Sò Điệp – Những Công Dụng Và Những Món ăn Ngon được Chế Biến Từ Sò điệp | Flowerfarm.vn

Fiston janë një ushqim deti i njohur me një mish të shijshëm të bardhë si fildishi që nuk përtypet, i përshtatshëm si për skuqje ashtu edhe për pjekje dhe është një nga përbërësit e ushqimit për t’u përpunuar në shumë pjata të shijshme dhe ushqyese si: : Fiston të pjekur me kripë dhe piper, fiston të pjekur në skarë me yndyrë qepë, fiston të zier në avull me vermicelli… Bashkohuni me ne për të mësuar më shumë rreth fiston Shikoni artikullin më poshtë!

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 10
fiston

Informacione të përgjithshme për fiston

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 11
Informacione të përgjithshme për fiston

Skalopet janë një lloj butaku, i përdorur zakonisht në kuzhinat në mbarë botën. Ata jetojnë në mjedise me ujë të kripur dhe peshkohen në brigjet e shumë vendeve. Mishi brenda guaskës së tyre shumëngjyrëshe është i ngrënshëm dhe shitet si ushqim deti. Kur përgatiten siç duhet, ato kanë një shije pak të ëmbël dhe një strukturë të butë gjalpë.

Fiston janë shumë ushqyes dhe mund të kenë përfitime mbresëlënëse shëndetësore. Megjithatë, njerëzit shpesh shqetësohen për reaksionet e mundshme alergjike, si dhe akumulimin e metaleve të rënda.

Përbërësit ushqyes në fiston

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 12
Përbërësit ushqyes në fiston

Ashtu si shumica e peshqve dhe butakëve të tjerë, fistonët kanë një profil mbresëlënës ushqyes.

Në 84 gram mish i gocës së zier në avull përmban:

Kalori: 94

Karbohidratet: 0 gram

Yndyrë: 1.2 gram

Proteina: 19.5 gram

Acidet yndyrore omega-3: 333 mg

Vitamina B12: 18% e vlerës së rekomanduar ditore (DV)

Kalciumi: 9% e DV

Hekuri: 15% e DV

Magnezi: 12% e DV

Fosfor: 27% e DV

Kaliumi: 12% e DV

Zink: 18% DV

Dong: 12% e DV

Seleni: 33% e DV

Fiston janë një burim i shkëlqyer i disa mineraleve gjurmë, duke përfshirë selen, zink dhe bakër. Këto minerale janë të rëndësishme për shëndetin e njeriut, megjithatë disa njerëz mund të mos marrin mjaft prej tyre.

Marrja e mjaftueshme e selenit promovon një sistem të shëndetshëm imunitar dhe funksionin e duhur të tiroides. Zinku është i nevojshëm për funksionimin e trurit dhe rritjen e shëndetshme, dhe bakri mund të mbrojë kundër diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Përfshirja e fistonëve në dietën tuaj mund t’ju sigurojë këto minerale të rëndësishme gjurmë, si dhe proteina me yndyrë të lartë dhe acide yndyrore anti-inflamatore omega-3.

Përfitimet shëndetësore të fistonit

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 13
Përfitimet shëndetësore të fistonit

Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

Me pak kalori dhe me shumë proteina, fiston mund të jetë i dobishëm nëse po përpiqeni të humbni peshë. Hulumtimet tregojnë se zvogëlimi i marrjes totale të kalorive duke rritur mesatarisht proteinat mund të nxisë humbjen e peshës.

Një porcion prej 84 gramësh me fiston ofron gati 20 gram proteina me më pak se 100 kalori. Proteina i ndihmon njerëzit të ndihen të ngopur dhe të kënaqur, gjë që mund të çojë në një reduktim të marrjes së përgjithshme të kalorive. Për më tepër, mund të rrisë metabolizmin dhe të ndihmojë trupin tuaj të djegë më shumë energji.

