Tỏi tía – Theo góc nhìn khoa học | Flowerfarm.vn

Hudhra e purpurt ka qenë prej kohësh e njohur për vetitë e saj stimuluese të frymëmarrjes dhe forcimin e imunitetit. Shkencëtarët kanë zbuluar se përbërësi kryesor i hudhrës së purpurt përmban komponime squfuri. Efektet e hudhrës së purpurt: aftësia për të rregulluar kolesterolin total, ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak, parandalimin e aterosklerozës, mëlçisë së yndyrshme.

Hudhra e purpurt - Nga një këndvështrim shkencor 1

Fotografitë e purpurta me hudhër

Nëpërmjet shumë studimeve shkencore dhe përmes përvojës së njerëzve që e përdorin atë, hudhra nuk është vetëm një ushqim i shijshëm, por ka edhe shumë efekte të rëndësishme farmakologjike që përdoren për trajtimin e sëmundjeve.

Këto efekte janë studiuar me përpikëri dhe janë publikuar gjerësisht në revista prestigjioze shkencore në mbarë botën. Shkencëtarët besojnë se hudhra ka aftësinë për të parandaluar dhe trajtuar shumë sëmundje të pashërueshme si diabeti, ateroskleroza, presioni i lartë i gjakut dhe kanceri.

1. Përbërësi kryesor aktiv që e bën hudhrën të funksionojë

Në vitin 1951, dy kimistë zviceranë, Arthur Stoll dhe Ewald Seebeck, gjetën përbërësin kryesor aktiv thellë në thelbin e hudhrës dhe e quajtën atë Alliin (emërtuar sipas emrit shkencor të hudhrës, Allisa). Kjo është një substancë squfuri (me squfur në molekulë). Megjithatë, kjo substancë nuk ka efekt biologjik dhe nuk krijon shijen karakteristike të hudhrës.

Studimet e mëvonshme zbuluan se kjo substancë kur ekspozohet ndaj ajrit dhe nën veprimin e enzimës Allinase (edhe tek hudhra) do të shndërrohet në Allicin. Kjo substancë krijon aromën karakteristike dhe është substanca biologjikisht më aktive e hudhrës.

Hudhra e purpurt - Nga një këndvështrim shkencor 2

Përveç alicinës, hudhra përmban edhe më shumë se 33 përbërës të tjerë organikë të squfurit si ajoene, alipro-pil disulfid, dialil trisulfid, salylcysteine, vinyldithiine, S-alilmerkaptocisteinë… Së bashku me Allicin, këto përbërje squfuri krijojnë një shije të mprehtë dhe të athët. karakteristikë e hudhrës. Këto substanca ruhen në thasë vaji thellë në thelpin e hudhrës.

Shkencëtarët gjetën gjithashtu te hudhra shumë vitamina, minerale (sidomos selen), sheqerna, aminoacide… Megjithatë, studimet shkencore kanë treguar se shumica e efekteve të vlefshme biologjike të hudhrës shkaktohen nga substancat squfuri, veçanërisht nga Allicina. Prandaj, nxjerrja e vajit të hudhrës që përmban këta përbërës aktivë, shndërrimi i aliinës në alicinë dhe stabilizimi i tyre është gjithmonë një temë me interes për shkencëtarët në mbarë botën. Më poshtë janë efektet e vlefshme që vaji i hudhrës (që përmban alicinë dhe substanca specifike squfuri) sjell në shëndetin e njeriut.

2. Hudhra vjollce nga perspektiva shkencore

Vaji i hudhrës ul kolesterolin e keq (LDL) në gjak

Vaji i hudhrës ndihmon në uljen e kolesterolit total në gjak, triglicerideve dhe veçanërisht LDL-së, një lloj lipoproteine ​​me densitet të ulët.

Ky është kolesteroli i keq, kur kjo substancë është e pranishme shumë në gjak, do të rrisë rrezikun e formimit të pllakave aterosklerotike në enët e gjakut, duke penguar qarkullimin e gjakut në trup, duke sjellë kështu rrezikun e sëmundjeve. ateroskleroza, hipertensioni, infarkti i miokardit dhe më keq, duke çuar në goditje në tru.

 • Alicina si dhe komponimet organike të squfurit në vajin e hudhrës kanë aftësinë të mbledhin këto kolesterol të keq dhe t’i shndërrojnë ato në produkte të padëmshme që më pas eliminohen me rrugë të ndryshme.

