Những Thông Tin Cơ Bản Liên Quan đến Cá Mú Có Thể Bạn Chưa Biết? | Flowerfarm.vn

Grouper njihet si një specie e rrallë dhe e njohur e ushqimeve të detit në rajonin Azi-Paqësor. Grouper është një peshk i ashpër, ata rriten shumë shpejt. Sot, kjo specie e rrallë peshku është edukuar me sukses në disa vende të botës, përfshirë Vietnamin. Nëse jeni duke kërkuar për më shumë informacion rreth grupor Atëherë le ta zbulojmë përmes artikullit më poshtë!

Zona e shpërndarjes dhe habitati

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? i dymbëdhjeti
Zona e shpërndarjes dhe habitati

Grouperi ose grupi shpërndahet kryesisht në rajonet tropikale dhe subtropikale, ku ka shkëmbinj nënujorë koralorë, shkëmbinj nënujorë ose dete të ngrohtë në rajonin e Azi-Paqësorit, duke përfshirë vende si Tajvani, Kina dhe Tajvani. Vendi, Filipinet, etj. Në Vietnam, kjo peshku shpërndahet nga gjiri

Nga Veriu në Gjirin e Tajlandës, i përqendruar në provincat Qendrore Jugore

Në verë, grupi jeton në zonat bregdetare; Në dimër, ata migrojnë në zona të largëta

Gropa zakonisht jeton në zgavra shkëmbore, pellgje, zona bregdetare rreth ishujve me shkëmbinj nënujorë koralorë, ku thellësia është rreth 10-30 m; pH nga 7,5-8,3; temperatura nga 25-320C

Veçoritë morfologjike dhe biologjike

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 13
Veçoritë morfologjike dhe biologjike

Grouper është një peshk i ashpër, me madhësi të ndryshme trupore, gjatësia e trupit është 3-3,5 herë më e lartë se lartësia; i spikatur me gojë të gjerë, dhëmbë të mprehtë, të pjerrët, nofulla e poshtme e dalë pak përpara, trup i lëmuar, i zgjatur drejt bishtit, trup i sheshtë

Grouper vjen në një larmi ngjyrash, formash dhe modelesh ngjyrash. Koka dhe trupi i peshkut janë të zbehtë gri-jeshile ose kafe me pika të rrumbullakosura të kuqe, të tejdukshme në kafe të errët, qendra e së cilës është më e errët se buza e jashtme.

Grupi i rritur zakonisht ka një gjatësi trupore rreth 50-75 cm, dhe pesha arrin rreth 12 kg.

Grupet gjuajnë vetëm duke iu afruar presë së tyre ose duke i zënë pritë me gojët e tyre të mëdha, duke i gëlltitur të tëra.

Karakteristika më e veçantë në gruper është aftësia për të ndryshuar seksin. Në mënyrë të rreptë, gruperët janë hermafroditë, ata fillojnë me seksin mashkull dhe ndryshojnë në seksin femëror në gjysmën e dytë të ciklit jetësor, zakonisht në moshën madhore.

Llojet e grupuesit

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 14
Llojet e grupuesit

Grouper aktualisht përfshin: grupi i kuq, grupi i zi (grupi i pambukut), grupi i tigërve, grupi i miut, grupi i mizës, grupi i shafranit, ylli i kaltër, grupi i perlave,… Në të gjitha llojet e rralla të grupit, grupi i kuq që jeton vetëm në ujë të kripur. mjedisi në shkëmbinj nënujorë koralorë; Pjesa tjetër janë mjaft të zakonshme.

Ushqimi i grupit

Groupers janë mishngrënës, ata gëlltisin gjahun e tyre duke hapur gojën gjerësisht dhe pastaj duke përdorur dhëmbë të mprehtë për të mbajtur gjahun, por jo për ta vrarë atë. Ushqimi kryesor i grupit është zakonisht peshqit e mitur, karkaleca, kallamar, krustace, zooplankton (peshk i sapolindur), madje edhe kanibalizëm në fazën e të miturve kur është shumë i uritur.

