Thanh trà | Cây cảnh – Hoa cảnh – Bonsai – Hòn non bộ – Sân vườn tiểu cảnh | Flowerfarm.vn

Pema Thanh Tra ka emrin shkencor Bouea gandaria Blume ose Bouea macrophylla Griff., i përket familjes Anacardiaceae, rendi Sapindales Emri anglez është Marian plum, Gandaria, Marian mango ose Plum mango, është një pemë frutore tropikale vendase në rajonin lindor. Azia.

Çaji jeshil është një specie pemësh, në Vietnam, e pranishme jo shumë në rrethin e ishullit Phu Quoc (Kien Giang) dhe zonën malore Sam (Chau Doc, An Giang). Nga vitet 1970 e deri më tani, kjo bimë është zhvendosur dhe është rritur fuqishëm në Vinh Long (nga fshati Dong Hung në fshatrat Dong Hoa dhe My Hoa, komuna Dong Thanh, rrethi Binh Minh).

Çaj me shkop, pemë çaji, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbull Marian, Gandaria, Mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore
Fruti i çajit jeshil

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore
Fruti i çajit jeshil

Çaji jeshil Ka dy lloje:
– E verdhë e errët, guaska e fortë, krokante, shije e ëmbël dhe e thartë me shije të ashpër.
-Ngjyrë e verdhë e lehtë, lëkurë e butë, shije e thartë dhe e athët.

Ka shumë mënyra për t’u përdorur: hani drejtpërdrejt; trarë me gurë dhe rrugë; i lagur me shurup sheqeri (si luleshtrydhe); turshi (si si të bëni limon të kripur), bëni perime të përziera.

Para se të shijoni Thanh Tra, njerëzit duhet të shtrydhin ose fërkojnë duart për ta bërë lëkurën të butë në mënyrë që të mund të zhvishet lehtësisht. Me frutat e thartë, pasi të jenë grimcuar derisa të zbuten, mund të zhyteni në kripë dhe piper, të hani lëkurën. Kjo është më mbresëlënëse sesa të hash frutin e qëruar, sepse kur përtypim lëvoren e shkopit, na jep ndjesi të papërshkrueshme interesante, si me gunga ashtu edhe të buta dhe të tharta.
E megjithatë, shija e egër e egër depërton në rrënjët e dhëmbëve, e përzier me shijen e kripur të kripës së grimcuar dhe shijen e mprehtë të specave djegës në majë të gjuhës.

Nëse dëshironi të pini një gotë pije, atëherë pasi t’i shtypni frutat për ta zbutur, vendosni frutat në një gotë me pak kripë dhe një sasi sheqeri të bardhë të grimcuar. Përdorni një lugë për të përzier frutat me ujë, kripë dhe sheqer, më pas shtoni pak ujë të ftohtë dhe përzieni mirë. Akulli i rruar ose akulli i grimcuar në një gotë është një pije e shijshme në diellin e mesditës.

shënim: personat që kanë shpesh diarre, stomak të dobët ose jashtëqitje të lirshme, personat me dhimbje stomaku, ulçerë stomaku nuk duhet ta hanë këtë frut.

Çaj me shkop, pemë çaji, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbull Marian, Gandaria, Mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore
Fruti i çajit jeshil

Çaj me shkop, pemë çaji, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbull Marian, Gandaria, Mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore
Fruti i çajit jeshil

shënim: Çaji jeshil të zonës Delta e Mekong i ndryshëm nga Hue’s Thanh Tra, sepse shkopi i tokës Hue është një lloj pomelo. Pema e çajit jugor është një frut me fara të mëdha me lëkurë të verdhë. Kur sezoni i shirave po përfundon, pemët e çajit janë plot me ujë dhe fillojnë të lulëzojnë në boshtet e çdo gjetheje. Tre muaj pasi kapën erërat e forta dhe diellin e ëmbël të jugut, në ditët e Vitit të Ri Hënor, manaferrat e çajit jeshil piqen ngadalë në degë. Vetëm shikimi i frutit të verdhë të ndezur, si një mango e vogël, tashmë është e këndshme për sytë, për të mos përmendur këtë vështrim gjithashtu ndihmon në largimin e dritës së ashpër të diellit që po na bën të kemi etje dhe na thahet fyti. Kur shijoni frutin, ai lidhet gjithnjë e më shumë.

Thanh Tra në Hue
Thanh Tra in Hue është një lloj pomelo

Thanh Tra në Hue
Thanh Tra in Hue është një lloj pomelo

Çaji jeshil Farat mund te mbillen por duhen 10 vjet qe pema te jape fryte dhe nese mbillet me prerje pas 3-5 vjetesh pema do te filloje te jape fryte dhe te doje te kete shume fruta pema duhet te kete jetegjatesi. 20-50 vjet.. Sa më e vjetër të jetë pema, aq më shumë fruta. Një pemë barberi 50-vjeçare, çdo vit, jep fruta rreth 500-700 kg.

