Những Thông Tin Liên Quan đến Cá Khoai | Flowerfarm.vn

Peshku Taro ka një strukturë shumë të veçantë, shumë pak kocka, vetëm një vijë kërcore që kalon përgjatë shtyllës kurrizore. Megjithatë, ky peshk ka një shije shumë mbresëlënëse. Bashkohuni me ne për të mësuar më shumë informacion në lidhje me Patate peshku Shikoni artikullin më poshtë!

Informacion në lidhje me peshkun me patate 13
Patate peshku

Origjina e peshkut me patate

Informacion në lidhje me peshkun me patate 14
Origjina e peshkut me patate

Peshku Taro është një peshk mjaft i zakonshëm në provincat qendrore, për njerëzit në rajone të tjera në të gjithë vendin, është ende mjaft i çuditshëm për këtë peshk.

Peshku Taro ka emrin shkencor në anglisht Harpadon nehereus, kjo është një linjë peshqish që i përkasin familjes Synodotidae e gjetur në 1822.

Peshku Taro është një peshk autokton dhe i famshëm nga zona e Mumbait deri në Detin Arabik dhe disa vende në Gjirin e Bengalit.

Përveç kësaj, frutat e shijshme gjenden gjithashtu në Detin Lindor, duke përfshirë Vietnamin.

Karakteristikat e peshkut dhe patateve të detit

Informacion në lidhje me 15. peshk patate
Karakteristikat e peshkut dhe patateve të detit

Peshku Taro është një peshk i vogël me trup të rrumbullakët, kocka kërcore dhe shumë gjizë. Një peshk i rritur me patate është vetëm rreth 2 gishta aq i madh sa një i rritur dhe rreth 12-18 cm i gjatë.

Koka e peshkut taro është mjaft e vogël, sytë janë të vegjël, por goja është relativisht e madhe.

Goja e tyre është e zgjatur pranë gushave, nofulla e poshtme është më e gjatë se pjesa e sipërme dhe ka shumë dhëmbë të vegjël dhe të mprehtë.

Trupi i peshkut është mjaft i rrumbullakët, i butë dhe mishi i tyre është i butë si qull. Për shkak të kësaj veçorie, peshku me patate njihet edhe si peshk qull, mish i bardhë dhe pa luspa.

Pjesa dorsal ka pendë të gjata dhe, afër anusit, ka pendë të gjata e të holla. Bishti është mjaft i butë dhe është i ndarë në gjysmë në lobin e mesëm.

Peshku i patates është i bardhë në gri me ngjyrë rozë, që ndan pjesën e pasme dhe barkun e peshkut është një njollë gri-verdhë e errët.

Sjellja dhe riprodhimi i peshkut me patate

Informacion në lidhje me peshkun me patate 16
Sjellja dhe riprodhimi i peshkut me patate

Peshqit me patate në vendin tonë shpesh jetojnë në grupe në detet e zonës qendrore bregdetare (zonat Thanh Hoa, Quang Binh, Vung Tau), rajoni verior ka Thai Binh të famshëm për varietetet e tij.

Peshku Taro është një peshk i vogël, ushqimi i tyre është kryesisht larvat, insektet dhe disa krustace të vegjël që jetojnë në mjedisin ujor.

Zakonisht pjellin nga korriku deri në gusht, nga tetori deri në shkurt të vitit të ardhshëm konsiderohet stina e peshkut taro (në këtë kohë ka shumë peshq dhe çmimi i peshkut taro është gjithashtu shumë i lirë).

Efekti i peshkut me patate në shëndetin e njeriut

Informacion në lidhje me peshkun me patate 17
Efekti i peshkut me patate në shëndetin e njeriut

Sipas mjekesise orientale, peshku me patate te embel eshte i embel, i fresket, jo toksik, me efekt tonik, ftoh gjakun, laksativ, i dobishem per pese organe…Ushqehet shume mire me njerez te nxehte dhe te dobet, gjak te keq, goje te thate dhe etje, kapslleku. Kollë e thatë, diabeti… Ja disa ushqime mjekësore nga peshku dhe patatet:
Supë peshku me lulelakër me perime: lulelakër, lulelakër, xhenxhefil, qepë, erëza sa për të gatuar supë. Përdorimi: mbetjet shtesë, mollë laksative, thjesht koncept … Trajtoni nxehtësinë e mbeturinave, kollën e thatë, inflamacionin.

Ngrohja e peshkut me patate është e mirë për njerëzit që janë të lodhur, kanë dhimbje koke dhe marramendje.

