Ý nghĩa hoa anh đào? Những điều cần biết về cây anh đào | Flowerfarm.vn

Lulja e qershisë është lulja kombëtare e tokës së diellit në rritje – Japonia. Kjo është një lule e bukur dhe ka kuptim të madh simbolik. Sot, ato rriten edhe në disa vende të tjera si Vietnami, Tajvani, Koreja etj. Pra, cilat janë karakteristikat dhe kuptimet e luleve të qershisë? Si është sezoni i luleve dhe si të rriten qershitë në Vietnam? Le të zbulojmë informacione rreth kësaj lule në artikullin më poshtë!

Origjina e luleve të qershisë

Anh Dao 1 800x532

Emri shkencor i pemës së lulëzimit të qershisë është Prunnus cerasoides D. Don, i përkasin familjes Rose (Rosacea). Emri anglisht është Cherry blossom, dhe emri japonez është Sakura.

Origjina e kësaj lule është nga Japonia, ndaj ky vend i diellit që po lind njihet edhe si “Vendi i luleve të qershisë”. Sot kjo lule është shpërndarë gjerësisht në shumë vende të botës si në SHBA, Vietnam, Kore, Kinë etj.

Për shkak të zonës së njëjtë klimatike si Japonia, kjo lule rritet gjithashtu në shumë pjesë të Koresë. Në Vietnam, qershitë shpërndahen kryesisht në provincat malore veriore dhe në malësitë qendrore. Veçanërisht të famshme për lulet e qershisë në Dalat, ato njihen edhe me shumë emra të tjerë si kajsia e qershisë, qershia, kajsia e egër etj. Për shkak të karakteristikave të tyre të ngjashme, shumë njerëz shpesh ngatërrojnë lulet e qershisë me fotot e luleve të qershisë.

Në Shtetet e Bashkuara, qershitë u mbollën në Uashington DC si dhuratë nga qeveria japoneze në 1912 dhe 1956. Përveç kësaj, Japonia i dha Kanadasë gjithashtu këtë lloj lulesh qershie dhe ato u mbollën në Vankuver në vitet 1930.

Kuptimi i lulëzimit të qershisë

Legjenda e qershisë japoneze

Ka mjaft histori për lulet e qershisë në Japoni nga e kaluara e deri më sot. Por më e famshmja është legjenda e emrit Sakura. Thuhet se “sakura” është një derivat i fjalës “sakuya” në emër të një perëndie të përmendur në librin historik “Historia e lashtë” (Kojiki) të Japonisë – perëndeshës Konohana-Sakuya-hime. Sipas kësaj legjende, kjo perëndeshë ishte personi i parë që mbolli farat e pemës së qershisë në malin Fuji. Më vonë, ajo u konsiderua perëndeshë Sakura dhe ajo lule sakura gjithashtu kishte bukuri të madhe si një perëndeshë.

Kuptimi i luleve të qershisë

Japonia ka qenë gjithmonë e famshme për simbolin e luleve të qershisë. Kjo lule përmban shumë kuptime të mira për kulturën japoneze. Para së gjithash, kuptimi i lulëzimit të qershisë japoneze është simboli i bukurisë unike dhe bëhet lulja kombëtare e këtij vendi. Duke lulëzuar në pranverë, ato simbolizojnë freskinë, gëzimin dhe shpresën e tejmbushur. Në të njëjtën kohë, përmendja e kësaj lule përfaqëson edhe bukurinë e bukur, por jashtëzakonisht të pastër dhe të brishtë të grave aziatike. Për më tepër, ato simbolizojnë edhe bukurinë jetëshkurtër të rinisë dhe jetës.

Ying Yingol 5 800x600

Përveç kësaj, kuptimi i luleve të qershisë përfaqëson gjithashtu jetë intensive. Imazhi i kësaj luleje mbart një mesazh pozitiv se “edhe në rrethanat më të vështira, njerëzit nuk duhet t’i dorëzohen fatit, por duhet të ngrihen gjithmonë, drejt një të ardhmeje të bukur”.

