Tác dụng thần kỳ của 11 loại rau thơm (Phần 2) | Flowerfarm.vn

1. Perime mente

Nenexhiku shpesh ngatërrohet me koprën. Gjethet vietnameze të mentes janë zakonisht të gjata dhe të holla, me kërcell të gjelbër, ndërsa gjethet janë të rrumbullakëta, të dhëmbëzuara dhe me ngjyrë vjollcë.
Disa ilaçe duhet të ruhen nga bimët e nenexhikut:
– Trajtimi i syve të gjerë:
Mente, e lagur me ujë Xhenxhefil për 1 natë, e tharë, e pluhurosur. 4 g çdo herë, përzieni me ujë të valuar, lani sytë.
– Trajtimi i dizenterisë së përgjakshme:
Nenexhik 1 grusht të madh e të mprehtë me 3 gota ujë derisa të thahet dhe 1 tas, pijeni dy herë në ditë.
– Trajtimi i gjakrrjedhjeve nga hunda që nuk ndalet:
Nenexhik i freskët, shtrydhni lëngun ose nenexhikun e thatë, merrni ujin e distiluar, zhyteni në leckë (pambuk), futeni në hundë.
– Trajtimi i pickimit të bletës dhe i milingonave (mund t’i përdorin edhe të porsalindurit)
Mente paund, aplikojeni në plagë
– Trajtimi i mykut tek fëmijët:
Lani gjethet e nenexhikut, rrotulloni në majë të gishtave, fërkoni në gjuhë disa herë para se të ushqeni.
– Kuron ngopjen, dhimbjet e barkut:
Gjethet e thata të mentes (50 g), mentol (50 g), alkool 90 gradë (1000 ml). Pini disa herë në ditë, secila përzieni 5-10 pika në ujë të nxehtë për të pirë.
– Kuron ethet:
Përdorni gjethe të freskëta ose bimë të plota (10 – 20 g) në 100 ml ujë të vluar, mbulojeni, ndaloni për 10 minuta, merrni avull në avull, merrni ujë të nxehtë për të pirë, më pas mbulojeni me batanije për të djersitur dhe më pas fshijeni.
Tabu kur përdorni nenexhik
+ Personat e rinj me kruajtje, mos i përdorni. Djersitje për shkak të mungesës së përdorimit (Ligji Farmaceutik).
+ Të pish shumë ose të pish për një kohë të gjatë do të ftohet; Yin i keq shkakton ethe, kollë dhe djersitje: mos e përdorni (Dorëshkrim Phung Nguyen).
+ Menta është pikante, aromatik dhe thyen gazrat, kështu që pirja e saj për një kohë të gjatë do të dëmtojë zemrën, do ta dëmtojë zemrën dhe do të dëmtohet (Artikulli Tung Tan).
+ Nëse pini shumë, kjo do të dëmtojë zemrën dhe mundin tuaj. Përdorimi i tij për një kohë të gjatë, duke e përdorur shumë, do të thajë të gjithë Qi, do të humbasë yin dhe do të dëmtojë yang. Sëmundja e sapo kuruar: abstenoni nga përdorimi nga frika se mos shkaktoni vdekje nga djersitja. Lëndimet e brendshme, dëmtimet dhe efektet negative janë të ndaluara. Kur shërohet një sëmundje e rëndë, nëse e hani, do të djersiteni pa pushim: përmbahuni nga marrja e saj (Strength Pharmaceuticals).
+ Njerëz të dobët, dobësi të përgjithshme, kapsllëk, presion të lartë të gjakut, fëmijë nën 1 vjeç: nuk duhet të përdoren (Burimet e Bimëve Mjekësore Vietnameze).


Përdorimet e mentes

2. Borziloku

Borziloku njihet edhe si borziloku, borziloku, borziloku, borziloku ose borziloku i qenit, perime é, e purpurt, temjan Thai. Shumë studime në mbarë botën kanë treguar se kjo bimë ka veti anti-inflamatore, antibakteriale, antioksidante, antiseptike, fungicide…
Disa ilaçe të zakonshme nga borziloku mund të përdorë çdokush:
– Trajtimi i kollës:
Borziloku, borziloku i limonit, kockat e lumit. E shtypim me pak kripë dhe e thithim.
– Kuron shqetësimin, ankthin, dhimbjen e kokës, kollën, dhimbjen e fytit:
Përdorni 20-40 majë gjethe borziloku dhe lule të thata në 1 litër ujë të vluar. Pini 2-3 gota në ditë.
– Përfitimet e qumështit:
Dekoroni një grusht gjethe borziloku në 1 litër ujë, përdorni 2 gota në ditë.
– Rrjedhje hundësh, dispepsi, diarre:
15 g gjethe borziloku, zierje uji, pije.
– Kuron skuqjen, alergjitë:
Gjethet e borzilokut (duke përfshirë lulet, frutat dhe farat sa më shumë që të jetë e mundur) shtypen dhe shtrydhen për t’u pirë, dhe mbetjet fërkohen në zonën e dhimbshme.