Karakteristikat riprodhuese

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 15
Karakteristikat riprodhuese

Sezoni i vezëve të grupit ndryshon sipas specieve dhe rajonit gjeografik. Konkretisht: në Tajvan do të bjerë nga marsi në tetor; Kina është nga prilli në tetor; Filipinet dhe Vietnami mund të shumohen gjatë gjithë vitit

Grupet shpesh mblidhen në shkolla të mëdha në një vend të veçantë për pjellje, zakonisht në shkëmbinj nënujorë koralorë ku ka rrymë të fortë ose grykëderdhje ku ka shumë rërë dhe baltë.

Grupi femër vendos një numër të madh vezësh në vende të përshtatshme dhe përfiton nga rryma e ujit për të lëvizur një numër të madh vezësh që janë pajisur me lëndë ushqyese të mjaftueshme në një zonë të sigurt për të shmangur grabitjen e peshqve të tjerë grabitqarë. Gjatë migrimit, vezët do të çelin në larva dhe do të vazhdojnë të notojnë derisa të jenë mjaft të mëdha për të lëvizur në grupe.

Të skuqurat e grurit do të arrijnë pjekurinë për herë të parë kur të jenë 3 vjeç

Disa informacione të tjera interesante

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 16
Disa informacione të tjera interesante

Së bashku me gaforren mbretërore, karkaleca me kapak të kuq dhe krimbin sa, grupi i kuq është gjithashtu në listën e specieve të rralla dhe tepër të shtrenjta të ushqimeve të detit (afërsisht 1 milion VND/kg).

Në disa vende të botës, grupi i kuq konsiderohet simbol i fatit në natën e Vitit të Ri

Disa peshkatarë kanë kapur një grup gjigant deri në 2.5 metra të gjatë dhe që peshon më shumë se 300 kg

Grupi shkumës, i cili jeton kryesisht në Karaibe, ka aftësinë të ndryshojë seksin vazhdimisht 20 herë në ditë.

Disa pjata të shijshme bëhen nga grupi

Jo vetëm një produkt me vlerë të lartë ekonomike, grupi është edhe simbol i fatit në ditët e para të vitit në disa vende të botës. Nëse pronari ju trajton grupuesin, duhet të jeni i ftuari i festës.

Grouper, i njohur gjithashtu si grupi, është peshku më i popullarizuar i ujërave të kripura në mesin e peshqve të detit për shkak të shijes së tij të shijshme: mish i bardhë, i përtypur dhe i ëmbël. Llojet e zakonshme të gruperëve sot si: grupi i kuq, grupi i tigërve, grupi i zi… Në të cilin, grupi i kuq është një peshk i rrallë që jeton vetëm në shkëmbinj nënujorë koralorë, dy llojet e tjera të peshqve rriten mjaft të ndryshueshëm.

Grupi i kuq

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 17
Grupi i kuq

Sipas peshkatarëve, sa më i madh të jetë grupi, aq më aromatik dhe më i ëmbël është mishi, veçanërisht grupi i kuq. Pjesërisht për shkak të cilësisë, pjesërisht për shkak të ngjyrës së veçantë të kuqe të ndezur të lëkurës që nuk zhduket edhe kur peshku zihet me avull. Pjata më e njohur është grupi i zier me avull. Zierja me avull është metoda më e thjeshtë që nuk humbet aromën e natyrshme të peshkut. Grouper zakonisht zihet në avull me pak qepë, xhenxhefil, salcë soje dhe kuzhinieri duhet ta mbajë zjarrin derisa të gatuhet për të ruajtur shijen e plotë të peshkut. Lëkura e yndyrshme e peshkut është krokante, mishi është i bardhë dhe i përtypur, peshku aromatik, sa më shumë ta hani, aq më i ëmbël është pa u ngopur.

Grouperi është i shtrenjtë, por i prerë në copa, sepse çdo pjesë e peshkut nga koka, mishi, kockat, lëkura, bishti, zorrët mund të përpunohen në pjata shumë unike. Koka e peshkut të gatuar në tenxhere të nxehtë, supa e thartë ose e zier me tofu janë të gjitha shumë të shijshme. Mjaft tërheqës është edhe trupi i peshkut i zier me kërpudha, rrepka e zier, e gatuar me qull. Bishti i peshkut mund të skuqet thellë, pastaj të skuqet me pjepër dhe piper zile. Veçanërisht, zorra e fortë e peshkut është e përshtatshme për mbështjelljen ose skuqjen e perimeve. Vini re, gjatë përpunimit të grupit nuk duhet të përdorni shumë erëza, kur hahet, “ndjeni” gjithë shijen e mishit të peshkut. Në vendin tonë, grupi rritet shumë në Detin Qendror Jugor dhe në krahinat jugore.

