Cây chay (dùng ăn trầu không) có tác dụng điều trị phong tê thấp, bạch đới | Flowerfarm.vn

fruta vegjetariane

Pema vegjetariane është një bimë e pazëvendësueshme në copat e arrës së betelit të të moshuarve. Në mënyrë të papritur, përveç përdorimit të arrës së betelit për dhëmbë të fortë, mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm, bimët vegjetariane kanë edhe shumë efekte të dobishme të vlefshme për trupin.

Pema vegjetariane është një specie bimore që rritet shumë në krahinat veriore të vendit tonë, dhe lidhet me arrë betel dhe arrë betel. Lëvorja e pemës vegjetariane përdoret për të ngrënë arrë betel, duke i dhënë arrës së betelit një ngjyrë më aromatike dhe të kuqërremtë.

Emri i shkencës

Artocarpus tonkinensis A. Chev. I përket familjes së manit

Përshkrim

Ju shikoni fotot

Zona e shpërndarjes

Bimët vegjetariane rriten shumë në provincat Ha Nam, Nam Dinh, Thai Binh, Bac Ninh….

Pjesët e përdorura

Gjethet, kërcelli dhe rrënjët.

Si të përgatitet dhe korret

 • Njerëzit mbledhin gjatë gjithë vitit, thahen për të bërë ilaç.
 • Kërcelli dhe rrënjët përdoren për të përtypur arrë betel për t’u siguruar që dhëmbët nuk janë të fortë, zakonisht në formë të freskët.
 • Fruti ka shije të thartë dhe është i ngrënshëm. Fruti ka shije të thartë, prandaj përdoret edhe për të bërë supë të thartë dhe për të bërë ilaçe.

Përbërje kimike

Në bimë përmban shumë substanca aktive taninë, të acartë.Kërcelli vegjetarian

Shije

Kërcelli, gjethet, rrënjët kanë shije të thartë, frutat kanë një shije të thartë, pak të thartë. Llogaritni mesataren, në 2 meridiane të kanaçes dhe veshkës.

* Përdorimet e bimëve vegjetariane

Sipas përvojës popullore, bima vegjetariane është gjithashtu një ilaç. Këtu janë disa nga përdorimet kryesore të këtij ilaçi:

 • Trajtimi i reumatizmës, dhimbjeve të kyçeve
 • Trajtimi i sekrecioneve vaginale, leukoplakia
 • Përmirësoni funksionin e tretjes

Mënyra e përdorimit, doza

 1. Trajtimi i reumatizmës, dhimbjeve të kyçeve: Rrënja vegjetariane (ose kërcell vegjetarian); eventi i mijëvjeçarit, 15g çdo shije, gatuajeni me 1,5 litra ujë. Ziejeni deri në 700 ml të ndarë në 3 herë në ditë.
 2. Trajtimi i dispepsisë, oreksi i dobët, mungesa e acidit në stomak: Fruta vegjetariane të thata 25 g ujë të zier çdo ditë, pihet 30 minuta pas ngrënies.
 3. Trajtimi i leukoplakisë: Rrënjë vegjetariane 20 g, rrënjë bari 20 g, lule të bardha 15 g ujë të zier çdo ditë.

Ku të blini bimë vegjetariane, ku të shisni rrënjë vegjetariane?

 • Cmimi i shitjes : rrenje, bisht te thara: 200000 VND/kg
 • Fruta të thata: 200,000 VND/kg
 • Origjina: Ha Nam
 • Gjendja: 100% e re
 • Paketimi: qese plastike 1 kg
 • Forma e ruajtjes: Thatë në mënyrë natyrale

Ofrohet transport në mbarë vendin

Nëse artikulli ju duket i dobishëm, ju lutemi ndajeni atë me miqtë dhe familjen tuaj duke klikuar ikonën e Facebook më poshtë.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now