mbresëlënëse dhe të bukura. Është për shkak të karakteristikave unike të gjetheve që ato ndahen në dy lloje të veçanta: kadife jeshile dhe kadife e kuqe.
pikante-cam-por-mang-lai-y-nghia-may-man-2
Pema e karafilit
 • Karafilat vijnë në shumë ngjyra të ndryshme, ato rriten në sqetullat e gjetheve. Lulet në formën e luleve të vetme ndonjëherë rriten në grupe me shumë lule të ndryshme.
 • Cam Nhung (Emri shkencor: Fittonia) është një pemë vendase në pyjet tropikale të shiut të Amerikës së Jugut, kryesisht Perusë. Aktualisht importuar në Vietnam dhe mbjellë shumë popullor për të dekoruar zyra, kafene, shtëpi…
 • Në një gjendje të mirë rritjeje me ujë të mjaftueshëm, gjethet do të bëhen të forta dhe pjesa e pasme e gjetheve ka një shtresë të lëmuar me qime. Tehu i gjethes është i rrumbullakosur, skajet janë të zeza ose jeshile të errët. Tipari më tërheqës i kësaj bime janë damarët e gjetheve me ngjyra shumë të spikatura me ngjyrë vjollce ose jeshile reflektuese të bukur.
 • Madhësia e pemëve nuk është shumë e gjatë, por ato kanë tendencë të përhapin degë me rizoma të zhvilluara fort.
 • Rrënjët e grupit të Cam Nhung kanë fuqi të fortë rritjeje, duke shkuar thellë në tokë për të thithur ujin dhe kripërat minerale për të ushqyer bimët. Bima rritet kryesisht si një shkurre e vogël me gjethe të bukura simetrike. Pema ka shumë ngjyra të ndryshme si rozë, vjollcë, jeshile mente, e kuqe … kështu që ju mund të zgjidhni lirisht llojin e pemës që ju pëlqen.

Kuptimi i karafilit

 • Edhe pse është një bimë e vogël, ajo përfaqëson gjithmonë një miqësi solide, gjithmonë të qëndrueshme me kalimin e kohës, duke e dashur njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për njëri-tjetrin. Në veçanti, disa njerëz madje mendojnë se kur lulja e karafilit lulëzon, ajo ka kuptimin e një dashurie më të pastër. Do t’ju bëjë ta doni jetën më shumë, ta shihni jetën me një ëndërr plot rozë me shpirtin më optimist.
 • Do ta ndjeni kuptimin e saj kur të merrni një dhuratë nga personi tjetër. Thjesht sepse pema e rozmarinës sjell gjithmonë gjëra të mira në jetë, do të jetë një dhuratë e paharrueshme për marrësin, duke parë pemën ata do t’ju kujtojnë gjithmonë, do të kuptojnë ndjenjat tuaja të sinqerta për ta, kjo do të bëjë që miqësia juaj të bëhet shumë më e mirë.
Kuptimi i karafilit
Kuptimi i karafilit
 • Përveç kuptimit të sjellë shumë fat karafil gjithashtu mund të sjellë rehati, të ulë presionin, stresin, kështu që mund të kurojë depresionin ^.^. Prandaj, nëse i jepni dikujt një tenxhere prej kadifeje, kjo do të thotë fat. Shpresoj që ai person të ketë një jetë të mirë, të lumtur, pa shqetësime dhe pikëllime.
 • Rëndësia praktike: Kanabisi ka efektin e thithjes së rrezeve elektronike nga pajisjet kompjuterike është shumë i mirë, veçanërisht kur i lini pranë kompjuterit tuaj personal. Rrezet e elektroneve shpesh shkaktojnë sëmundje të rrezikshme për sytë dhe lëkurën… tani, ju jeni të sigurt prej tyre.
 • Bima e kadifes ka forme te vogel, ndaj perdoret shpesh per te dekoruar zyren, per te vendosur ne tavoline per studim, pune, dhomen e ndenjes, raftin e deres… ose mbillet ne vile dhe shkurre per te dekoruar ne oborr.
 • Përdoret edhe si dhuratë suvenir për t’u bërë të afërmve, miqve…
 • Me formën e saj të bukur, i bën njerëzit të ndihen të relaksuar dhe rehat kur e shikojnë.
 • E bën hapësirën tuaj më të bukur, më komode, më të gjallë.