Vaji i hudhrës pastron shpejt yndyrën në mëlçi

Alicina në vajin e hudhrës ka aftësinë të frenojë sintezën e kolesterolit në mëlçi, duke frenuar enzimën HMG – CoA reduktazë. Kjo është një enzimë që luan një rol të rëndësishëm në sintezën e kolesterolit në mëlçi.

Prandaj, vaji i hudhrës ka efektin e parandalimit të akumulimit të yndyrës në qelizat e mëlçisë, pastrimin e shpejtë të yndyrës së grumbulluar në mëlçi dhe përmirësimin e funksionit të mëlçisë.

 • Përveç kësaj, vaji i hudhrës gjithashtu ka një efekt vazodilues që rrit rrjedhjen e gjakut dhe rrjedhjen e gjakut në mëlçi, duke ndihmuar kështu mëlçinë të detoksifikohet shpejt.

Vaji i hudhrës ul viskozitetin e gjakut, parandalon formimin e mpiksjes së gjakut dhe ndihmon që gjaku të qarkullojë lehtësisht në trup.

Alicina në vajin e hudhrës dhe metaboliti i saj Ajoene pengojnë formimin e mpiksjes së gjakut – shkaku kryesor i infarktit të miokardit, infarktit të miokardit dhe aksidenteve cerebrovaskulare.

 • Ajoene u zbulua në vajin e hudhrës nga Dr. Eric Block, nga Universiteti i Nju Jorkut.
 • Sipas tij, kjo substancë është po aq efektive sa aspirina në uljen e mpiksjes së gjakut, është e lirë dhe ka pak efekte anësore të padëshiruara.
 • Kjo është gjithashtu në përputhje me komentin e mjekut IS Menon në jug të Francës, kur kuajt kanë mpiksje gjaku në këmbët e tyre, fermerët mund t’i kurojnë ato duke ushqyer shumë hudhër dhe qepë.

Spitali Detar i SHBA në Camp Pend-leton, Kaliforni, gjithashtu njoftoi se hudhra ka veti antikoagulante, kështu që mund të lirojë gjakun dhe të parandalojë goditjen në tru, infarktin e miokardit për shkak të mpiksjes së gjakut. Madje edhe paraardhësi i mjekësisë tradicionale indiane, Charaka, shkroi se “hudhra ndihmon në rrjedhjen e lehtë të gjakut, forcon zemrën dhe i bën njerëzit të jetojnë më gjatë. Vetëm për shkak të erës së saj të pakëndshme ose përndryshe hudhra do të jetë më e shtrenjtë se ari.”

Herbalistët e lashtë thanë gjithashtu se hudhra hollon gjakun.Ky efekt ndodh shumë shpejt, vetëm disa orë pas hudhrës, por hudhra vetëm pakëson viskozitetin dhe hollon gjakun në masë të moderuar, ndihmon gjakun të qarkullojë më lehtë pa shkaktuar gjakderdhje.

Vaji i hudhrës kundër presionit të lartë të gjakut

Vaji i hudhrës është përdorur për të trajtuar presionin e lartë të gjakut në Kinë për shekuj. Në Japoni, zyrtarët shëndetësorë e njohin zyrtarisht hudhrën si një ilaç për presionin e lartë të gjakut. Për shkak të efektit të reduktimit të yndyrës në gjak dhe anti-plakjes, ndihmon që muret e enëve të gjakut të jenë më elastike, gjaku të qarkullojë më lehtë, gjë që kontribuon në uljen e presionit të gjakut.

 • Në vitin 1948, Dr. FG Piotrowski në Gjenevë e befasoi botën kur zbuloi rezultate të mira kur përdor hudhrën për trajtimin e presionit të lartë të gjakut. Sipas tij, alicina në vajin e hudhrës zgjeron enët e gjakut të bllokuara ose të ngushta. , në mënyrë që gjaku të rrjedhë lehtë dhe presioni është reduktuar.
 • Studimet në Indi dhe Gjermani gjithashtu kanë dhënë rezultate të ngjashme.
 • Biologu V. Petkov, i cili kreu shumë studime në Bullgari, tha se alicina në hudhër mund të ulë presionin sistolik të gjakut me 20-30 gradë, presionin diastolik me 10 deri në 20 gradë.

Hudhra e purpurt - Nga një këndvështrim shkencor 3

Vaji i hudhrës lufton gripin dhe kollën e vazhdueshme të shkaktuar nga virusi

Hudhra është përdorur prej kohësh nga mjekët në shumë pjesë të botës për të lehtësuar kollën, për të parandaluar dhe ndaluar përhapjen e gripit dhe për të vrarë sëmundje të tjera virale.