Përveç kësaj, kjo lule e bukur simbolizon gjithashtu kulturën e përulësisë dhe durimit. Kjo është arsyeja pse lulet e qershisë përdoren shpesh nga Japonia si dhurata për vendet e tjera me mesazhin e dëshirës për të jetuar në paqe dhe për t’u zhvilluar së bashku.

Karakteristikat e luleve të qershisë

Lulet e qershisë janë bimë drunore dhe shumëvjeçare. Trungu është ngjyrë kafe, me shumë degë e degë, kanë karakteristika të brishtë, ndaj thyhen mjaft lehtë. Madhësia e pemës është mjaft e madhe, mund të arrijë një lartësi prej rreth 5-25 m. Gjethet janë jeshile të errët, ovale dhe të dhëmbëzuara rreth skajeve.

Hoa Anh Dao 2 800x533

Ngjyrat e luleve të qershisë japoneze janë të bardha, rozë ose të kuqe. Kërcelli i lules është i butë, rreth 3 deri në 6 lule janë të grumbulluara në tufë, secila tufë në degë. Nëse shikoni me vëmendje, do të shihni se kjo lule ka karakteristika që nuk janë të ngjashme me lulëzimin tonë të pjeshkës. Petalet kanë skaje të valëzuara, janë të rrumbullakosura të buta dhe të grumbulluara nga qendra jashtë. Kjo lule ka më shumë shtresa petale në krahasim me pjeshkët tona, dhe struktura është mjaft e ngjashme me trëndafilat.

Dallimi i pemës së lulëzimit të qershisë japoneze është se lulet lulëzojnë shumë gabimisht, por gjatë lulëzimit, gjethet bien, kështu që shpesh nuk do t’i shihni gjethet, por do të shihni vetëm një ngjyrë të shkëlqyer luleje për një qiell të tërë.

Në cilën stinë lulëzojnë lulet e qershisë?

Në cilin muaj lulëzojnë qershitë japoneze? Në veçanti, kjo lule shpesh tregon ngjyra të bardha ose rozë të ndezur në pranverë, dhe rreth fundit të marsit – fillimi i prillit është koha kur ato do të lulëzojnë më bukur dhe shkëlqyeshëm. Pas një periudhe prej 7 – 15 ditësh, lulet e bukura të qershisë do të fillojnë të zbehen. Megjithatë, në varësi të kushteve mjedisore, motit dhe llojeve të ndryshme të luleve, koha e lulëzimit si dhe jetëgjatësia e tyre është e ndryshme.

Lulja e Qershisë 8 800x532

Nga fundi i marsit deri në maj, kur Japonia hyn në sezonin e lulëzimit të qershisë, në këtë kohë mbahen edhe festat e lulëzimit të qershisë. Kjo është një festë tradicionale që zhvillohet në të gjithë vendin dhe quhet “Hanami”. Ky emër është një kombinim i dy fjalëve “hana” që do të thotë lule ose lule qershie, dhe “mi” që do të thotë “të shikosh”, të kombinuara në emrin “Hanami” që do të thotë festivali i shikimit të luleve. Festivali Hanami ka një histori të gjatë, japonezët kanë shumë aktivitete gjatë festivalit, të tilla si ulja në një varkë për të parë lulet e qershisë, organizimi i çajit, piknikët dhe shijimi i pjatave unike të kuzhinës,… Festivalet Kjo ka tërhequr turistë të panumërt nga të gjithë. nëpër botë. Vendet më të mira për të parë lule janë në Tokio, Osaka dhe Kioto.

