LOẠI THẦN DƯỢC MÀ ÍT AI BIẾT ĐẾN – VinFruits | Flowerfarm.vn

Pjeshkë zanë Ka qenë prej kohësh një frut i njohur i popullit vietnamez. Në veçanti, çdo Vit të Ri deri në pranverë, ne mund të shohim lehtësisht imazhin e pjeshkës dhe pemëve të lulëzuara të pjeshkës kudo. Megjithatë, jo të gjithë e dinë mirë origjinën, klasifikimin dhe përdorimet e këtij fruti.

Fruta specialiteti i pjeshkës

Burimi

Pjeshkë zanash Nga vjen është ende një çështje diskutimi nga shumë shkencëtarë. Prandaj, ka shumë pikëpamje të ndryshme për origjinën e këtij fruti.

pjeshkë vietnameze

pjeshkë vietnameze

Evropianët besojnë se pjeshkët u shfaqën për herë të parë në Kinë dhe u sollën në rajonin e Mesdheut nëpërmjet Rrugës së Mëndafshit.

 • Edhe sot e kësaj dite, ka ende histori gojore popullore për origjinën e pjeshkës të lidhura me historinë e një gjiganti të quajtur Khoa Phu që ndiqte diellin.
 • Disa opinione të tjera thonë se pema e pjeshkës e ka origjinën nga Amerika e Jugut dhe sipas zhvillimit të ekonomisë së tregut, ajo tani është e pranishme pothuajse në të gjitha vendet e botës, përfshirë Vietnamin.

Shpërndarja

 • Në Vietnam, pemët e pjeshkës rriten pothuajse në çdo provincë në të gjithë vendin. Sepse kjo pemë frutore ka karakter vegjetativ shumë intensiv. Zakonisht, vetëm mbjellja e një dege të gërmuar në tokë, çdo lloj toke e mundshme dhe kujdesi i thjeshtë i pemës si ujitje, barërat e këqija… pema mund të rritet. Kjo është arsyeja pse njerëzit e quajnë pemën e pjeshkës me një emër tjetër, pema e jetës.
 • Pjeshkët janë të rrumbullakëta, të lëmuara dhe disa varietete kanë qime nga jashtë, por janë të lehta për t’u pastruar. Njerëzit shpesh rritin pemë pjeshke në ambiente të mbyllura jo vetëm për fruta, por edhe për qëllime mjekësore.

Përbërësit ushqyes

 • Ofron një burim të larmishëm të vitaminave: Vitaminat A, C, E, B1,2,3,6.
 • Ushqyese esenciale per shendetin e trupit: Beta-karoten, folat dhe acid pantotenik.
 • Suplemente minerale: kalcium, kalium, magnez, hekur, mangan, fosfor, zink.

Sa lloje pjeshke ka në Vietnam?

Dao Yunnan

Pjeshkë me pupla i njohur si një emër tjetër për varietetin e pjeshkës Yunnan, i rritur në Sapa në provincën Lao Cai, Vietnam. Pjeshkët sapa janë me përmasa mesatare, kanë një lëkurë të ashpër kur trajtohen dhe janë me qime. Karakteristika kryesore është krokantësia e mishit dhe shija natyrale e thartë. Ky lloj pjeshke ka dy varietete kryesore: me pjekje të hershme dhe me pjekje të vonë.

Dao Yunnan

Dao Yunnan

Shumëllojshmëria e hershme e pjekjes: Zakonisht lulëzon në fund të shkurtit dhe mund të korret vetëm në fillim të majit. hani.

Varietet me pjekje të vonë: Lulëzimi në fillim të shkurtit dhe fillim të korrikut mund të korret. Kjo shumëllojshmëri është më e madhe se varieteti i hershëm i pjekjes, por shija nuk është shumë e ndryshme. Avantazhi i kësaj lloj pjeshke është se qëron farat, nuk ngjitet në mish dhe është më i përshtatshëm për përdoruesit.

Borë Pjeshke

Pjeshkë bore Mesatarisht, lëkura dhe tuli brenda janë të bardha, krokante, me shije pak të thartë. Kjo shumëllojshmëri pjeshke është rritur kryesisht në Sapa, pema rritet mirë, kështu që mund t’i rezistojë motit të ashpër.