Përdorimet e borzilokut

3. gjethe laksa

gjethet e laksa kanë një aromë të athët, natyrë të ngrohtë; Ka efekt të saldimit shpërndarës, tretës, antiseptik, përdoret shpesh për të stimuluar tretjen, trajtimin e stomakut të ftohtë, fryrjet, dhimbjet e barkut, humbjen e oreksit, kontraktimet e tendinit (ngërçet), diarrenë. Përdoret gjithashtu për trajtimin e etheve, si diuretik dhe antiemetik. Përdoret nga jashtë për të trajtuar sëmundjet e lëkurës (krimbi i ziles, krimbi) kafshimi i gjarprit dhe kafshimi i ashpër i qenit. Përdorni 20 – 30 g të freskëta të grira çdo ditë për të pirë ujë ose pije të shkëlqyera.
Disa ilaçe të mira nga gjethet e laksa:
– Trajtimi i atakut në zemër:
Përdorni 50 g gjethe të mprehta laksa dhe më pas shtoni një filxhan verë për të pirë, 1 filxhan çdo herë.
– Kurimi i goditjes nga dielli:
Thërrmoni gjethet e freskëta të laksës, shtrydhni lëngun që të ziejë dhe pijeni.
Sipas Dr. Le Minh, njerëzit që vuajnë nga goditja e nxehtësisë dhe një gjendje gjysëm komatoze përdorin gjethe laksa 30 g, xhensen kryesor 20 g (të mbushur me lëng xhenxhefili), rrënjë tingëllimë (gjethe të vogla) 16 g, qark i vitheve 10 g; 4 yje floriri, 600ml uje, 200ml ngjyre, te ndara ne 2 pije ne dite.
– Trajtimi i oreksit të dobët:
Hani marulen me erëza ose përdorni të gjithë bimën 10-20 g për të pirë pas një vakti.
– Kuron zgjeben, impetigon, krimbat:
Marule e tërë bima e njomur në alkool. Merrni atë verë për ta aplikuar, ose shtypeni, ose mbulojeni dhe më pas fashoje.
– Trajtimi i paralizës, mavijosjeve, ënjtjes dhe dhimbjes:
Gjethet e freskëta të laksës të grimcuara të përziera me vaj kamfuri ose kamfuri ose alkool kamfuri, fërkohen ose fashohen në vende të dhimbshme.
– Trajtimi i pickimit të gjarprit:
Gjethet e koriandrit përdoren të freskëta, e gjithë bima përtypet dhe gëlltitet (ose shtypet për të nxjerrë lëngun) dhe gjethet vendosen në plagë. Ose merrni 20 majat e gjetheve të freskëta laksa, shtrydhni ujin e pijshëm dhe aplikoni mbetje.
Megjithëse gjethet e laksës nuk janë toksike, por njerëzit kanë përvojë që nga kohërat e lashta: përdorimi i tepërt i gjetheve të laksës do të jetë i dëmshëm fiziologjikisht, duke pasur ereksion të dobët dhe vitalitet, është gjithashtu e vështirë të ecësh me gjak të vërtetë, ose të thyesh gjakun, kështu që kur je shtatzënë. Gjithashtu nuk duhet të hani shumë gjethe laksa.