Lulet koreane të qershisë lulëzojnë gjithashtu në pranverë, por është rreth mesit të marsit deri në fillim të prillit. Festivali korean i luleve të qershisë zakonisht mbahet në prill. Nëse keni mundësi të udhëtoni në Kore gjatë sezonit të qershive, është mirë të vini në merrni pjesë një herë në sezonin e festivalit këtu, veçanërisht në festivalin e luleve në ishullin Jeju, Jinhae (Provinca Gyeongnam), Tregu Hwagae (Provinca Gyeongnam), Yeouido (kryeqyteti i Seulit), Mali Moaksan (Provinca Jeonbuk), …

Sezoni i lulëzimit të qershisë në Tajvan është nga janari deri në prill. Disa nga pikat e bukura të shikimit të luleve në këtë vend janë Taichung (Ferma Wuling, Fshati Kulturor Aboriginal Formosa), Taipei (Salla Përkujtimore Chiang Kai-shek, Parku Kombëtar Yangmingshan), Taipei i Ri ( Ujëvara Wulai, Tempulli Tianyuan), Alishan, Liqeni i Hënës së Diellit, etj.

Anh Dao 7 800x468

Në ditët e sotme, nëse doni të shihni lulet e qershisë, nuk keni pse të udhëtoni më larg në Japoni apo Kore. Në Vietnam, lulet e qershisë pranverore lulëzojnë rreth fundit të janarit – shkurt. Më së shumti, duhet të vini për të marrë pjesë në festivalin e luleve të qershisë Da Lat, i cili zhvillohet në 3 ditë rreth fillimit të shkurtit. Përveç kësaj, Ju gjithashtu mund të shihni lule në disa vende të tjera si Sapa, Ha Giang, Moc Chau.

Disa lloje të luleve të qershisë japoneze

Aktualisht, ka shumë lloje të luleve të qershisë, nga pyjet e qershive të egra që janë edukuar dhe edukuar në shumë lloje të ndryshme, të përshtatshme për çdo mjedis jetese në ndryshim. Këtu janë disa nga speciet më të zakonshme:

+ Oshimasakura: Ky lloj i lulëzimit të qershisë zakonisht lulëzon kur gjethet po lulëzojnë, ato kanë një aromë simpatike. Oshimasakura njihen gjithashtu si Sakura mochi sepse gjethet e tyre, pas përfundimit të sezonit të lulëzimit, shpesh mblidhen dhe kaliten me kripë për të bërë një mbështjellës në pjesën e jashtme të një keku të trashë ose hahen me topa orizi onigiri.

Anh Dao 11 800x450

+ Edohigan: Ndryshe nga Oshimasakura, lulet e qershisë Edohigan lulëzojnë para se të mbijnë gjethet. Ngjyra e petaleve gradualisht do të ndryshojë nga e bardha në rozë e zbehtë.

+ Yamasakura: Një emër tjetër është Bach Son Sakura dhe lulëzon kur gjethet mbijnë. Lulet kanë një aromë më të fortë se llojet e tjera të luleve të qershisë. Ato vijnë në dy ngjyra kryesore, zakonisht rozë e zbehtë ose e bardhë.

+ Kanhizakura: Këto lule pëlqejnë klimat e freskëta dhe shpesh quhen qershi zile sepse lulet e tyre shpesh bien si zile. Lulet janë me një petale, zakonisht rozë e zbehtë ose rozë e errët. Kjo lule ka edhe efektin e njomjes së kripës për të ngrënë ose marinimin e çajit.

Lulja e Qershisë 12 800x450

+ Kasumisakura: Kjo lloj lule njihet edhe si Keyama zakura (Mao Shan) sepse lulet dhe gjethet e saj karakterizohen nga një shtresë qimesh të rinj. Lulet gjithashtu ndryshojnë ngjyrën nga e bardha në rozë.

+ Oyamasakura: Krahasuar me Yamasakura, ky lloj i luleve të qershisë ka gjethe dhe lule më të mëdha, dhe ngjyra e luleve është një rozë më e errët. Prandaj, ata njihen edhe si Beniyama zakura (Hong Son Sakura).

