Cây Xấu Hổ (mắc Cỡ, Trinh Nữ) – Cách Trồng Và Chăm Sóc Cây Xấu Hổ | Flowerfarm.vn

Pema e Turpit e njohur edhe si (grumbullake ose e virgjër) është një bimë barishtore shumëvjeçare në familjen e bishtajoreve, emri shkencor është Mimoza pudica L, pema ka edhe shumë emra të tjerë si: fjali e virgjër, pema e turpit, funksioni i taut. Pema e turpit është vendase në rajonet e Amerikës së Jugut dhe Amerikës Qendrore, pastaj ato shfaqen edhe në disa vende aziatike si: Tajlandë, Indonezi, Filipine, Vietnam. Në vitin 2014, shkencëtarët zbuluan se bimët e turpit kanë aftësinë për të kujtuar ngjarjet që kanë ndodhur si kafshët.

Çfarë është një pemë e turpit?

Turpi është një bimë mjekësore që rritet e egër në shumë krahina dhe qytete të vendit. Si një bimë e zakonshme, bima e turpit (i turpshëm) ka shumë efekte të vlefshme dhe është me vlerë mjekësore.

Me siguri të gjithë kanë shkelur dikur një gjemb nga turpi, ndaj ndoshta nuk jemi shumë të panjohur me këtë bimë të egër. Fjalia e turpit njihet edhe si: Pema e turpit, pema e virgjërisë, pema e turpit dhe funksioni i tutusë. Pema quhet turp sepse, kur prekim gjethet, ajo do të tkurret si një vajzë e turpshme.

Emri i shkencës: Mimosa pudica L. I përket familjes Mimosaceae.

Përshkrimi i formës: Është zvarranik dheu, kërcelli ka gjemba të mprehtë, gjethet janë me tela, lulet janë të purpurta. (Shih foton për pamje më të mirë).

Zona e shpërndarjes: Pema rritet e egër kudo, në Jug rritet shumë (Askush nuk e ka mbjellë ndonjëherë).

Vjelja dhe përpunimi: Sipas mjekësisë tradicionale, bima e turpit është një ilaç i çmuar. E gjithë bima, duke përfshirë gjethet, kërcellin dhe rrënjët, përdoret në mjekësi. Gjatë korrjes, njerëzit e shkulin bimën dhe e sjellin në shtëpi, e lajnë, pastaj e presin dhe e thajnë si ilaç (trungu dhe rrënjët thahen veçmas).

Përbërje kimike: Gjethet përmbajnë përbërës aktivë: mimosinë dhe seien.

Karakteristikat e bimës së turpit

Karakteristikat e formës së pemës së turpit

Turpi i përket varietetit barishtor që përfaqëson bimët e reja, ose me bimët e pjekura që shpesh zvarriten. Pema ka një gjatësi mesatare rreth 1 – 1,5 m, zakonisht zvarritet ose anohet afër tokës, trungu që zvarritet në tokë është zakonisht më i trashë se trungu ngjitës, në lëvore ka shumë kutikula. Gjethet janë gjethe të përbëra, të formës së puplave, gjethet primare shpesh kanë gjemba të ngjashme me kutikula, gjethet kanë rreth 2 gjethe dytësore, çdo gjethe ka 10-15 palë fletëza të kundërta. Lulet e turpit zakonisht kane ngjyre vjollce ne roze, disa jane te bardha, te verdha etj. ato shpesh rriten ne maje te kercellit, nga sqetullat e gjetheve, sa me e madhe te jete pema, aq me shume lule ka, shumica e luleve te sikletuara pjalmohen nga era dhe insektet. Farat e turpit janë të ngjashme në formë me farat e specave djegës, por janë më të vogla në madhësi, ato mbulohen nga një guaskë e trashë, çdo frut turpi zakonisht ka nga 4 5 fara.

cay-sau-ho-1
Fotot e pemës së turpit

Rrënjët e turpëruara shpesh kanë njolla të vrazhda, këto nyje ndihmojnë bimën t’i rezistojë disa sëmundjeve kërpudhore, që përmbajnë fiksues endosimbiotikë të azotit.

Karakteristikat ekologjike të pemës së sikletit

Bima shame është një bimë e vogël barishtore që rritet e egër në anë të rrugëve dhe në tokë të hapur. Kur është e re, pema do të rritet drejt, por kur të plaket, do të zvarritet në tokë. Trungjet e turpit mund të jenë deri në 1.5 m të gjatë, me gjemba në formë grepi në trung.