Përdorimet e gjetheve laksa

4. Koriandër

Koriandër njihet edhe si koriandër. Sipas Mjekësisë Tradicionale, ilaçi ka efektin e përhapjes së diagnozës (ndihmon në rritjen e shpejtë të fruthit), duke reduktuar toksicitetin për të lehtësuar gjendjen e helmimit sistemik (veçanërisht për fruthin e fëmijëve), duke paditur ushqimin.
Ju mund të aplikoni shumë ilaçe të mira nga koriandër si:
– Kuron dhimbjet e barkut për shkak të çrregullimeve të tretjes
Koriandër 8g, Karafil 4g, Kumquat 4g, Royal Lien 4g. të gjitha lahen për 500 ml zierje deri në 300 ml, të ndara në 2 pije gjatë ditës. Pini sa është ende i ngrohtë, përdorni 3 ditë me radhë.
– Kuron dispepsi, stomakun plot, plogështi
Koriandër i larë, i shtypur me pak ujë për të marrë lëngun për të pirë 2-3 lugë shumë efektive.
– Diuretik, ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak
Merrni 12 gr fara të thara koriandër të njomur në ujë të valë, filtroni, ftoheni dhe pini disa herë në ditë. 15 ditë 1 kurs.
– Trajtimi i menorragjisë
6g fara koriandër të thata, të lara për 600ml ujë, 300ml të mprehta, shtoni pak sheqer për pije të lehtë, të ndara në 3 herë në ditë, pini sa është e nxehtë. Përdorni 3-5 ditë.
– Përfitimet e qumështit për gratë shtatzëna pas lindjes
Fruta koriandër e vjetër 6g, 100ml ujë, zihet për 15 minuta, e ndarë në 2 pije në ditë. Përdoreni për 3 ditë.
– Zbukuroni lëkurën, trajtoni aknet
Thërrmoni korianderin, merrni lëngun e rreth 1 lugë çaji, përzieni pak pluhur shafran i Indisë, lani fytyrën tërësisht dhe më pas aplikojeni këtë përzierje në fytyrë çdo natë para se të shkoni në shtrat ose merrni rregullisht zierjen e frutave të koriandrit për ta larë. Ky ilaç është i mirë për njerëzit me lëkurë të thatë, lëkura e prirur ndaj akneve do të ndihmojë lëkurën rozë dhe do të zvogëlojë aknet.


Përdorimet e koriandrit

5. Marule

Peshku i marules është peshku, prandaj njihet edhe si “esenca e peshkimit”, përveç kësaj, njihet edhe si gjethe gip ose cham Thai.
Studimet moderne tregojnë se marule ka një sërë efektesh kryesore në antibakteriale, detoksifikuese, anti-inflamatore, bllokimin e viruseve, rritjen e imunitetit. Edhe nëse jeni të shëndetshëm, duhet ta përdorni rregullisht këtë bimë sepse është shumë e mirë për shëndetin.
Disa ilaçe të mira nga Agarwood:
– Trajtimi i sëmundjeve të frymëmarrjes:
Thërrmoni gjethet e marules dhe shtrydhni ujin ose sillni marulen me ujë, pastaj jepini pacientit për të pirë.
– Trajtimi i hemoptizës, ekspektorimi i pështymës në pacientët me tuberkuloz pulmonar:
Sallata e freskët (rreth 30 gr), hidhet në një tenxhere dheu, mbushet me ujë që të njomet për 1 orë, pastaj zihet 1-2 minuta (kujdes të mos zihet për një kohë të gjatë), hiqet mbetjet që të marrë uji, thyejmë. një vezë në përzierje; hani ngadalë pak nga pak; Hani një herë në ditë, vazhdimisht për 20-30 ditë.
– Trajtimi i bronkitit, pneumonisë:
Marule e freskët 60 g, mushkëri derri 1 set, e gatuar në supë; Hani mushkëritë dhe pini ujë medicinal, hani një herë në 2-3 ditë, përdorni vazhdimisht për rreth 3-5 muaj. Në përgjithësi, marulja është shumë e mirë për njerëzit me sëmundje të mushkërive si pneumonia, abscesi i mushkërive, bronkiti…
– Kuron otitisin mediatik, kanalet e fryra të qumështit:
Përdorni marule të thata të plota 20g, xinxife (xinxife) 10 fruta, ujë 600ml; ende 200 ml, të ndara 3 herë për të pirë gjatë ditës.
– Trajtimi i syrit të kuq:
Gjethet e marules grihen, shtypen në dy garza të pastra, vihen në sy kur flini, bëni 2-3 herë që të kuroheni.
– Kuron hemorroidet, romët e dalë:
Gjethet e marules 6 – 12 g zierje me ujë të pijshëm; Në të njëjtën kohë ziej ujin, merr avullin dhe më pas laje. Mund të kombinoni të ngrënit të pagatuar çdo ditë, dhe në të njëjtën kohë të merrni marule të freskëta, ta grisni dhe ta aplikoni në hemorroide, ta mbuloni dhe ta ndryshoni rreth 2 herë në ditë.
– Trajtimi i diarresë:
Gjethe të freskëta marule 60g (20g të thata), të mprehta me ujë, shtoni pak sheqer të bardhë për të pirë gjatë ditës.
– Trajtimi i infeksioneve të traktit urinar:
Gjethe të freskëta marule 30g, delli 15g, hala 15g; zierje me ujë, e ndarë në 2-3 herë në ditë.
– Trajtimi i prostatitit akut:
Gjethet e marules te fresketa 60g, te rrahura, te mbushura me uje, te zhytura ne oriz per 1 ore, pastaj te hiqet mbetjet, te ndara ne 2 here ne dite.
– Kuron ethet:
Përdorni ujë për të larë orizin e ri dhe të trashë, vendoseni të ziejë në zjarr të ulët me gjethet e grimcuara të sallatës, kur të jetë zbutur, nxirreni dhe lëreni të ftohet dhe më pas jepini fëmijës ta pijë 3 herë në ditë.
Shënim: Gjethet e maruleve të papërpunuara janë shumë të peshkuara kur janë të freskëta dhe të vështira për t’u pirë. Por kur u fut në tenxhere për të zier, shija e peshkut u zhduk dhe pihej shumë lehtë. Nëse foshnjës suaj i pëlqen të pijë ujë të ëmbël, mund t’i shtoni pak sheqer për ta bërë më të lehtë për të pirë.
– Trajtimi i bajameve, faringjitit:
Merrni marule të freskëta dhe futeni në ujë të nxehtë si çaj dhe më pas pijeni. Ka edhe gjethe marule të freskëta të skuqura ose të gatuara për të ngrënë.
– Kuron infeksionet e traktit urinar:
Merrni 50 g marule të freskët ose 30 gr marule peshku të thatë, mprehni dhe pini çdo ditë.
– Trajtimi i vlimeve të lëkurës:
Merrni një grusht marule të larë, gjysmë kile, vendoseni në zonën e akneve, hani gjysmën e saj të papërpunuar, nëse nuk mund ta hani të gjallë, mund ta shtypni për të pirë ujë me pak sheqer.
– Trajtimi i cervicitit, dhimbjes në fund të barkut:
Merrni 30 – 60 g marule të freskët + 30 g luleradhiqe dhe dorëzonjë, shtoni ujë në pije çdo ditë.