Vendndodhja e pemës së hydrangea

Edhe pse kjo pemë bebe është gjithashtu impiante desktopi të bukura, por të ndryshme nga bimët e tjera mini desktop në mënyrën e kujdesit. Kjo bimë është shumë e qëndrueshme dhe pothuajse nuk kërkon kujdes. Bimët jetojnë mirë në çdo mot. Pavarësisht nëse është me diell, shi apo stuhi, mjafton vetëm ta mbajmë bimën me pak dritë. Pra, vendosja e pemës është gjithashtu shumë e lehtë.

Vendndodhja e pemës së hydrangea
Vendndodhja e pemës së hydrangea
 1. Pema e karafilit Mund të vendoset në tavolinë, në një dhomë tjetër, në dhomën e gjumit.. Dhe veçanërisht kur vendoset në tavolinë, pema do të ndihmojë në thithjen shumë të mirë të rrezeve të dëmshme elektronike nga kompjuteri, duke mbrojtur shëndetin tuaj.
 2. Tualeti: bima mund të jetojë në një mjedis me dritë të ulët dhe ka efektin e largimit të insekteve, kështu që mund të lihet në tualet. Kjo do të ishte një zgjedhje shumë e mirë.
 3. Pranë televizorit, sipër frigoriferit: për shkak se pema ka efektin e thithjes së rrezeve elektronike, kjo do të jetë një vend i mrekullueshëm për pemën që të tregojë efektet e saj.
 4. Pranë dritares, korniza e fotografive…. dhe ka shumë vende të tjera për këtë bimë të bukur në vazo.

Teknika e rritjes së karafilave

Kur mbillni rozmarinë, është e nevojshme të siguroheni që toka për rritjen e bimëve të përmbushë standardet më të larta, të zgjidhni një tokë me lëndë ushqyese të mjaftueshme, lagështi të lartë, mund të jetë një tokë e përzier me humus qymyri, humus gjethesh, plehra mikrobikë … do të ndihmojë. bimët rriten më mirë, përveç kësaj, toka gjithashtu duhet të ketë kullim të mirë për të siguruar që bima të mos jetë e ngopur me ujë.

Zakonisht njerëzit rritin cikadë nga farat ose nga maja e pemës. Çdo metodë e përhapjes do të sjellë avantazhet e veta.

Teknika e rritjes së karafilave
Teknika e rritjes së karafilave

Përhapja e karafilave me fara

Kur zgjidhni farat, duhet të zgjidhni farat e krijuara nga pemët që japin lule të bukura, pasi pema lulëzon, jep fruta dhe prodhon fara të vjetra, ne do të korrim fara për të bërë fara. Në fillim të sezonit të shirave është koha më e përshtatshme për të mbjellë farat, këtë herë toka e lagësht, klima e freskët do të jenë kushtet ideale të jetesës për rritjen dhe zhvillimin e bimës. Përgatitni fillimisht tokën dhe më pas spërkatni farat sipër, për të rritur mbirjen më të lartë, mund t’i njomni farat në ujë të ngrohtë për një periudhë të caktuar kohe. Pasi të keni mbjellë farat në tokë, mbulojeni me një shtresë të hollë rëre dhe mbajeni tokën me lagështi për të ndihmuar bimët të mbijnë më shpejt.

pikante-cam-nhung-mang-lai-y-nghia-may-man-4
Farat e karafilit

Pas rreth 2-3 javësh, bima do të mbijë, lëreni bimën të rritet natyrshëm në vazo për rreth 1 muaj përpara se ta transferoni në një vazo të re ose ta mbillni në vende të tjera.