Një studim 26-javor në 773 njerëz zbuloi se pjesëmarrësit në një dietë me proteina të lartë (25% e kalorive ditore) humbën mesatarisht 5% më shumë peshë trupore, krahasuar me ata në një dietë me proteina të ulët (13% e kalorive ditore). . Përveç kësaj, grupi me proteina të ulëta fitoi një mesatare prej 1.01 kg prapa.

Fiston dhe peshku mund të kenë gjithashtu veti unike që nxisin humbjen e peshës më mirë se burimet e tjera të proteinave.

E mirë për trurin dhe sistemin tuaj nervor

Fiston përmban disa lëndë ushqyese që janë të rëndësishme për trurin dhe sistemin tuaj nervor. 84 gram fiston përmbajnë 18% të DV për vitaminën B12 dhe zink dhe me mbi 300 mg acide yndyrore omega-3. Marrja adekuate e kësaj lënde ushqyese siguron zhvillimin e duhur të sistemit nervor dhe mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve mendore, të tilla si Alzheimer dhe çrregullimet e humorit.

Një studim zbuloi se foshnjat e lindura nga gratë me nivele të ulëta të vitaminës B12 gjatë shtatzënisë kishin vonuar funksionin e trurit nëntë vjet më vonë. Këtyre foshnjave iu deshën 20 sekonda më shumë për të kryer testet njohëse sesa ato të lindura nga gratë me nivele adekuate të B12.

Një studim tjetër zbuloi se plotësimi me B12 mund të zvogëlojë nivelet e homocisteinës me 30% dhe të përmirësojë funksionin e trurit. Shumë homocisteinë shoqërohet me një rrezik të lehtë dobësie.

Zinku gjithashtu duket të jetë i rëndësishëm për shëndetin e trurit. Një studim 6-mujor në minjtë zbuloi se një ulje prej 20% e niveleve të zinkut në gjak rezultoi në probleme mendore dhe të kujtesës të krahasueshme me ato të lidhura me sëmundjen e Alzheimerit.

Përveç vitaminës B12 dhe zinkut, acidet yndyrore omega-3 kanë shumë përfitime për shëndetin dhe zhvillimin e trurit. Hulumtimet kanë treguar se foshnjat në zhvillim që nuk marrin mjaftueshëm acide yndyrore omega-3 përmes dietës së nënës së tyre mund të jenë në rrezik të zhvillimit të problemeve me deficitin e vëmendjes dhe diagnoza psikiatrike.

Përmirësoni shëndetin e zemrës

Fiston përmban magnez dhe kalium, dy lëndë ushqyese që e mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme. Të dyja luajnë një rol në relaksimin e enëve të gjakut. Prandaj, nivelet adekuate të secilës vitaminë mund të ulin presionin e gjakut dhe të parandalojnë sëmundjet e zemrës.

Nivelet dhe nivelet e ulëta të magnezit në gjak janë lidhur me fibrilacionin atrial (një sëmundje që shkakton rrahje të parregullta të zemrës), presionin e lartë të gjakut dhe probleme të tjera të zemrës. Një studim në më shumë se 9000 njerëz zbuloi se ata me nivele të magnezit nën 0.80 mmol/L kishin një rrezik 36% dhe 54% më të lartë për të vdekur nga sëmundjet e zemrës dhe një atak në zemër, respektivisht.

Pjata të shijshme nga fiston

Fiston të skuqur me gjalpë

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 14
Fiston të skuqur me gjalpë

Lëndët e para përfshijnë:

500 gr fiston

1 lugë gjelle hudhër të grirë

1 lugë gjelle gjalpë

1 luge sheqer

1/4 lugë çaji MSG

1 pak qumësht të freskët

2 copa buke

1/2 lugë çaji djegës

Hapat e zbatimit:

Lani dhe shkrini fiston. Zbardhni fiston në ujë të vluar.

Ngrohni një tigan, shtoni gjalpë. Kur gjalpi të jetë shkrirë, shtoni hudhrën e grirë. Llokoçis skuqni fiston, shtoni qumësht të freskët. Pas zierjes për rreth 2 minuta, mund ta fikni sobën.