Në Tajlandë, frutat Thanh Tra janë shumë të njohura për konsumatorët. Sipërfaqja e mbjellë në Thanh Tra në Tajlandë është rritur me shpejtësi që nga viti 1998. Në vitin 2001, qeveria tajlandeze filloi të promovojë eksportin e këtij fruti. Aktualisht, baret e çajit Thai eksportohen në shumë vende të Evropës dhe shiten në shumicën e supermarketeve në MB.

Pema Thanh Tra është e lehtë për t’u rritur, më pak e ndjeshme ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, shumë tolerante ndaj thatësirës, ​​varietetet komerciale me origjinë nga Tajlanda dhe SHBA kryesisht kanë fruta të gjata, shije të shijshme dhe mish frutash ushqyes. Ngjyra dhe dizajni i frutave është i bukur, kështu që është shumë tërheqëse për konsumatorët. Në vendin tonë, sezoni i vjeljes së frutave Thanh Tra është më i hershëm se ai i shumë frutave të tjerë, ndaj fruti është i lehtë për t’u shitur me çmim të lartë.

Thanh Tra lulëzon 2 herë rreth 1 muaj larg njëri-tjetrit, koha e vjeljes së frutave zgjat nga mesi i dhjetorit deri në shkurt të kalendarit hënor. Sipas autorit (Chairuangyod, 1996), pema e çajit është një frut me shumë potencial në të ardhmen dhe është një nga frutat që sjell të ardhurat më të larta për kopshtarët në Tajlandë.

Çaj me shkop, pemë çaji, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbull Marian, Gandaria, Mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore
Degëza, gjethe dhe manaferra

Teknika e rritjes së barberries
– Toka: Thanh Tra ka përshtatshmëri të gjerë, kështu që mund të rritet në shumë lloje të ndryshme toke si: tokë e kuqe bazalt, tokë ranore, tokë ranore, tokë aluviale në deltën e Mekong, etj.

– Distanca e mbjelljes: Distanca e përshtatshme e mbjelljes në tokë me pjellori të ulët është: 7m x 7m (200 bimë/ha), 8m x 8m (156 bimë/ha) Për tokat me pjellori të lartë të mbjella me hapësira të pakta më shumë se 9m x 9m (123 pemë /ha).

– Përgatitni gropat e mbjelljes: Hapni gropa për mbjellje 50x50x50 cm, kur hapni gropa duhet të ndani shtresën e sipërme të tokës në njërën anë dhe dheun në shtresën e poshtme në njërën anë, fekondoni secilën gropë me 10-12 kg pleh organik të kompostuar, 150 – 250. g Superfosfat, përzihet mirë me sipërfaqen e sipërme përreth, shtoni 50 g Basudin 10H dhe 0,5 kg gëlqere për të parandaluar termitet dhe për të përmirësuar pH-në e tokës. Përveç materialit plehërues të mësipërm, nuk duhet të përdorni si abetare pleh organik të parafinuar ose hirin e kuzhinës, i cili mund të shkaktojë lehtësisht kalbjen e rrënjëve dhe kripësinë e tokës.

– Mbjellja: Me dorën tuaj bëni një vrimë të vogël në mes të vrimës së mbjelljes, rreth 2-3 cm më e thellë se lartësia e qeses së çajit, pak më e madhe se tenxherja, lëreni qesen në tokë, përdorni një thikë të mprehtë. për të bërë një puls rreth qeses plastike, 2-3 cm nga fundi, hiqni pjesën e poshtme të qeses. Ekzaminoni rrënjët, prisni të gjitha rrënjët dhe rrënjët nga toka e vazos, më pas vendoseni në vrimën e mbjelljes, mbulojeni me dhe dhe hiqni mbështjellësin plastik. Përdorni duart tuaja për të mbuluar dhe mbuluar tokën përreth për të rregulluar trungun e fidanit pa u tundur nga era, kushtojini vëmendje të vendosni pemën në vrimën e mbjelljes në mënyrë që pas mbjelljes qafa e rrënjës të jetë në nivel me tokën përreth, mos bime negative ose mbuloj trungun.peme. Pas mbjelljes, është e nevojshme të bëhet një vaskë me diametër rreth 1 m në mënyrë që uji i ujitjes të mos rrjedhë. Pas mbjelljes, merrni kunjin, lidhni trungun e pemës në kunj për të shmangur që era të lëkundet rrënjën, kështu që lidheni lirshëm me një litar najloni. Nëse mbillet në sezonin e shirave, Thanh Tra nuk ka nevojë për hije durian bukur Mangosteen.

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore

Teknika e kujdesit
– Lotim: Lotimi menjëherë pas mbjelljes, mbjellja në fillim ose në mes të sezonit të shirave do të ndihmojë në uljen e punës vaditëse. Nëse mbjellja në sezonin e thatë duhet të ujitet për të paktën muajin e parë, duhet të ujitet me një spërkatës me një sasi të mjaftueshme uji.