Pjeshkë me pendë Yunnan

Borë pjeshke

Dao Moc Chau – Son La

Pjeshkë kumbulle E njohur edhe si Moc Chau – Son La peaches, pjeshkët kanë një formë karakteristike me një fund të rrumbullakët, por një majë pak të ngushtuar. Ngjyra e frutave nuk është uniforme, por ndarja midis majës dhe kërcellit është e kuqe e ndezur, ndërsa pjesa e poshtme e frutit është e verdhë rozë-bardhë. Megjithatë, kur piqet, i gjithë fruti është i kuq i lehtë. Brenda është një shtresë mishi që është gjithashtu e kuqe pjeshke, e ngrënë me fara. Kjo lloj pjeshke shitet shpesh nga tregtarët në Hanoi, ndaj quhet nga shumë njerëz pjeshkë Hanoi.

Ushqyerja e pjeshkëve zanash me bukuri dhe shëndet

 • Lufta kundër sëmundjes së syrit të thatë: Falë përbërësve beta-karoten – është një substancë që shndërrohet në vitaminë A në trup. Ky përbërës ndihmon në ruajtjen e syve të shëndetshëm dhe të shndritshëm, veçanërisht për të moshuarit, parandalon sëmundjet e rrezikshme të syve si sytë e thatë që shkaktojnë kruajtje, verbëri për shkak të inflamacionit, katarakt.

Pjeshkët turshi janë të mira për shëndetin

Pjeshkët turshi janë të mira për shëndetin

 • Përmirësimi dhe parandalimi i sëmundjeve të sistemit të tretjes: Da Lat Pjeshkë Shumë efektive për një sistem të shëndetshëm të tretjes. Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, ndihmon në parandalimin e çrregullimeve të zorrëve si kapsllëku, ulçera në stomak, gastrit apo hemorroide. Në këtë mënyrë, largon toksinat nga trakti intestinal, redukton gurët në veshka.

 • Humbje peshe: Me kalori të ulëta, të pasura me fibra dhe ëmbëlsi natyrale, lëngu i pjeshkës përdoret në menutë për humbje peshe. Ata ju ngopin më shpejt dhe kontrollojnë urinë për më gjatë.
 • Përveç kësaj, pjeshkët e zanave kanë edhe efektin e uljes së ënjtjes dhe inflamacionit; përmirësojnë shëndetin e zemrës ose parandalojnë në mënyrë efektive kancerin.

Fruti i pjeshkës ka shumë vlera për njerëzit, jo vetëm për nga vlerat ekonomike dhe ushqyese, por edhe vlera shpirtërore – simbol i jetëgjatësisë. Aktualisht, në tregun kombëtar të frutave, shiten shumë lloje të ndryshme pjeshke, të përziera me pjeshkë kineze. Prandaj, sistemi i frutave me tre rajone Vinfruits – me misionin për t’u sjellë konsumatorëve produktet më cilësore të frutave vendase dhe të huaja, shije premium, origjinë të qartë dhe siguri të sigurisë ushqimore. Vinfruits uron që ju ta përdorni të sigurt për shëndetin e familjes suaj.

DALLIM Pjeshkë Pjeshkë dhe Pjeshkë Pjeshkë

Pjeshkë kumbulle A është si një pjeshkë zanash? është ende pyetja e shumë njerëzve. Emri i frutave gjithashtu ndryshon në varësi të gjuhës së çdo rajoni. Nëse në veri quhet fryti i kamxhikut, atëherë në rajonin qendror fruti verior quhet pjeshkë, ndërsa pjeshkës në veri njihet si pjeshkë zanash. Prandaj, që të mund të dallojmë pjeshkën e kumbullës dhe pjeshkën zanash, duhet të kuptojmë karakteristikat e të dy këtyre frutave.

Në çfarë mënyrash pjeshkët ngjajnë me kumbullat?