Shërbejeni në një pjatë dhe hani me bukë. Vetëm rreth 30 minuta, mund të bëni fiston të shijshëm të skuqur me gjalpë hudhre dhe të plasni hundën. Ju uroj te shijshme.

Scallops oriz i skuqur

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 15
Scallops oriz i skuqur

Burimet:

Oriz i gatuar

300 gr fiston

Hudhra 3 llamba, qepë jeshile

Hapat e zbatimit:

Oriz i gatuar që të ftohet. Thithni rrënjët në ujë të valë. Hudhra të shtypura, qepë të grira

Skuqni 1 hudhër të verdhë për rrënjët dhe skuqeni me erëza dhe piper. Nxirrni tasin. Përdorni një tigan për të skuqur 2 hudhra të verdha (ose më shumë) për orizin e ftohtë, përzieni mirë, shtoni pluhur supë dhe salcë peshku, skuqini derisa të zbuten. Shtoni cilantron e gatuar dhe përziejini të gjitha së bashku. Gatuar, vendoset në një pjatë

Hidheni orizin e skuqur në një tas dhe hajeni menjëherë me perime. Ju uroj te shijshme

Scallops të skuqura me Asparagus dhe Shiitake

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 16
Scallops të skuqura me Asparagus dhe Shiitake

Burimet:

+ 6 kërcell asparagus të freskët, të prerë diagonalisht në copa rreth 2 cm të gjata

+ 4 lugë gjalpë

+ 6 kërpudha të freskëta shiitake, të prera në feta

+ 1 lugë hudhër të grirë

+ 2 lugë qepë të grira

+ filxhan salcë soje

+ 3 lugë sake

+ 1 lugë çaji erëza hon-dashi

+ Një majë pluhur djegës të nxehtë + 10 fiston

Kryeni:

I rregullojmë fiston me pak kripë dhe piper.

+ Shpargujt e zhveshur në ujë të valuar të erëzuar me pak kripë, pasi shpargujt të jenë zier, kullojini ujin e ftohtë për të ruajtur freskinë dhe ngjyrën e gjelbër të shpargut.

+ Nxehni një tigan, shtoni 2 lugë gjalpë për t’u shkrirë, shtoni hudhrat dhe skuqini derisa të marrin aromë, më pas shtoni kërpudhat shiitake, vazhdoni t’i skuqni derisa kërpudhat të zbuten (rreth 5 minuta). Shtoni qepën, përzieni për rreth 1 minutë derisa qepa të jetë gatuar. Shtoni salcën e sojës, sake, erëza hon-dashi dhe paprika dhe gatuajeni derisa masa të trashet pak (rreth 3 minuta).

Satay fiston i skuqur

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 17
Satay fiston i skuqur

Burimet:

+ 500 gram fiston të pastruar

+ Hudhra e grirë, limoni i grirë, djegës me bri, djegës i rrezikshëm i grirë

+ 2 lugë vaj gatimi

+ 1 lugë satay

+ 1 lugë çaji erëza, 1/5 lugë çaji kripë

+ 1/5 lugë çaji vaj shqeme (mund të zëvendësohet me pluhur kerri)

+ 1 lugë çaji sheqer

Kryeni

+ Fiston i pastrojme, erezat e pergatitura i marinojme per rreth 5 minuta, e ngrohim tiganin, i hedhim pak vaj, i trazojme shpejt dhe i skuqim per rreth 1 minute, e nxjerrim pjaten, e kullojme ujin.

+ Nxehni një tigan tjetër, shtoni pak vaj, shtoni hudhrën, skuqni derisa të marrë ngjyrë kafe të artë, pastaj hiqeni, vazhdoni ta përdorni këtë tigan, shtoni fiston, shtoni limonin e zier të artë, djegësin e prerë në feta dhe satay, shijoni përsëri sipas shijes. pastaj vazhdoni të skuqeni derisa mishi i fiston të gjuhet përsëri.

Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur hani fiston

Scallops - Përdorime dhe pjata të shijshme të bëra nga fiston 18
Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur hani fiston

Mund të shkaktojë reaksione alergjike tek disa njerëz

Disa njerëz janë shumë alergjikë ndaj peshkut dhe butakëve, duke përfshirë edhe fiston. Rreth 0.6% e fëmijëve amerikanë nën moshën 18 vjeç janë alergjikë ndaj një ose më shumë llojeve të peshkut. Disa studime tregojnë se prevalenca e alergjisë ndaj butakëve është deri në 10.3% në të gjitha grupmoshat.

Në fakt, butakët janë një nga alergjenët ushqimorë më të zakonshëm. Kjo lloj alergjie zakonisht zhvillohet në moshën madhore dhe vazhdon gjatë gjithë jetës.

Fistonët, gocat e detit dhe midhjet shkaktojnë më pak reaksione alergjike sesa gaforret, karavidhe dhe karkaleca. Disa njerëz me alergji ndaj butakëve mund të reagojnë ndaj vetëm një grupi ndërsa tolerojnë të tjerët.

Alergjia ndaj butakëve është rezultat i reagimit të sistemit tuaj imunitar ndaj proteinës Tempomyosin. Simptomat e një reaksioni alergjik ndaj butakëve përfshijnë:

Dispepsi, diarre dhe të vjella

Fyt dhe vështirësi në gëlltitje

Skuqje në të gjithë trupin

Frymëmarrje dhe kollë

Gjuha dhe buzët e fryra

Lëkurë blu ose e zbehtë

Marramendje dhe konfuzion

Në disa raste, njerëzit mund të përjetojnë një reaksion kërcënues për jetën e quajtur anafilaksi, i cili kërkon trajtim të menjëhershëm.

Akumulimi i metaleve të rënda

Në varësi të mjedisit të tyre, fistonët mund të grumbullojnë metale të rënda, duke përfshirë merkurin, kadmiumin, plumbin dhe arsenikun. Akumulimi i metaleve të rënda në trupin tuaj mund të jetë i rrezikshëm.

Ekspozimi kronik ndaj arsenikut ka qenë i lidhur me zhvillimin e kancerit, ndërsa akumulimi i plumbit mund të shkaktojë dëme serioze në organet kryesore. Helmimi me merkur çon në ulje të funksionit të trurit, probleme me kujtesën dhe depresion. Së fundi, shumë kadmium shkakton dëmtime të konsiderueshme të veshkave.

Sasitë e tepërta të çdo metali të rëndë paraqesin rreziqe të ndryshme. Meqenëse trupi juaj nuk mund të sekretojë metale të rënda, është e rëndësishme të kufizoni ekspozimin tuaj ndaj ushqimit, ujit dhe burimeve mjedisore.

Fatkeqësisht, ushqimet e detit mund të përmbajnë sasi të ndryshme të metaleve të rënda.

Hulumtimet mbi fistonët e konservuar nga Spanja tregojnë se ato përmbajnë plumb, merkur dhe kadmium. Edhe pse nivelet e plumbit dhe merkurit ishin shumë nën maksimumet e rekomanduara ditore, nivelet e kadmiumit ishin afër maksimumit.

Një studim tjetër i fistonëve nga bregdeti kanadez zbuloi se nivelet e kadmiumit ishin gati dyfishi i maksimumit të rekomanduar për konsum njerëzor në ditë në disa zona. Studimet e pakta të disponueshme mbi përqendrimet e metaleve të rënda në fiston tregojnë se ato mund të ndryshojnë sipas vendndodhjes, por shumica e fistonëve janë të lartë në kadmium.

Hulumtimet shtesë tregojnë se sasia e metalit që grumbullohet mund të ndryshojë gjithashtu midis pjesëve të ndryshme të fistonit. Disa metale mund të grumbullohen në organe të pangrënshme dhe për këtë arsye nuk do të përbënin shumë shqetësim për konsum njerëzor.

Më sipër është informacion në lidhje me fiston do baokhuyennong.com përpiluar dhe ndarë me ju. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të keni më shumë informacion rreth fistonëve!

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now