Peshku me patate i gatuar me selino: peshk patate, domate, selino, kopër, aroma e erëzave kineze mjafton vetëm për të gatuar supë. Përdorimi: gjaku tonik, gjaku i ftohtë, ushqejnë shpretkën … Trajtoni nxehtësinë e brendshme, të vështirë për të fituar peshë, dhimbje koke, marramendje, presion të lartë të gjakut, kollë të thatë, mosmbajtje urinare.

Ngrohja e peshkut me patate: patate peshku, kocka derri, lakër fasule, ananasi, domate, djegës, tofu, djegës, erëza aq sa për të gatuar tenxheren e nxehtë. Perimet për tenxhere të nxehtë janë krizantema dhe spinaqi me ujë. Përdorimet: rimbush dëmtimet, freskojnë gjakun, rigjenerojnë… Trajtoni diabetin, fytyrën e thatë, lodhjen, dhimbjen e kokës, marramendjen.

Supë me peshk të thartë dhe patate: peshk patate, ananas, domate, longan, lakër fasule, koriandër, qepë jeshile, djegës, erëza aq sa të gatuajmë supën. Përdorimi: gjaku tonik, nxehtësia e pastër, zvogëlimi i gazit… Trajtoni kapsllëkun, pak urinën e verdhë, dhimbjen e kokës, marramendjen, hipertensionin dhe sëmundjet që lidhen me nxehtësinë.

Qull peshku me patate: patate peshku, oriz i ri, bishtaja, qepë, koriandër, piper, kripë dhe salcë piper, erëza mjaftueshëm. Peshku me patate të freskët i pastruar dhe i prerë në copa, kur qulli të jetë zier, vendoseni peshkun, duke erëza për ta ngrënë të nxehtë. Përdorimet: tonifikojnë dëmtimet, ushqejnë shpretkën dhe stomakun, lindin qeliza të reja… I përshtatshëm për të moshuarit, oreksi i dobët, lodhja, edemat e shkaktuara nga kequshqyerja, fëmijët e ngecur dhe rritja e ngadaltë.

Çfarë është e shijshme për të gatuar me peshk patate?

Peshku Taro konsiderohet si një peshk specialiteti i shijshëm dhe jashtëzakonisht i ushqyeshëm i njerëzve të rajonit qendror bregdetar.

Më poshtë do t’ju prezantojmë disa pjata tërheqëse të bëra nga peshku me patate.

Quang Binh e nxehtë e peshkut dhe patates, Vung Tau

Informacion në lidhje me peshkun me patate 18
Quang Binh e nxehtë e peshkut dhe patates, Vung Tau

Hotpot e peshkut me patate konsiderohet një specialitet i tokës së Quang Binh dhe Vung Tau. Nëse dikush ka ardhur ndonjëherë në këto dy troje në stinën e peshkut dhe patateve, me siguri nuk do t’i mungojë kjo pjatë tërheqëse.

Përbërësit për përgatitjen e vapës së peshkut me kasava: peshk, kocka derri, domate, kopër, qepë, tamarind, salcë peshku, erëza…

Peshk patate të pastër të marinuar me djegës dhe pak kripë për t’i dhënë më shumë shije.

Pritini domatet në copa dhe i kaurdisni me qepë dhe speca të grira në vaj.

Më pas shtoni kockat që të skuqen me salcën e peshkut dhe lërini të ziejnë.

Kur përgatiteni për të ngrënë tenxhere të nxehtë, shtoni qepë të njoma dhe kopër.

Kur hani, ju vetëm duhet të zhytni peshkun dhe patatet në tenxheren e nxehtë të tenxheres së nxehtë.

Peshku me patate është shumë i butë dhe i ëmbël kur hahet. Peshku me patate i servirur me pak lakër të freskët është jashtëzakonisht i mrekullueshëm.

Peshk i pjekur me piper

Informacion në lidhje me peshkun dhe patatet 19
Peshk i pjekur me piper

Përbërësit për gatimin e peshkut me piper: peshk patate, lëng hudhre, qepë e kuqe, piper i bluar, tufë piper jeshil, kripë, salcë peshku, sheqer dhe vaj gatimi.

Peshku me patate lahet dhe kriposet për të hequr erën e peshkut, më pas marinohet me erëza dhe ujë për rreth 20 minuta dhe më pas sillet në magazinë.

Peshku me patate duhet të ruhet vetëm për rreth 2-3 orë për t’u shijuar. Peshku i zier me patate me piper ka si shijen e ëmbël të peshkut ashtu edhe shijen e mprehtë të piperit jeshil, i cili është jashtëzakonisht tërheqës.

