TỔNG HỢP 50 các loại sâm rừng Việt Nam được coi là thần dược quý hiếm | Flowerfarm.vn

Duke folur për xhensen, duhet të mendoni menjëherë për Han Korenë – ku ekziston një Ganoderma e rrallë dhe e shtrenjtë. Por a e dini se xhensen pyjor vietnamez është po aq i rrallë sepse ka një efekt më të lartë promovues të shëndetit dhe është i vështirë për t’u gjetur. Në këtë artikull, le të mësojmë për llojet e xhensenit të egër në Vietnam që konsiderohen si barëra medicinale në mjekësinë tradicionale!

1. Mësoni rreth xhensenit të egër

1.1 Çfarë është xhensen i egër?

Xhenseni i egër është një xhensen natyral shumëvjeçar, që zakonisht gjendet në zonat malore. Kjo është një pemë e lashtë me rrënjë të zgjeruara, duke u ulur gradualisht drejt majës. Rrënjët janë të verdha të zbehtë, konvekse dhe konkave, zakonisht vetëm 1 rrënjë, ndonjëherë ka 2 ose 3 rrënjë. Rrënjët e xhensen pyllit (rrënjë xhensen pylli) ka vlerën më të rrallë nga të gjitha pjesët.

Modelet vibruese 800x579
Foto të xhensenit të egër

Gjethet janë vezake ose të rrumbullakëta, në një distancë të gjatë nga rrënjët. Në gjethe ka damarë alternative, afër kërcellit është në formë zemre, sipërfaqja e gjethes ka një shtresë qimesh të buta. Xhenseni i egër shpesh zvarritet në tokë ose ngjitet pas pemëve të tjera.

Lulet e bimëve të xhensenit pyjor janë zakonisht jeshile të lehta, duke u rritur thellë në gjethet intersticiale, duke përfshirë 5 petale me venat vjollce, duke u kthyer në të verdhë të zbehtë kur do të bien. Për shkak të formës së tij mjaft të vogël, bëhet mjaft e vështirë të gjesh xhensen pyjor, veçanërisht xhensen të çmuar dhe shumëvjeçar.

1.2 Efektet e xhensenit të egër

Xhenseni i egër zakonisht nuk është shumë i shtrenjtë, por efekti i tij tonik është më i respektueshëm se çdo ilaç perëndimor. Mjekësia perëndimore shpesh ka një efekt anësor duke shkaktuar nxehtësi në trup, përkundrazi, ilaçet e mjekësisë tradicionale nuk kanë efekte të shpejta, por janë më të qëndrueshme në planin afatgjatë. Pemë xhensen pylli është gjithashtu një lloj.

Llojet e dridhjeve 1 800x418

Xhensen pyjor Vietnamez ka shumë efekte shëndetësore si:

  • Luftoni lodhjen, forconi sistemin imunitar.
  • Ndihmon për t’u tretur mirë, i lehtë për t’u thithur, veçanërisht për njerëzit e dobët, gjithashtu rrit tkurrjen e stomakut për të ngrënë më shumë.
  • Rritni sasinë e qelizave të kuqe të gjakut, ndihmoni qarkullimin e gjakut, rrisni numrin e qelizave të bardha të gjakut për të ndihmuar në mpiksjen më të shpejtë të ngjyrës. Ky efekt është jashtëzakonisht i dobishëm për njerëzit me diabet që kanë vështirësi me koagulimin e gjakut.
  • Ndihmon zemrën të kontraktohet në mënyrë më të barabartë dhe të qëndrueshme, duke qarkulluar gjakun në pjesë të tilla si truri, këmbët dhe organet e brendshme.
  • Përveç kësaj, xhensen pyjor ka edhe efektin e reduktimit të kollës, anti-inflamator, antibakterial, …

2. Llojet e xhensen pyllit në Vietnami është i rrallë dhe ka efekte magjike

Panax

I njohur si një xhensen i egër me vlera terapeutike të nivelit botëror, por vetëm në Vietnam, xhensen Ngoc Linh (i njohur edhe si xhensen Tiet Tuc) gjendet kryesisht në vargmalin malor Hoang Lien Son – në jug të Vietnamit.Në veriperëndim të vendit tonë. Sidomos kur rritet në malin Ngoc Linh vlera ushqyese e pemës rritet, prandaj lindi emri Ngoc Linh ginseng.