Pika e përbashkët

Pjeshkë si kumbull në një shije të ëmbël, të shijshme me një shije natyrale paksa të thartë. Prandaj, të dyja këto fruta pëlqehen nga të gjithë, të përdorura për ftohje efektive. Përbërja ushqyese e këtyre dy varieteteve të frutave është e ngjashme, kështu që efektet janë gjithashtu relativisht të ngjashme. Ai përfshin përbërës të shëndetshëm si:

 • Vitamina të ndryshme: Si pjeshkët e kumbullës ashtu edhe ato të zanave ofrojnë burime të bollshme të vitaminave C, B dhe vitaminës E për trupin.
 • Lëndët ushqyese thelbësore
 • Mineralet: kalcium, hekur, zink dhe kalium

Pjeshkët turshi janë të mira për shëndetin

Pjeshkët turshi janë të mira për shëndetin

Për sa i përket pamjes, në përgjithësi, ato janë të gjitha në formë të rrumbullakët, por pjeshkët kanë majën dhe kërcellin më të mprehtë.

Pika e dallimit

Pjeshkë kumbulle të rajonit qendror Ka një shije të ëmbël dhe të thartë, të butë të thartë. Fescue është një pemë e madhe tropikale me drurë. Fruti i kamxhikut është shumë i shijshëm, në formë zile me një skaj të theksuar të lidhur me kërcellin dhe skajin tjetër me një kërthizë. Lëkura e jashtme e pjeshkës së kumbullës ka shumë ngjyra të ndryshme, me lloje të bardha, të kuqe dhe blu. Në veçanti, brenda pjeshkës së kumbullës Qendrore ka shumë fara të vogla ngjyrë kafe, mjaft të mëdha, ndryshe nga pjeshkët e zanave, të cilat kanë vetëm një farë të madhe të vetme.

Si të dallojmë pjeshkët?

Si të dallojmë pjeshkët?

A mund të hahen pjeshkë zanash kineze?

Pjeshkë zanash Origjina lidhet me tregimin kinez Udhëtimi në Perëndim, ndaj është konsideruar gjithmonë si fryt i “pavdekësisë”. Fruti i pjeshkës rritet gjerësisht në të gjitha provincat e Vietnamit dhe shumë varietete të ndryshme kanë karakteristikat përkatëse.

Identifikimi i pjeshkës së zanave kineze

Sa herë që vjen stina e pjeshkës, në tregun kombëtar të frutave ka shumë lloje të ndryshme pjeshke. Një nga varietetet më të zakonshme të pjeshkës është pjeshkë e lëmuar, e cila ende nuk është identifikuar.

Pjeshkë kineze

Pjeshkë kineze

Pjeshkë zanash kineze është varieteti “i çuditshëm” i pjeshkës më lart. Sipas tregtarëve të vegjël që shpërndajnë këtë lloj pjeshke, pjeshkët kineze janë me përmasa mjaft të mëdha, lëkura e jashtme është e verdhë në të bardhë e përzier me njolla të kuqe, e veçanta e këtij fruti unik është se nuk ka pupla, por jashtë është shumë e qetë dhe e lëmuar. Mishi i frutave është shumë krokant brenda, por tuli është mjaft sfungjer, por jo i sigurt për mishin, aroma është më e lehtë se pjeshkët vietnameze.

Dalloni me pjeshkën Sapa Vietnam

Pjeshkë vietnameze zanash Është rritur shumë në Sapa dhe është i famshëm për shijen e tij të shijshme. Konsumatorët që nuk kanë përvojë dhe njohuri për këto dy lloje pjeshke, do të blejnë lehtësisht ishullin e gabuar Sapa Vietnam për pjeshkë kineze pa e ditur fare. Prandaj, pika më e lehtë për të dalluar midis pjeshkës Sapa dhe kineze bazohet në formën e jashtme dhe karakteristikat e shijes brenda. Pjeshkët Sapa janë më të vogla në përmasa, me lëkurë të ashpër, jo aq të lëmuara sa pjeshkët kineze dhe me shumë qime. Kur hahen, pjeshkët kanë një shije të thartë natyrale të përzier me shije të ëmbël dhe të freskët, dhe tuli është shumë krokant, duke krijuar një ndjenjë interesante për të ngrënë njerëzit.

pjeshkë vietnameze

pjeshkë vietnameze

Si të gatuajmë pjeshkë turshi të shijshme dhe të freskëta në verë

Burimet

 • 1 kg Pjeshkë e freskët: Në varësi të nevojave të buzëve të njeriut, do të përgatitet me vëllimin përkatës.
 • 1/2 kg sheqer guri
 • Ujë mineral, kripë e bardhë, limon i freskët dhe kuba akulli