– Krasitja e degëve: Thanh Tra është një pemë me shumë kërcell, pema degëzohet vetë shumë në mënyrë të barabartë, kështu që krasitja dhe krijimi i tendës gjatë periudhës së ndërtimit është më e thjeshtë se ajo e pemëve të tjera. Periodikisht çdo 2-3 muaj, përdorni gërshërë për të prerë degët e dendura, duke i dhënë pemës një tendë të ekuilibruar. Kur pema të ketë dhënë fryt pas sezonit të vjeljes, duke krasitur vendet ku rritet dendësia e degëve, duke krijuar një tendë të ajrosur, pema do të japë rendiment të lartë në të korrat e ardhshme.

– Plehërimi: Çdo vit në fillim të sezonit të shirave, aplikoni 15-25 kg pleh/rrënjë të thyer çdo vit në fillim të sezonit të shirave, me qëllim shtimin e gjurmëve të lëndëve ushqyese, humusit, rritjen e pjellorisë dhe rritjen e kapacitetit mbajtës. të tokës gjatë sezonit.tharë. Plehëroni duke u përhapur në mënyrë të barabartë në tokë rreth majës së vaskës.

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore

Kërkesa për pleh
– Viti 1: Pas mbjelljes 20 dite aplikohet NPK(15-15-15) ose NPK(16-16-8) 100-150g/rrenje, fekondohet duke u perhapur ne menyre te barabarte ne token rreth tendes duke krijuar kushte te favorshme.Per bimen rrënjët për të përthithur më efektivisht lëndët ushqyese, pas plehërimit, përdorni një grabujë për të gërmuar lehtë tokën për ta bërë më të lehtë depërtimin e plehut, pastaj mbulojeni me një shtresë të hollë dheu. Është e mundur që të hollohet plehrat me ujë vaditës, efikasiteti do të jetë më i lartë. Më pas çdo 3-4 muaj, plehëroni një herë, çdo herë 100-200 gr/rrënjë, së bashku me spërkatjen e më shumë plehrave gjethore për t’i shtuar lëndët ushqyese bimëve.

– Viti i dytë: Përdorni pleh NPK në dozë 0,5-1 kg, e ndarë në 2 herë aplikimi (në fillim dhe në fund të sezonit të shirave).

– Viti i 3-të dhe i 4-të: pema fillon të japë fryt, aplikohet çdo rrënjë 1,5 – 3 kg e ndarë në 3 herë: 1 herë pas korrjes, herën e dytë para lulëzimit, në herën e dytë plehrat mund të përzihen më shumë 0,5 kg fosfat të shkrirë. pleh për shtimin e fosforit, kalciumit, magnezit dhe një sërë elementësh të tjerë gjurmë në bimë, hera e tretë aplikohet 1 muaj pas marrjes së frutave. Kur pemët frutore janë të qëndrueshme, aplikoni 3-4 kg NPK çdo vit, plus 0,5-1 kg pleh kaliumi (K2SO4) për çdo rrënjë dhe aplikoni pleh me sulfat kaliumi rreth 20 ditë para korrjes duke e shpërndarë kokën në të gjithë sipërfaqen. e vaskës pas kësaj.Lotimi 2-3 herë për të depërtuar thellë do të rrisë ndjeshëm ëmbëlsinë dhe ngjyrën e mishit të frutave.

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore

Vjelja e frutave
Pemë shkop çaji i përbërë fruta pas 3-4 vitesh mbjellje, pemët ≥ 7 vjeç japin 120-200 kg/pemë. Majtas Thanh Tra Kur piqet, mund të mbijetojë në pemë për 12-15 ditë. Përdorni mjete shkallësh, gërshërë për të prerë frutat dhe qese rrjetë për të korrur fruta, kufizoni ngjitjen në pemë sepse është e lehtë të shtriheni dhe të thyeni degët që do të ndikojnë në rendimentin e kulturës së ardhshme. Gjatë prerjes së frutave, duhet të lini 1-3 gjethe në kërcellin e majtë, fruti do të qëndrojë i freskët për një kohë të gjatë dhe i lehtë për t’u shitur. Pas vjeljes, frutat duhet të klasifikohen me të njëjtën madhësi dhe pjekuri. Pas klasifikimit, frutat futen në kuti shkume, çdo kuti është 20-25 kg për t’u dorëzuar klientëve dhe agjentëve për konsum.

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore

Shkop çaji, pemë çaji, shkop çaji i shartuar, Bouea gandaria Blume, Bouea macrophylla Griff, Anacardiaceae, Sapindales, kumbulla Marian, Gandaria, mango Marian, Mango e kumbullës, pemë frutore
Pema e çajit jeshil

(BlogCayCanh.vn)

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now