Peshk me patate të ëmbël i gatuar

Informacion në lidhje me peshkun me patate 20
Peshk me patate të ëmbël i gatuar

Peshku i gatuar me patate të ëmbël – një pjatë fshatare që është e njohur për njerëzit në Perëndim.

Për të gatuar peshk të shijshëm me patate të ëmbël, përbërës të domosdoshëm: havjar i pastruar, yndyrë, erëza, qepë dhe kopër….

Lani peshkun me patate, kullojeni dhe marinojini me pak erëza.

Përgatitni një tenxhere me ujë të vluar, shtoni salcën e peshkut dhe yndyrën për të zier

Vazhdoni të gatuani peshkun derisa të gatuhet, më pas shtoni spec djegës – qepë dhe copa të koprës.

Kur shijoni peshkun e gatuar me patate të ëmbël, duhet ta lyeni me salcë peshku djegës për ta bërë më të shijshëm.

Peshk i skuqur krokant

Informacion në lidhje me peshkun me patate 21
Peshk i skuqur krokant

Peshku Taro është një lloj peshku me mish të butë, kockat e kërcit mund të hanë kocka. Me karakteristiken qe mishi eshte i bute, kur e skuqni duhet ta kaloni neper brume per ta bere me te shijshem.

Përpara se të rrotulloni brumin, duhet marinuar me pak hudhër të grirë, djegës djegës të grirë, piper të bluar dhe pak pluhur erëza.

Kur peshku të thithë erëzat, mbështilleni me miell dhe skuqeni në vaj derisa të bëhet krokant.

Peshk i skuqur krokant kur e shijoni, kështu që duke u zhytur me pak salcë tamarindi, shija e thartë do të jetë shumë më e mirë.

Peshk patate i gatuar në supë të thartë

Informacion në lidhje me peshkun me patate 22
Peshk patate i gatuar në supë të thartë

Peshku me patate i gatuar në supë të thartë dhe aromatike është një pjatë tipike e banorëve të Quang Binh. Pjata ka jo vetëm ëmbëlsinë e pasur të peshkut, por edhe aromën e ëmbël të ananasit.

Përbërësit për të përgatitur për pjatën: peshk taro, gjethe jasemini, domate, 1 ananas (duhet të zgjidhni ananasin që është ende i gjelbër, nuk duhet të zgjidhni ananasin e pjekur), salcë peshku, fara erëza, qepë dhe djegës të freskët.

Peshk i pastër i marinuar me fara erëza për shije të guximshme.

Domatet dhe ananasi i presim në copa të vogla dhe i kaurdisim me vaj zierje, kur të jenë zier, i shtojmë ujë të ziejë.

Më pas shtoni peshkun dhe gatuajeni në lëngun e domates dhe ananasit derisa të jetë gati gati, më pas shtoni gjethet dhe qepët e njoma.

Peshkun duhet ta gatuani vetëm për rreth 10-15 minuta, peshku është gatuar, mos e zieni peshkun shumë gjatë, kështu që peshku do të shtypet lehtë.

Supa me peshk të thartë dhe patate duhet shijuar sa është e nxehtë dhe duhet të shërbehet me perime të gjalla për të qenë më e shijshme.

Krahas pjatave të veçanta të mësipërme, ka edhe shumë pjata tërheqëse të bëra nga peshku taro: peshk taro, peshk patate i skuqur me vezë, i zier me turshi, peshk dhe tenxhere me patate të zhytur në uthull, të ziera në avull me yndyrë qepë, të zier dhe të skuqur. magazina teknologjike…

Sa kushton një peshk 1 kg?

Normalisht, çmimi i peshkut me patate do të luhatet në rangun prej 220,000 VND/kg në sezonin e peshkut. Nëse nuk do të ishte sezoni i peshkut, çmimi mund të ishte shumë më i lartë.

Peshku taro me karakteristikën se kur të nxirret në breg do të ngordh, është shumë i vështirë të ruhet. Kjo është arsyeja pse kur është sezoni i peshkut, një numër i madh peshqish shpesh sillen për t’u tharë.

Sa kushton tharja e peshkut? Havjar i tharë ka një çmim mjaft të lartë, shumë herë më të lartë se havjar i freskët. 1 kg peshk me patate të ëmbël të thata kushton rreth 600,000 VND/kg.

Për shkak se çmimi i peshkut me patate të thata është relativisht i lartë, kur zgjidhni të blini peshk, duhet të zgjidhni vende me reputacion për të porositur, të shmangni blerjen e peshkut me cilësi të dobët.