Gjethet e turpëruara janë me dy pendë, rrotullat anësore kanë formë si një helikë, duke prekur lehtë do të mbyllen automatikisht. Çdo gjethe zakonisht ka 15 deri në 20 palë fletëpalosje dhe është pa kërcell. Bishtaja e zakonshme e gjetheve të bimës së turpit është zakonisht 4 cm e gjatë, me qime.

Çdo lule do të rritet nga sqetullat e gjetheve me kërcell të gjatë, lule sferike, vjollcë e kuqe. Bimët më të mëdha do të lulëzojnë më shumë dhe do të pjalmohen nga era dhe insektet.

Fruti është rreth 2 mm i gjatë, rreth 3 mm i gjerë, i mbledhur në tufa, në mes të farave i ngushtë, me qime të ngurtë në buzë.

Përhapja: Bima shame është vendase në Amerikën e Jugut dhe Amerikën Qendrore. Në botë, bima shpërndahet edhe në disa vende aziatike si Vietnami, Tajlanda, Indonezia, Malajzia, Filipinet, Xhamajka…

Përdorimet e bimës së turpit

Pothuajse të gjitha pjesët e bimës së turpit përdoren gjerësisht në jetë, veçanërisht si një nga ilaçet me efekte shumë të mira shëndetësore. Ka një efekt shumë të mirë në trajtimin e epilepsisë, duke reduktuar dhe eliminuar konvulsionet. Është një tonik efektiv me efekte qetësuese, shëruese, detoksifikuese dhe anti-inflamatore. Përveç kësaj, bima ka edhe efektin e trajtimit definitiv të pagjumësisë, mungesës së gjumit, duke ju ndihmuar të keni një gjumë më të thellë dhe më të mirë, duke ju ndihmuar të ndiheni rehat pas zgjimit. Për personat me sëmundje të kockave dhe kyçeve, reumatizma, veçanërisht te të moshuarit, përdorimi i rregullt i bimës do të reduktojë ndjeshëm sëmundjen. Ndikon pozitivisht në organizëm: ndihmon në pastrimin e trupit, freskimin, trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal si: dhimbje stomaku, gastrit, menaxhim kronik. Ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve, në mënyrë efektive lehtëson dhimbjen.

cay-sau-ho-2
Bima e turpit ka një efekt shumë të mirë shërues

Si të mbillni dhe të kujdeseni për turpin e bimës

Zgjidhni tokën

Rekomandohet mbjellja e bimës në zona me shumë lëndë ushqyese, lagështi të lehtë, dritë, temperaturë dhe kullim të mirë. Zakonisht, bimët e turpit shpesh rriten të egra, kështu që pema është e lehtë për t’u rritur dhe për t’u kujdesur për të.

Si të mbillni një pemë të turpit

Bima e turpit shumohet shpesh duke mbjellë fara, fillimisht është e nevojshme të zgjidhen farat me kapacitet të lartë mbirjes (fara të mëdha, të forta, të lira nga farërat, …). Thithni farat në ujë të ngrohtë rreth 25-30 gradë Celsius, brenda 1 dite, më pas sillni farat për të mbjellë. Për tokën, fillimisht duhet të plehëroni tokën me pleh organik për të rritur lëndët ushqyese në tokë. Pas rreth 10-15 ditësh, farat do të mbijnë dhe do të zhvillojnë rrënjë, kur bima rritet deri në rreth 5-7 cm e lartë, mund të hiqet nga nënshtresa dhe të mbillet në një tenxhere ose direkt në tokën e kopshtit. Pas mbjelljes së fidanëve, mos harroni të ujisni bimët tërësisht në mënyrë që bimët të rikuperohen shpejt.

cay-sau-ho-3
Bima e turpit është një ilaç efektiv për kyçet dhe kockat

Si të kujdesemi për bimën e turpit

Spërkatës

Bimët e turpit mund t’i rezistojnë thatësirës, ​​por janë shumë të ndjeshme ndaj mbytjes së ujit, kalbjes së rrënjëve, kështu që ju duhet vetëm të ujisni bimën rregullisht çdo 2-3 ditë për pemën. Në sezonin e shirave, furnizimi me ujë duhet të ndërpritet plotësisht, dhe në vend të kësaj duhet të merret rregullisht kullimi në kohë për pemën.