Përhapeni me copa

Përveç mbjelljes me pëlhurë, cikadat mund të rriten mirë me prerje, të zgjidhni majat e shëndosha dhe pa dëmtues nga bimët e shëndetshme nënë. Prisni një degë rreth 4-6 cm, futeni në tokë dhe mbani lagështi të rregullt për pemën, mund ta vendosni bimën në një kavanoz qelqi për ta mbajtur të lagësht, rreth 2-3 javë pema do të lëshojë rrënjë.

pikante-cam-por-mang-lai-y-nghia-may-man-5
Pema e karafilit

Përveç kësaj, ne mund të rritim lulebore duke i ndarë fidanët nga shkurret e mëdha dhe duke i mbjellë në vazo të reja, me këtë metodë suksesi është më i lartë dhe më i shpejtë. Ju duhen vetëm rreth 3-4 muaj që të keni enë të bukura prej kadifeje për të dekoruar.

Teknikat e kujdesit të karafilit

Kjo është një bimë që mund të jetojë në hije dhe në mjedis me ajër të kondicionuar, i mungon drita, ndaj mund ta rritim në zyrë, mjafton t’i kushtojmë vëmendje herë pas here që bima të dalë jashtë për të kapur diellin dhe erën. … fotosintezë dhe për gjethe të bukura.

pikante-cam-por-mang-lai-y-nghia-may-man-6

Për të shumuar karafilët, njerëzit shpesh zgjedhin metodën e ndarjes së fidanëve, pema jep një numër të madh fidanësh me një rritje të shpejtë, kështu që ju vetëm duhet të ndërroni vazot, të ndani fidanët nga bima mëmë dhe më pas t’i mbillni në një vazo e re Pas pak do të keni një vazo të bukur me lule.

Në mënyrë që pema të rritet mirë dhe të ketë një jetë të gjatë, mbani mend gjërat e mëposhtme të rëndësishme, veçanërisht:

 • Temperatura: nga 18-25 gradë Celsius thuhet se është diapazoni më i përshtatshëm i temperaturës për bimët, kur rriteni, kushtojini vëmendje këtij diapazoni të temperaturës, nëse dëshironi që bima të rritet e shëndetshme, jepini lulet më të bukura. Natën duhet mbajtur temperatura dhe lagështia më e përshtatshme, nëse është e mundur, mos i lini bimët në kushte shumë të mbyllura gjatë natës, si zgjidhje është edhe nxjerrja e tyre jashtë.
 • Toka: kur mbillni, duhet t’i kushtoni vëmendje tokës, ky është mjedisi më i rëndësishëm për mbijetesën e bimës, duhet të zgjidhni tokë të lirshme, të drenazhuar mirë, zgjidhni një lloj toke si p.sh. toka e shkrifët, myshku, toka e lyer me plehra shtesë. organike… këto toka kanë avantazhin e ajrosjes, duke siguruar lagështi të moderuar dhe kullim të shpejtë, kështu që bimët rriten mirë. Mbi tokë vendosni një gur shtesë për të kufizuar avullimin e ujit.
 • Drita: bima nuk është shumë e vështirë për t’u kujdesur dhe nuk ka nevojë për shumë dritë, kështu që në kohën e diellit rekomandohet t’i sillni lulebore brenda ose t’i vendosni nën çati, nëse jeni të ekspozuar në diell. zgjidhni makinën pasdite ose herët në mëngjes.
 • Lagështia, lotimi: duhet të ujitet çdo ditë, por jo si një metodë normale ujitjeje, por duke përdorur një spërkatës mjegull për ujitje, duke siguruar që sasia e ujit të mos jetë e tepërt menjëherë, duke bërë që gjethet, kërcelli dhe rrënjët madje të thithin. ujë.
 • Plehrat: një herë në muaj, bimën duhet ta plehëroni një herë, në varësi të numrit të bimëve që plehërojnë me sasinë më të përshtatshme, mund të përzieni më shumë plehra të rritjes, të stimuloni bimët të lëshojnë rrënjë, të lulëzojnë, …

konkludoni.

lart, Gazeta Extension Bujqësor Ju kam dhënë disa informacione në lidhje me karakteristikat, përdorimet, kuptimet dhe mënyrën e rritjes dhe kujdesit për rozmarinën. Shpresoj se ky artikull do t’ju ofrojë informacion të dobishëm!

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now