Zbokth grupor

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 18
Zbokth grupor

Grupi i zbokthit i përket gjithashtu grupit të rrallë të grupuesve, që shpesh jetojnë në shkëmbinj nënujorë koralorë që janë të vështirë për t’u kapur. Grupi i zbokthit është zakonisht i madh sa një biceps i rritur, lëkurë gri-kafe, formë e ashpër. Kokë e madhe peshku, sy të dalë, gojë të gjerë. Përgatitni pjatën më të mirë të zbokthit të grupit të prerë në copa, të marinuar me kripë të grimcuar me pluhur djegës të përzier me pluhur pjekjeje krokante. Përveç kësaj, ju mund të ruani bar limoni, të gatuani qull …

Grouper me dorezë

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 19
Grouper me dorezë

Materiali:

– Fileto gruri: 200g

– Mish derri i pjekur: 100 gr

– Lëng mishi: 200 ml

– Tofu i ri: 50 g

– Misër bebe: 50g

– Kërpudha Shiitake: 50 gr

– Brokoli: 100 gr

Vezë: 1 të bardhë

– Piper jeshil: 10 gr

– Xhenxhefil: 10 gr

– Kripë, piper, sheqer, salcë goca deti, salcë soje, hudhër, miell tapiokë, vaj gatimi.

Kryeni:

Grupi i larë, i prerë në copa rreth 1 cm të trasha dhe i marinuar me të bardhë veze, piper, erëza, kripë, sheqer.

– Brokoli, mish derri i pjekur, tofu i ri i prerë në copa sa një kafshatë. Kërpudhat Shiitake larë, prerë dhe prerë këmbët.

– Ngrohni vajin, më pas skuqni tofun e re, hudhrën derisa të marrin ngjyrë të artë, nxirreni dhe kulloni vajin.

– Përdoreni përsëri tiganin, shtoni hudhrën e skuqur, xhenxhefilin e prerë për t’i skuqur derisa të marrë aromë, vazhdoni të shtoni mishin e derrit të pjekur, kërpudhat shiitake, brokolin, misrin bebe dhe fasulet e detit, skuqini me lëngun e mishit, gatuajeni për 2 minuta, më pas shtoni Grouper, piper jeshil në zierje sapo është zier, shtoni pak niseshte tapioke që uji të trashet pak.

– Hiqeni peshkun në një tas, përdorni të nxehtë, nëse ju pëlqen ushqimi pikant, mund të shtoni spec djegës gjatë zierjes.

Shake peshku taro

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 20
Shake peshku taro

Materiali:

– Fileto gruri: 200g

– Da Lat djegës i të gjitha ngjyrave: 100g

– Taro: 120 g

Vezë: 1 të bardhë

– Qepë e grirë, hudhër: 50 gr

– Salcë soje, salcë OK, salcë goca deti, niseshte tapioke, gjalpë, sheqer, erëza, vaj gatimi.

Kryeni:

Grupi i pastruar, i prerë në katrorë, i marinuar me të bardhat e vezëve, piper, farat e erëzave, niseshtenë tapioke. djegës i prerë në katrorë 2 cm, taro i prerë në copa 4 cm, qepë e prerë në copa mesatare.

– Ngrohni vajin, skuqeni taron derisa të bëhet krokante, hiqeni dhe vendoseni në peshqir letre që të thithë vaj. Vazhdoni të skuqni peshkun derisa të jetë gatuar, hiqeni dhe kulloni vajin.

– Përdoreni përsëri tiganin, kullojeni vajin, më pas shtoni gjalpin, hudhrën dhe qepën, skuqini derisa të marrin aromë, vazhdoni të shtoni djegës Da Lat në ishull. Më pas shtoni grupin e skuqur lehtë, përzieni mirë, rregulloni me salcë OK, erëza, salcë soje dhe sheqer sipas shijes.

– Hiqeni peshkun në një pjatë, shërbejeni të nxehtë me salcë djegës.