Gjatë epidemisë së gripit në Rusinë Sovjetike në vitin 1965, populli rus konsumoi më shumë se 500 tonë hudhër për të parandaluar gripin. Para kësaj, në vitin 1950, një mjek gjerman njoftoi se vaji i hudhrës ka aftësinë të vrasë disa mikroorganizma të dëmshëm pa humbur mikroorganizmat e shëndetshëm në trup.

 • Tarig Abdullah, një qendër kërkimore në Tampa, Florida, njoftoi në vitin 1987 se hudhra e papërpunuar dhe e përpunuar të dyja rrisin imunitetin e trupit ndaj mikrobeve, madje edhe HIV, dhe zvogëlojnë rrezikun e kancerit. Ai personalisht ka marrë çdo ditë disa thelpinj hudhër të papërpunuar që nga viti 1973 dhe nuk është ftohur kurrë.
 • Që nga viti 1950, mjeku J. Klosa nga Gjermania ka përdorur hudhrën për të kuruar dhimbjet e fytit, rrjedhjen e hundëve dhe kollën e ftohtë. Ai i dha pacientit një pije duke nuhatur vajin e hudhrës.
 • Në ftohjet, pacientët shpesh kanë ënjtje bronkiale, kollë dhe rrufë. Mjeku Irvin Ziment, Kaliforni, zbuloi se hudhra mund të zvogëlojë simptomat e mësipërme, duke i bërë pacientët më pak të kollës, të lirojnë gëlbazën, të marrin frymë lehtë dhe jo të bllokojë hundën.
 • Mjekët polakë përdorën hudhrën për të trajtuar astmën dhe pneumoninë tek fëmijët.

Sot, shkencëtarët kanë vërtetuar se alicina në doza shumë të vogla në ajër gjithashtu mund të vrasë në mënyrë efektive viruset e gripit. Virusi i gripit “bredh” në ajër kur ndeshet me molekulat e paqëndrueshme të alicinës nga hudhra, ai do të shkatërrohet menjëherë. Aftësia e hudhrës për të vrarë viruset është shumë e ndjeshme dhe jo rezistente. Kjo kontribuon në shpjegimin e arsyes pse njerëzit e konsiderojnë hudhrën si një sharmë ekzorcizmi, duke e varur para shtëpisë së tyre ose duke e mbajtur në gjoksin e një gruaje shtatzënë për të parandaluar defektet e lindjes (sepse të lashtët nuk e dinin se një nga shkaqet e defekteve të lindjes ishte për shkak të deri te infeksioni i rëndë i gripit te gratë shtatzëna.

Mbajtja e një qese me hudhër përpara gjoksit do të parandalojë në mënyrë efektive gripin gjatë shtatzënisë dhe do të kufizojë defektet e lindjes për fetusin). Varja e hudhrave para derës do të kufizojë gjithashtu përqendrimin e viruseve në ajër, veçanërisht të viruseve të gripit, duke ulur rrezikun e sëmundjes.

Shkenca sot thekson veçanërisht përdorimin e vajit të hudhrës në parandalimin e gripit dhe kollës si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët. Meqenëse mbi 80% e fëmijëve kanë një kollë fillestare për shkak të një virusi, antibiotikët nuk janë efektivë në këtë fazë. Nëse një fëmijë ka kollë, dhënia e vajit të hudhrës menjëherë do të ndihmojë në parandalimin e komplikimeve të bronkopneumonisë, pneumonisë në mënyrë shumë efektive.

Vaji i hudhrës është shumë i dobishëm sepse ka aftësinë të pastrojë mushkëritë, të parandalojë prodhimin e pështymës dhe të vrasë viruset e forta, ndaj është shumë i dobishëm për njerëzit me sinusit kronik. Shkencëtarët vërtetuan gjithashtu se në rastet e pneumonisë së rëndë, përdorimi i antibiotikëve në kombinim me hudhrën do ta shërojë sëmundjen shumë më shpejt, duke ulur kostot e trajtimit.

Vaji i hudhrës dhe kanceri

Ka pasur shumë studime që sugjerojnë se hudhra ka aftësinë për të trajtuar kancerin tek kafshët laboratorike dhe tani po testohet për të parë nëse aftësia e hudhrës për të luftuar kancerin tek njerëzit është e njëjtë me atë të kafshëve.