Ku të blini dhe të shisni peshk dhe patate në Hanoi, Ho Chi Minh City?

Informacion në lidhje me peshkun me patate 23
Ku të blini dhe shisni peshk dhe patate në Hanoi, Ho Chi Minh City?

Peshqit Taro jetojnë kryesisht në detet e provincës Thai Binh dhe provincat e bregdetit qendror.

Nëse jetoni në këto zona, mund të porosisni lehtësisht peshk me patate të freskët me një çmim të lirë.

Njerëzit në zona të tilla si Hanoi, Saigon dhe Ho Chi Minh City duhet të porosisin në vende me reputacion të tregtimit të ushqimeve të detit ose supermarkete.

Peshqit Taro jetojnë kryesisht në detet e provincës Thai Binh dhe provincat e bregdetit qendror.

Nëse jetoni në këto zona, mund të porosisni lehtësisht peshk me patate të freskët me një çmim të lirë.

Njerëzit në zona të tilla si Hanoi, Saigon dhe Ho Chi Minh City duhet të porosisin në vende me reputacion të tregtimit të ushqimeve të detit ose supermarkete.

Duhet të dihen shënimet kur hahet peshku

Informacion në lidhje me peshkun me patate 24
Duhet të dihen shënimet kur hahet peshku

Kufizoni konsumimin e peshkut të papërpunuar

Shumë njerëz shpesh mendojnë se sa më i freskët të jetë peshku, aq më mirë dhe se i papërpunuari është më ushqyesi. Megjithatë, sipas ekspertëve, kjo është një pikëpamje krejtësisht e gabuar. Për shkak se peshku i papërpunuar shpesh përmban shumë lloje parazitësh, kështu që nëse nuk përpunohet me kujdes, ai do të hyjë lehtësisht në trup dhe do të shkaktojë dëm për shëndetin.

Në veçanti, ngrënia e peshkut të papërpunuar në formë sushi dhe sallate është gjithmonë në rrezik të infektimit me baktere dhe parazitë, edhe pse është i përgatitur. Prandaj, për të mos ndikuar në shëndetin tuaj, është mirë të bëni kujdes kur përdorni pjata të papjekura.

Mos hani bile peshku

Në mjekësinë lindore, biliare e peshkut, pasi të përgatitet, do të bëhet një ilaç që ka efektin e shërimit të dhimbjeve të syve, dhimbjeve të fytit, duke ndihmuar në parandalimin e kancerit… jashtëzakonisht efektiv. Megjithatë, përdorimi i biliares së peshkut të papërpunuar që nuk është përpunuar ose prodhuar në mënyrë jo të duhur mund të shkaktojë helmim, madje edhe kërcënues për jetën.

Ekspertët e të ushqyerit thanë se biliare e peshkut shpesh përmban tetrodotoksinë – e cila ndikon drejtpërdrejt në sistemin nervor duke çuar në lodhje, dështim të frymëmarrjes, shqetësime të sjelljes… Nëse hasni në këtë rast të helmimit nga biliari i peshkut, duhet të hiqni helmin nga trupi juaj duke shkaktuar të vjella dhe nxitoni në spital.

Prandaj, gjatë përgatitjes së peshkut, amvisat duhet të heqin mjaltin për të mos dëmtuar veten dhe të gjithë familjen.

Mos hani peshk kur jeni të uritur

Ngrënia e peshkut me stomakun bosh rrit rrezikun e përdhes. Kjo për shkak se peshku është i pasur me proteina. Ngrënia e peshkut me stomakun bosh do të rrisë sasinë e purinës së konvertuar në acid urik – një acid që dëmton indet, duke çuar në përdhes.

Rreziku i kësaj sëmundjeje do të jetë më i lartë kur hani peshk detar, sepse këta peshq janë në ujë të thellë, kështu që përmbajtja e proteinave është shumë e lartë. Jo vetëm peshku, por edhe ushqimet e tjera të detit rekomandohen nga mjekët që të mos përdoren rregullisht, veçanërisht pacientët me përdhes.

Peshk i skuqur mirë, por jo i mirë

Pjata krokante me peshk që përgatiten lehtë dhe të shijshme. Megjithatë, skuqja e peshkut për një kohë të gjatë me vaj gatimi mund të humbasë lëndët ushqyese. Në të njëjtën kohë, yndyra e tepërt mund të shkaktojë sëmundje kardiovaskulare dhe obezitet nëse hahet rregullisht.

Sa më sipër është informacion në lidhje me peshkun me patate baokhuyennong.com përpiluar dhe ndarë me ju. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të keni më shumë informacion rreth peshkut me patate!

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now