Llojet e Sam Ngoc Linh Sam Ngoc Linh 800x529

Sipas statistikave mbi speciet e çmuara të xhensenit, xhensen Linh Chi i Vietnamit është në TOP 20 speciet e xhensenit të vendosur në një lartësi prej 1200 m mbi nivelin e detit. Për më tepër, falë përmbajtjes së lartë të saponinave, kjo specie e xhensenit vietnamez është më e shtrenjtë se speciet e tjera të xhensenit. Aktualisht, njerëzit blejnë xhensen Ngoc Linh, jo vetëm rrënjë xhensen, sepse lëndët ushqyese në gjethet e xhensenit Ngoc Linh janë po aq të larta.

Çmimi i kësaj specie të çmuar xhensen bie midis 300-400 milion/kg, që do të thotë se një pemë mesatare xhensen do të kushtojë nga disa dhjetëra në qindra miliona dong. Për xhensen Ngoc Linh si dhe për llojet e tjera të xhensenit pyjor, njerëzit shpesh ziejnë ujë për të pirë, e vendosin në ilaç ose e përdorin atë. xhensen pylli i njomur në verë gjithashtu shumë i mirë, rrisin shëndetin për meshkujt.

Llojet e Sam Ngoc Linh 2 800x579

Ngoc Linh Xhensen ka një ngjyrë të ngjashme me sherebelën me mish të purpurt, kështu që tregtarët nuk kanë ndërmend të përzihen me mallrat e vërteta për të bërë një fitim të shpejtë. Prandaj, duhet të kërkoni një vend me reputacion për të blerë dhe shitur cilësi për të shmangur rastin e “humbjes së parave” edhe pse çmimi është pak më i lartë, por në këmbim të xhensenit cilësor të pyjeve.

A e dini orkide të rralla pyjore Gjithashtu i shtrenjtë si xhensen Ngoc Linh, madje disa pemë shiten për 5 miliardë.

Llojet e Sam Ngoc Linh 1 800x450

Xhensen pylli

Xhenseni pyjor është gjithashtu një bimë mjekësore e çmuar në pyll me vlera të larta shëndetësore. Përmbajtja e saponinës në xhensen pyjor është e lartë, por më e vogël se ajo e xhensenit. Efekti më i madh i iso-ginseng është tonifikimi i gjakut, rritja e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe zvogëlimi i numrit të qelizave të bardha të gjakut. Njerëzit me hemofili ose diabet duhet të përdorin këtë specie të xhensenit të egër për të mbështetur një trajtim më të mirë.

Lloje të ndryshme të Samsara vibruese 800x450

Përveç kësaj, si llojet e tjera të xhensen pyllit, xhensen pyllit gjithashtu ka efekte shoqëruese si rritja e rezistencës, zvogëlimi i kollës, përshpejtimi i qarkullimit të gjakut, ushqimi i zemrës etj. Sidomos për njerëzit me sëmundje stomaku ose zorrës së trashë, ky është një mjet më i vlefshëm. dhe ilaç efektiv se mjekësia perëndimore.

Llojet e Samsara vibruese 1 800x510

Xhensen i egër

Kjo është një specie e çmuar e xhensenit në veriperëndim me efekte të larta terapeutike. Quhet pyll areca ginseng, ndoshta për shkak të ngjyrës së tij pak të kuqe si kur hahet arrë betel. Imazhi i bimës së xhensenit të pyllit është më i vogël se dy llojet e xhensenit të mësipërm. Kërcelli dhe rrënjët janë të gjata cilindrike, shumë rrënjë të vogla përreth, në gjethe rriten tufa lulesh, rreth 3-5 lule.

Llojet e çekiçëve vibrues Samsara 800x450
Fotografia e xhensenit të pyllit areca

Efekti i xhensenit të pyllit është ndoshta shumë i njohur, mund të ndihmojë në rritjen e vitalitetit te meshkujt, veçanërisht mund të kurojë impotencën. Sipas hulumtimeve në mjekësinë tradicionale, xhensen ndihmon funksionimin e veshkave dhe eliminimin më të mirë të mbetjeve dhe toksinave, duke rritur kështu forcën mashkullore. Për ta përdorur, ju mund ta bëni atë në shumë mënyra, por më i popullarizuari është ende xhensen pyjor i njomur në alkool në verë mjekësore.