 • Që nga viti 1952, shkencëtarët sovjetikë kanë arritur të ndalojnë rritjen e disa qelizave tumorale te minjtë.
 • Një eksperiment në Japoni tregoi se hudhra mund të ngadalësojë rritjen e qelizave të kancerit të gjirit tek minjtë dhe hudhra ka antioksidantë shumë të fortë për të parandaluar dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira.

Në Institutin e Kancerit MD Anderson në Houston, mjekët shpëtuan një mi nga kanceri i zorrës së trashë duke i dhënë squfur në hudhër. Dihet se Instituti Kombëtar i Kancerit në SHBA është duke u fokusuar në studimin e trajtimit të kancerit të këtij kimikati squfuri.

Hudhra e purpurt - Nga një këndvështrim shkencor 4

Vaji i hudhrës për dobësim

Vaji i hudhrës me një dozë 300mg – 500mg në ditë (ekuivalente me 6-10 tableta) ka një efekt të qartë në uljen e yndyrës së barkut pa dëmtuar trupin.

Kjo sepse vaji i hudhrës parandalon fort formimin e yndyrës në mëlçi, dhe në të njëjtën kohë stimulon qelizat e trupit për të rritur metabolizmin për të konsumuar energji të tepërt.

Për shkak të mekanizmit që parandalon formimin e yndyrës në mëlçi dhe rrit djegien e energjisë, vaji i hudhrës është veçanërisht efektiv për rastet e yndyrës së barkut, duke shkatërruar shpejt shtresën dhjamore të barkut në zonën e kofshëve dhe duke krijuar më shumë energji. trupin, duke lehtësuar lodhjen.

Vaji i hudhrës ngrohet dhe kullon

Substancat e squfurit në hudhra, veçanërisht alicina, kanë një efekt antiacid, kundër oksidimit të membranave qelizore, duke ndihmuar qelizat të funksionojnë përsëri normalisht, duke ngrohur kështu trupin. Kur qelizat janë aktive, ato do të konsumojnë ujë të tepërt në trup dhe do të prodhojnë më shumë energji. Kjo është arsyeja pse pirja e vajit të hudhrës ndjen nxehtësi dhe etje.

 • Rastet e infeksionit të trupit të ftohtë, personat me simptoma të ftohjes si frika nga i ftohti, gjymtyrët e ftohta, trupi i fryrë, fytyra e zbehtë, obeziteti, dispepsi, dhimbje koke kronike, pagjumësi dhe gjumë i dobët, urinim i shpeshtë shumë i përshtatshëm për vajin e hudhrës.
 • Vetëm përdorimi i vazhdueshëm për një deri në dy muaj do të përmirësojë ndjeshëm simptomat e mësipërme si p.sh. personi ngrohet, bëhet më i fortë, ha më mirë, ndalon dhimbjet e kokës, marramendjen.
 • Njerëzit që përdorin rregullisht vajin e hudhrës do të gjejnë lehtësim dhe qëndrueshmëri, sëmundjet kronike si dhimbja e kyçeve, dhimbjet e fytit, gripi… reduktohen, njerëzit priren të jenë më të rinj.

Hudhra ka një sërë përdorimesh të tjera

Hulumtimet e fundit në minjtë tregojnë se hudhra mund të ketë efekte të dobishme në funksionin e trurit, të rrisë kujtesën dhe ndoshta të zgjasë jetën.

Natyralisti romak Plini shkroi se kur hudhra përdoret me verë, njerëzit bëjnë dashuri me shumë mjeshtëri. Prandaj, populli romak hante shumë hudhër dhe e quajti atë një afrodiziak.

 • Sipas doktor Pavo Airola, një nutricionist në Phoenix, Arizona-SHBA, hudhra me kimikatet e saj të squfurit, mund të kurojë emfizemë të mushkërive që vështirëson frymëmarrjen, tretje të dobët, kapsllëk, ftohje.
 • Studimet nga Drs D Sooranna dhe I Das në Londër tregojnë se marrja e hudhrës gjatë shtatzënisë mund të zvogëlojë rrezikun e preeklampsisë (presionit të lartë të gjakut dhe proteinave në urinë) dhe të rrisë peshën tek fëmijët me vonesë në rritje.
 • Dhe së fundi, një studim në Monnel Chemical Senses Center, Philadelphia, zbuloi se kur nënat hanë hudhër, foshnjat e tyre do të ushqehen me gji më gjatë dhe më shpesh, sepse hudhra rrit oreksin e foshnjës.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now