Rezultati është një gotë e shijshme me lëng pjeshke

Rezultati është një gotë e shijshme me lëng pjeshke

Duke bërë

 • Bëni lëvozhgën e pjeshkës dhe njomni pjeshkë të kripura për një periudhë prej 15 minutash për të hequr shijen e mprehtë dhe lëngun e pjeshkës. Vini re se kur qëroni pjeshkët, ato gjithmonë do të ngjyhen në ujë të kripur për të shmangur errësimin e pjeshkës.
 • Përderisa pjeshkët janë njomur, përgatisni ujin me sheqer duke e ngrohur sheqerin në zjarr të ulët derisa të shkrihet, më pas shtoni rreth 1 litër ujë dhe lëreni të vlojë.

Vetëm pjeshkë të pjekura për t'u zhytur në sheqer

Vetëm pjeshkë të pjekura për t’u zhytur në sheqer

 • Nxirrni pjeshkët dhe vendosini në një tenxhere me ujë të vluar me sheqer për rreth 5 minuta që të thithin ëmbëlsinë e pjeshkës. Derisa uji të vlojë përsëri, nxirrni pjeshkët dhe i lagni në kubat e akullit të përgatitur më parë, në mënyrë që pjeshkët të jenë krokante dhe të forta kur të njomet, por jo të skuqura pasi të zihen me sheqer.
 • Prisni që tenxherja me ujë me sheqer të ftohet plotësisht, më pas vendoseni në një kavanoz qelqi me pjeshkë, ruajeni në frigorifer për ta mbajtur më gjatë që të mos prishet dhe shijojë. Kur përdorni, mund të shtoni disa feta limoni për ta bërë shijen më të shijshme dhe shumë më të shijshme.

Cilat ushqime mund të përpunohen pjeshkët e njomura?

Vitet e fundit, në vend që të përdorin thjesht pjeshkë turshi drejtpërdrejt, njerëzit e përdorin atë gjithashtu si një përbërës të ri për t’i përpunuar në pjata të tjera më të larmishme dhe interesante. Disa nga pjatat më të njohura të bëra nga pjeshkë turshi janë:

 • Çaj pjeshke me pjeshkë turshi: Kjo është një pije që shumë të rinj e duan për shkak të shijes së saj të ëmbël, aromës së pjeshkës së përzier me shijen e thartë të limonit, duke krijuar një ndjesi interesante. Për më tepër, ai ka më pak sheqer dhe është më i shëndetshëm për shëndetin sesa pijet freskuese të gazuara ose çaji me qumësht me shumë sheqer.

Tortë e shijshme e miut me pjeshkë

Tortë e shijshme e miut me pjeshkë

 • Reçeli i pjeshkës: Kur pjeshkët janë njomur me sheqer, mjafton të ndryshojmë sasinë e sheqerit dhe mënyrën e gatimit, mund të kemi një reçel pjeshke tërheqëse. Reçeli i pjeshkës shfaqet shpesh në festën tradicionale Tet dhe konsiderohet gjithashtu një meze e lehtë e shumë familjeve. Me burimin natyral të pjeshkës së freskët, reçeli i pjeshkës nuk është shumë i ëmbël, ka shumë sheqer, por ka një aromë shumë të lehtë, natyrale me një shije të butë të thartë. Prandaj, kjo është një rostiçeri e vështirë për shumë njerëz.

Mund të mësoni më shumë:

Për të qenë në gjendje të zgjidhni për të blerë Pjeshkë zanash Për të marrë pjatat më të freskëta dhe më të shijshme të bëra nga ky frut, duhet të zgjidhni objekte me reputacion, të blini në kopshtin e kultivuesit. Ose nëse nuk mund të vini në vend, nuk keni kohë të lirë, mund të blini online në Vinfruit – këtu është një distributor me reputacion i frutave vendase dhe të huaja, duke përmbushur standardet e cilësisë së eksportit dhe importit. . Me 5 vite funksionim, Vinfruits ka afirmuar pozicionin e saj në zemrat e konsumatorëve me sistemet e saj të shtrirjes. Duke ju sjellë produkte frutash me shije vietnameze, të sigurta dhe me cilësi të lartë.

Autori: Vinfrutat

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now