Plehërimi

Çdo 1 muaj vazhdoni me plehërimin e bimëve me pleh organik të kalbur, në ditët me shi mund të spërkatni pak më shumë pleh azotik për bimët.

cay-sau-ho-4
Udhëzime për t’u kujdesur për bimën e turpit

Kontrolli i dëmtuesve për bimët

Bima e turpit ka veti të veçanta, kështu që bima e turpit është zakonisht rezistente ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, por gjithashtu duhet të kontrolloni rregullisht gjendjen, si dhe të kujdeseni siç duhet që pema të rritet mirë.

Video e pemës së turpit (e virgjër) mbron kockat dhe kyçet

Efekti shërues i bimës së turpit

Sipas mjekësisë orientale, shumica e pjesëve të bimës së turpit përdoren në mjekësi. Në të cilat degëzat dhe gjethet janë të hidhura, të ëmbla, të ftohta dhe pak helmuese; ka efektin e zhveshjes së zjarrit, qetësues, shpërhapës, detoksifikues; Shpesh përdoret në mjekësi për të ushqyer mendjen, për të qetësuar mendjen dhe për të detoksifikuar trupin. Rrënja e turpit ka veti të ashpra, pak të hidhura, të ngrohta, ka toksina, ka efekt vetëm konceptues, gëlbazë kimike, aktivitet, harmoni, piper…

Efekti shërues i bimës së turpit
Efekti shërues i bimës së turpit

Si të përdorni bimën e turpit për të kuruar pagjumësinë

Komponentët e bimës shame kanë një efekt depresiv të SNQ-së duke u bashkuar me hexobacbital, meprobamate dhe duke rritur efektin e bibactal për të zgjatur gjumin më të qetë. Përveç përdorimit të trajtimit të pagjumësisë, bima ka edhe efektin e reduktimit të dhimbjeve, konvulsioneve dhe detoksifikimit. Njerëzit e përdorin bimën si ilaç për të pirë, kështu që gjumi do të jetë më i lehtë, gjumë më i mirë, qetësues dhe rehati mendore.

Mjekësia bimore është një ilaç i sigurt dhe popullor që përdoret gjerësisht në trajtimin e pagjumësisë afatgjatë. Për qetësi, qetësim, gjumë të thellë dhe të mirë, ndiqni metodën e mëposhtme me bimën shame:

Ilaçi 1: Lani degët e pemës, prisni ose prisni shkurt, thajini rreth 15-20 g, zieni ujë për të pirë çdo ditë.

Ilaçi 2: Kombinoni 15 g bimë të thatë shame, 15 g gonxhe lulesh vjollce, 30 g tokë lulesh të verdhë, fruta pasioni, oktapod, 10 g çdo ilaç, ziejini të gjitha dhe pini çdo ditë. Mirëmbajtja e rregullt për 1 javë do të shohë rezultate të mira.

Bima e turpit trajton dhimbjet e kockave, hernien e diskut

Trajtimi i dhimbjes së shpinës, dhimbjes së kyçeve, mpirjes në gjymtyrë: Mund të përdoret vetëm ose në kombinim me barna të tjera si më poshtë:

  • Rrënja e turpit (e prerë hollë, e njomur në alkool, aq aromatik) 30g e mprehtë me 400ml ujë deri në 100ml, e ndarë në 2 herë në ditë.
  • Rrënjët e turpit, hy-thiem, gjembat, gjembat, dhimbjet e kockave, mijëvjeçarët, shpirtrat e dheut, pasazhet e zakonshme, kordonët, gjaku i melit, 12g secili. Sac pije ditë 1 shkallë.
  • Rrënjët e turpit, rrënjët e pomelos, rrënjët e krizantemës, 20 g secila; Rrënja e xhensenit Panax, rrënjë jamballi, 10 g secila. Sac pije ditë 1 muaj, mund të thith alkool.

Mbështet trajtimin dhe parandalimin e përsëritjes së dhimbjeve të kockave, reumatizmit, reumatizmit: Rrënjët e turpshme dhe rrënjët guava, secila nga 15-20g pije e thatë, e shkëlqyer gjatë ditës. Ose përdorni një zierje të bimës dhe gjetheve, shtoni pak kripë për të thithur nyjet e sëmura për rreth 20-30 minuta ndërsa uji medicinal është ende i ngrohtë.

Banja me artrit: Turpi, gjethet e maskës, 40-50 g secila, 20 g gjethe kamfuri, 15 g kanellë, patchouli, perilla, lulebore, gjethe pelini, 30-40 g secila. Hidhni gjithçka në një tenxhere, shtoni ujë të ziejë, derisa të rrezatojë aroma, mbulojeni me një leckë që avulli të depërtojë në pjesën e sëmurë, ziejini me avull për rreth 10-15 minuta në ditë. Kur djersitni në të gjithë trupin, ndaloni. Avulli ose sauna duhet të bëhet një herë në ditë. Çdo kurs prej 2 javësh, pastaj merrni një javë pushim dhe më pas bëni një kurs tjetër.