Grouper i skuqur me qepë dhe xhenxhefil

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 21
Grouper i skuqur me qepë dhe xhenxhefil

Materiali:

– Grouper: 1 peshk

– Qepë e kokës: 100 gr

Vezë: 1 të bardhë

– Xhenxhefil: 1 copë

– Hudhra e grirë: lugë çaji

– Kripë, sheqer, glutamat monosodium, erëza, piper, vaj susami, verë të bardhë, vaj gatimi.

Kryeni:

– Grouper pas pastrimit, hiqni fileton dhe lëkurën. Ngrohni vajin në një tigan, skuqni lëkurën e peshkut derisa të bëhet krokante.

– Fileto peshku e marinuar me të bardhë veze, piper, vaj susami, fara erëza, monosodium glutamate. Qëroni dhe prisni xhenxhefilin.

– Ngrohni vajin e gatimit, skuqni xhenxhefilin deri në kafe të artë, nxirreni dhe thithni vajin. Vazhdoni të shtoni hudhrën, kokën e qepës dhe skuqeni derisa të marrë aromë, shtoni fileton e grupit dhe përzieni mirë, rregulloni me erëza të përshtatshme.

– Për xhenxhefilin e skuqur e trazojmë sërish, e fikim zjarrin. Hiqeni peshkun në një pjatë dhe shërbejeni të nxehtë.

Qull gruri

Informacion bazë në lidhje me grupin që mund të mos i dini? 22
Qull gruri

Materiali

Grouper: 1 kg

Oriz i thjeshtë: 150 gram

Oriz ngjitës: 1 grusht i vogël

Scallion

Laksa largohet

Qepë vjollcë

Xhenxhefil

Erëza të tjera të nevojshme: salcë peshku, kripë, petë kryesore, piper, vaj gatimi…

Përpunimi

Hapi 1: Ziejeni peshkun

Grouper zgjidhni të freskët. Pastroni dhe deodorizoni.

Hidhni peshkun në tenxhere, shtoni 2 litra ujë, xhenxhefilin e shtypur, gjysmë lugë çaji kripë dhe më pas zieni.

Hapi 2: Përgatitni përbërësit e mbetur

Ndërsa prisni që peshku të gatuhet, sillni përbërësit e tjerë për t’u përgatitur.

Orizi ngjitës, orizi i thjeshtë përzihen dhe lahen për të hequr papastërtitë, zhavorrin etj.

Qepë të prera në feta.

Qepë vjollce të prera hollë.

Pastroni barishtet, hiqni gjethet e thara, copëtoni imët.

Hapi 3: Gatuani qull

Tani, kur peshku është gatuar, filtroni mishin e peshkut dhe kockat e peshkut veçmas, pastaj shtoni kockat për të zier përsëri. Ju përdorni këtë ujë për të gatuar qull derisa qulli të jetë i butë.

Vendosim një tigan në sobë, shtojmë vajin e gatimit, presim derisa vaji të nxehet, më pas hedhim qepën e kuqe dhe e skuqim, hedhim peshkun dhe e përziejmë, i hedhim gjysmë lugë çaji kripë, gjysmë lugë çaji petë dhe përzieni butësisht.

Mos harroni të skuqni disa qepë të skuqura për t’i mbajtur të ndara në mënyrë që t’i spërkatni kur t’i hani.

Kur qulli të jetë zbutur, hidhni peshkun, qepën, barishtet, i rregulloni sipas shijes, më pas ziejini për 5 minuta të tjera dhe më pas fikeni sobën.

Hapi 4: Prezantimi i produktit të përfunduar

Hidheni qullën në një enë, spërkatni me qepë lejla, mund të shtoni piper pluhur sipas shijes.

Ky qull duhet të hahet i nxehtë për të qenë i shijshëm.

Nuk ka nevojë të udhëtoni larg në kepin e Ca Mau, sot mund të gatuani një tenxhere të shijshme me qull grupi në shtëpi që të gjithë ta shijojnë. Shumë e thjeshtë dhe tërheqëse, apo jo? Dhe jam i sigurt se kushdo që shijon këtë qull grupi do të komplimentojë edhe aftësitë tuaja të gatimit.

Më sipër është informacioni rreth gruper do baokhuyennong.com përpiluar dhe ndarë me ju. Shpresojmë, ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të keni më shumë informacion rreth peshkut grupor!

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now