Përdorimet e marules

6. Koriandër

Koriandër njihet edhe si koriandër, cilantro, cilantro. Kjo bimë është pak e hidhur, pikante, e ngrohtë, ka një aromë aromatike që ka një efekt paraprak të pastrimit të nxehtësisë, shpëtimit të shpretkës, emfizemës dhe lehtësimit të dhimbjes.
Mjetet juridike që të gjithë duhet t’i ruajnë me anije koriandër:
– Trajtoni ethet e lehta
30 gr aromë kineze, 50 gr mish viçi të grirë hollë të gatuar me 600 ml ujë dhe disa feta xhenxhefil të freskët, më pas shtoni pak piper, shërbejeni të nxehtë. Pasi të keni ngrënë, duhet të mbuloheni me një batanije të ngushtë për të djersitur për të ulur temperaturën.
– Trajtimi i dizenterisë
Yll ari 1 grusht fara koriandër kineze, më pas të grimcuara dhe të përziera me pije, dy herë në ditë, 7-8 g çdo herë.
– Trajtoni dhimbjet e barkut, diarrenë
20 g zierje me aromë të freskët kineze me disa llamba limoni, disa gjethe perilla, pini ujë gjatë ditës.
– Trajtoni fryrjen
Përdorni 50 g shije kineze, të prerë në copa rreth 3-4 cm të mprehta me pak xhenxhefil të freskët të grimcuar dhe 400 ml ujë. Sac mori 200 ml ujë, e ndau në 2 pije, me 3 orë diferencë çdo herë.
– Kuron ftohjen
Merrni 10 g aromë të fortë kineze të tharë me 6 g jamball dhe 300 ml ujë, ziejini për 15 minuta dhe më pas ndajeni në 3 herë, pini të gjitha gjatë ditës.
– Trajtimi i fruthit
Të porsalindurit duhet të shtypin gjethet e koriandrit kinez dhe më pas ta vendosin në një leckë të butë, ta fërkojnë në trupin e fëmijës.
Fëmijët më të mëdhenj mund të hanë dhe pinë, pastaj zierje e aromës kineze për të pirë fëmijët për të stimuluar notën e ngrohjes që të ngrihet shpejt dhe të shërohet shpejt.
– Trajtoni urinimin në shtrat
Era e Kinës, bari i arrës së betelit, cilantro çdo 20 g, qumështor 10 g, të gjitha të copëtuara, të thara, të shkëlqyera për të pirë ujë pas darkës. Përdorimi i 3-4 ditëve do të zvogëlojë sëmundjen.
– Trajtimi i dispepsit:
Perle e tharë 10g Jamball 6g ujë 300ml e zier. Vazhdoni të zieni për 15 minuta. Pini 3 herë në ditë, pije të nxehtë.


Përdorimet e koriandrit kinez

Burimi: dakhoahanoi.clinic

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now