Shumë përdorime të tjera

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të përdorni bimë të thatë shame për të pirë çdo ditë për të trajtuar sëmundje të tjera si:

  • Trajtimi i herpesit: Gjethet e bimës shtypen dhe aplikohen në zonën e sëmurë. Aplikoni 2-3 herë në ditë. Para aplikimit, pastroni dhe thani plagën përpara se të aplikoni ilaçin.
  • Gastriti kronik: Rrënjët e turpit pastrojnë tokën ranore, presin imët, thajnë. Çdo herë merrni 10-15 g zierje me ujë për të pirë gjatë ditës.
  • Ilaçet për trakeitin kronik: Rrënja e turpëruar 100g me 600ml ujë merrni 100ml, të ndarë në 2 pije gjatë ditës; Çdo kurs prej 10 ditësh. Vëzhgimet klinike tregojnë se 70% e pacientëve janë shëruar ose kanë ndryshime të mira pas 1 kursi. Kjo normë është 80% pas 2-3 kurseve, çdo kurs është 5-10 ditë larg. Gjatë trajtimit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për rrjedhën e trajtimit.
  • Ilaçet për presionin e lartë të gjakut: E gjithë bima e turpit, selvi selvi, lulet e egra, luleradhiqe, bizele, gjethet e pemës së neem, farat e yllit, kërcelli dhe gjethet e vinçit të bardhë, secila 6g, ha thu o, tang parazitar 8g secila, dhe toka langur 4g. Sac pije çdo ditë. Mund të bëhet pluhur, anëtarë praktike, pihet 20-30g në ditë.
  • Kuron tretjen e ngadaltë të stomakut të plotë: Gjethe dhe degë të turpëruara 16g, këngë hyjnore 12g, Bach Thuong 16g, malt 16g. Sac bërë 2 herë, çdo herë duke marrë një tas me ujë medicinal për të pirë pas drekës dhe darkës. Përdorni 3-5 ditë.
  • Trajtimi i hemorroideve: 1 grusht gjethe të freskëta të sherebelës (merrni vetëm gjethet, hiqni venat dhe gjembat) dhe 1 filxhan verë të bardhë (nën 10 gradë). Gjethet e virgjër, pasi lahen, futen në një tigan të thahen dhe më pas derdhen në tokë të pastër që të ftohen (që quhet dheu i poshtëm). Pas kësaj, përgatisni një tas, derdhni verën dhe ujisni të gjithë. Gatuani me zjarr të ulët derisa të avullojë alkooli, në këtë kohë edhe uji në enë është zverdhur. Procesi i gatimit të ilaçit ka përfunduar. Gjatë marrjes, pacienti e ndan ilaçin në 2 doza në ditë. Çdo kurs do të zgjasë për 7 ditë, pasi të kenë mbaruar 7 ditë, nëse sëmundja nuk është shumë më e mirë, bëni një pushim për 5 ditë, pastaj vazhdoni trajtimin.

Kini parasysh kur përdorni bimën e turpit për të trajtuar sëmundjet

Bima e turpit të egër është e lehtë për t’u gjetur, e lehtë për t’u gjetur, e disponueshme për të trajtuar sëmundjet, megjithëse nuk ka efekte të shpejta dhe efektive si mjekësia perëndimore, por funksionon ngadalë dhe me efikasitet dhe është e sigurt për shëndetin. pacienti.

Megjithatë, kur përdoret bima për shërimin e sëmundjeve, duhet theksuar se mjetet juridike janë të mira dhe efektive vetëm kur përdoren në doza të përshtatshme, bima duhet të lahet mirë, të përpunohet pastër dhe siç duhet. Nëse përdoret në kombinim me mjekësinë perëndimore ose përdoret për një kohë të gjatë, mund të jetë i dëmshëm për trupin. Është mirë që gjatë përdorimit të keni konsultën dhe këshillën e mjekëve dhe specialistëve.

konkludoni.

lart, Gazeta Promovimi i Bujqësisë ndau me ju disa informacione në lidhje me karakteristikat, përdorimet, kuptimet dhe mënyrën e mbjelljes dhe kujdesit për bimën shame. Shpresojmë që artikulli i mësipërm do të ndajë me ju informacion të dobishëm!

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now