Llojet e Samsara vibruese 1 800x528

Përveç kësaj, efektet e xhensenit të arecave pyjore kanë edhe: trajtimin e astmës, diarrenë, mpirjen e ulët, dhimbjet e trupit, rregullimin e presionit të lartë të gjakut. Çdo efekt ka ilaçin e vet, ndaj duhet të pyesni me kujdes mjekun tuaj përpara se ta përdorni.

>> Shih më shumë: Ku është pylli i Amazonës? Pse është e rëndësishme të mbrosh pyllin e Amazonës?

Panax xhensen

Quhet xhensen që depërton në shkëmb, sepse kjo specie e xhensenit pyjor mund të depërtojë nëpër shkëmbinj për të mbijetuar. Ka edhe disa emra të tjerë si xhensen me tela, xhensen shkëmbi, xhensen shkëmbi etj.. Ky xhensen pyjor gjendet në vende me kushte të veçanta dheu. Xhenseni ka një efekt të mirë në mëlçi dhe veshka, ose përdoret për të moshuarit, fëmijët dhe njerëzit që sapo janë zgjuar.

Llojet e kampionimit të dridhjeve Marrja e mostrave të lëkurës 1 800x800

Sipas kërkimeve shkencore, përmbajtja e saponinës në xhensen shkëmbor është e barabartë me xhensenin e rrallë Ngoc Linh, por çmimi është 1000 herë më i lirë. Nëse blini xhensen të ujitur, do të kushtojë vetëm 200-300 mijë VND / kg, dhe për xhensen të tharë, do të jetë 600 – 800 mijë VND / kg. Sidoqoftë, tani që xhensen prej guri është i disponueshëm në Lao Cai dhe Yen Bai, ai gjithashtu ka një çmim të lartë, megjithëse cilësia nuk është aq e mirë sa Ha Giang, duhet ta konsideroni dhe zbuloni me kujdes përpara se të blini.

Xhensen dong quai

Xhensen Dang Quy është një xhensen pyjor që gjendet në vende me një lartësi prej më shumë se 1000 m, me klimë të ftohtë. Kjo specie xhensen ka shumë rrënjë të reja, duket si një tufë rrënjësh, por në fakt ka rrënjën kryesore më të madhe në mes, rrënjët e vogla përreth kanë efektin e mbajtjes më të fortë të bimës. Pjesa e sipërme e trungut ka shumë degë të vogla që rriten në tufa, jeshile me ngjyrë vjollcë.

Llojet e Sam Duong Sam Duong Quy 1 Min 800x800

Sipas mjekësisë tradicionale, kjo specie e xhensenit pyjor ka një erë të ëmbël, pikante, të fortë të xhensenit, e përshtatshme për njerëzit që janë të lodhur, të sëmurë, kanë oreks të dobët, të vështirë përthithshëm etj. Mënyra më e lehtë për të përdorur xhensen dong quai është që ju zieni ujin e pijshëm ose kassava në një tonik së bashku me barëra të tjera mjekësore.

Xhensen Thiet Truc

Një xhensen i çmuar pyjor i barabartë me xhensen Ngoc Linh është xhensen Thiet Truc. Ky lloj xhensen gjendet shpesh në zona të thella pyjore, kështu që është shumë i rrallë. Thiet Truc është emri kinez i kësaj bime mjekësore të çmuar, dhe në Vietnam quhet Tam That Wild, por ka shumë lloje të Tam That Wild, vetëm ato që gjenden në lartësi mbi 2000 m konsiderohen të çmuara, të rralla.

Kjo specie e xhensenit ka shumë efekte, veçanërisht tonifikuesin e gjakut dhe rritjen e vitalitetit. Njerëzit me trup të hollë dhe të dobët si gratë pas lindjes që janë të vështira për t’u përthithur duhet të kërkojnë këtë specie xhensen për ta përdorur si tonik. Përveç kësaj, xhensen Thiet Truc gjithashtu mund të kurojë infertilitetin dhe është një shpëtimtar për çiftet jopjellore.

>> Shih më shumë: 20 zogj të vegjël dekorativë që mbahen shpesh në shtëpi në Vietnam

Bo Chinh Xhensen

Xhensen Bo Chinh, i njohur edhe si Tho Hao ginseng, është një specie e çmuar e xhensenit me shumë efekte terapeutike si rregullimi i menstruacioneve, trajtimi i depresionit, neurasthenia, tuberkulozi, anemia, epilepsia, pagjumësia, … Mund t’i referoheni ilaçeve bimore të mjekët e mjekësisë tradicionale t’i bëjnë ato në ilaçe orale, të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin. Një shënim i vogël kur kërkoni të blini xhensen Bo Chinh, duhet të blini llojin e rritur në pyll që do të ketë një përmbajtje shumë më të lartë ushqyese.

Llojet e vibruese Sam Bo Chinh 1 800x503

Tam That North

Në të kaluarën, Tam That Bac konsiderohej më i çmuar se ari sepse rritej vetëm i egër, njerëzit nuk mund ta rritnin atë dhe gjithashtu kishte një efekt shumë të mirë tonik. Sot, megjithëse nuk është shumë e vështirë për të blerë një kilogram sherebelë veriore, pemët e rritura natyrshëm pa ndërhyrjen e njeriut janë ende me vlerë të lartë dhe të rralla.

Llojet e Sam's Vibrating Tam That Bac 1 800x546

Në Vietnam, njerëzit rriten Tam That Bac në zonat malore si Lao Cai, Ha Giang, .. në një lartësi prej më shumë se 1500 m në mënyrë që pema të ketë kushtet më të mira të rritjes. Kostoja e një kilogrami sherebelë veriore është relativisht e lartë, varion nga 3 deri në 5 milionë dong për derrin e purpurt dhe të verdhë, dhe ju shmangni blerjen e sherebelës së bardhë pa vlerë.

Shkëmb xhensen

Edhe pse Quy Da Ginseng e ka origjinën nga Kina, ai rritet shumë në Vietnam, kështu që mund të konsiderohet si xhensen vietnamez. Efekti i xhensen Quy Da është të mbështesë trajtimin e anemisë, dobësisë së trupit, sëmundjeve të lidhura me tretjen si kapsllëku, çrregullimet menstruale, etj. Veçanërisht në xhensen pyjor vietnamez, xhensen Quy Da konsiderohet gjithashtu si një tonik i veshkave që besohet. nga meshkujt.

Llojet e vibruese Sam Quy Da 800x448

>> Ju mund të jeni të interesuar: Lista e 30 racave të papagallit në Vietnam që janë të lehta për t’u rritur dhe të njohura me shumë njerëz

Xhensen i bluar

Dat Ginseng, i njohur edhe si xhensen pyjor, është një lloj xhensen që gjendet në lartësitë deri në 2200 m, me aftësi jashtëzakonisht të mira mbijetese, nga shkretëtira në fushat e egra, malet, pyjet, … mund të jetojnë. Bima përdoret për trajtimin e sëmundjeve të urinimit, laksativ etj.

Llojet e Sam Dat Vibruese Sam Dat 800x600

Nam Nam Xhensen

Xhenseni ka efektin e reduktimit të dhimbjes, antiinflamatorit, shtimit të qumështit dhe shërimit shumë të mirë të vlimeve, që gjenden shpesh në zonat malore si Son La, Lao Cai, Ha Giang etj.

Sam Sam

Emri shkencor: Pissenlit detar

Përdoret: për trajtimin e kollës, etheve, kollitjes me gjak etj. dhe përdoret gjithashtu për të bërë xhensen pyjor të njomur me verë.

Llojet e vibrimit Samsara 800x767

Huyen Sam

Emra të tjerë: Xhensen i zi, Xhensen origjinal.

Përdorimi: Kuron sëmundje, dhimbje të fytit, ulçera në gojë, kollë. Jo për njerëzit me presion të ulët të gjakut.

Llojet e vibrimit Samsara 800x533

Më sipër janë llojet e xhensenit pyjor që kam sintetizuar, shpresoj se keni zgjedhur një lloj xhensen që është i përshtatshëm për qëllimet dhe aftësitë tuaja ekonomike. Xhenseni duhet përdorur për një kohë të gjatë që të jetë efektiv, jo aq shpejt sa mjekësia perëndimore, por më mirë. Duhet të keni kujdes që të mos blini xhensen fallco!

>> Shihni gjithashtu: Çfarë është një ekosistem? Roli i ekosistemeve pyjore në mjedisin natyror

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now