+ Someiyoshino: Ky është një lloj shumë i veçantë i lulëzimit të qershisë dhe më i zakonshmi që rritet, ato kanë karakteristikat e një përzierjeje të Edohigan dhe Oshimasakura. Kjo lloj lule do të lulëzojë para se gjethet të rriten, domethënë kur lulet të vdesin, gjethet e reja do të mbijnë. Në petalet dhe gjethet e reja janë të mbuluara me një shtresë qimesh të rinj. Petalet janë më të mëdha se të tjerat dhe kanë ngjyrë rozë të zbehtë. Someiyoshino ka karakteristikën e rritjes dhe zhvillimit më të shpejtë.

Si të rriten lulet e qershisë në Vietnam

Së pari, duhet të zgjidhni dhe filtroni me kujdes farat. Farërat duhet të jenë pa sëmundje, të plotësojnë standardet e cilësisë, të sigurojnë rezistencë të mirë dhe të rriten shpejt. Kështu, lulet e reja rriten mirë dhe lulet lulëzojnë bukur.

Pema e lulëzimit të qershisë nuk është një bimë marramendëse, kështu që mund të rritet në toka të ndryshme. Megjithatë, toka për mbjellje duhet të sigurojë ajrim dhe kullim të mirë, sepse bima nuk mund të tolerojë mbytje. Vini re rreth 7-10 ditë para mbjelljes, hapni një gropë dhe më pas plehëroni me pleh organik dhe mbushni gropën.

Anh Dao 9 800x419

Pasi të keni përgatitur farat, duhet t’i trajtoni para mbjelljes. Thithni farat në ujë të pastër për rreth 2 ditë, pastroni dhe më pas inkuboni në rërë për rreth një muaj ose më shumë që farat të plasariten.

Kur fara është plasaritur, ajo mund të mbillet në terrenin e përgatitur për mbjellje. Gjatë mbjelljes, kushtojini vëmendje që farat të vendosen vertikalisht, pjesa e mprehtë të jetë nga lart dhe më pas të mbulohet me një shtresë të hollë dheu rreth 1-2 cm sipër. Distanca e duhur midis farave është rreth 3-4 cm.

Si të kujdeseni për një pemë qershie

Teknikat e kujdesit të pemës së qershisë janë mjaft të thjeshta, mjafton t’i kushtoni vëmendje disa kushteve mjedisore dhe disa teknikave të vogla. Bimët e lulëzuara si të ftohta, mund të mbillen në diell, por nuk mund të tolerojnë nxehtësinë intensive dhe temperaturat e larta. Temperatura ideale që bima të rritet mirë është rreth 10-22 gradë celcius.Prandaj nëse pema mbillet jashtë në verë është e nevojshme të mbrohet pema nga rrezet e diellit direkte. Pema e qershisë është mesatare e lagështirës, ​​kështu që nuk mund të mbijetojë duke u përmbytur për një kohë të gjatë. Edhe pse i pëlqen drita e plotë, mund të qëndrojë edhe në hije për periudha të shkurtra kohore.

Kur mbillen rishtazi, bimët duhet të ujiten derisa shtresa e sipërme të thahet përpara se të ujitet përsëri. Nëse pema është rritur në mënyrë të qëndrueshme, zvogëloni sasinë e ujitjes, rreth 3 – 5 ditë lotim 1 herë. Kushtojini vëmendje sasisë së duhur të ujit, mos ujitni shumë, duke bërë që bima të ngopet me ujë dhe të vdesë.

Lulja e Qershisë 10 800x533

Rreth 1 muaj pas mbjelljes, pema fillon të lëshojë rrënjë të reja, pastaj mund të aplikohet me një përzierje të NPK dhe ure për të ujitur rreth rrënjës. Më pas, aplikojeni 5 herë vazhdimisht, çdo herë me rreth 30 ditë diferencë. Pasi lulet të zbehen, krasitni degët e thella, gjethet e thara dhe më pas aplikoni NPK dhe plehra organikë në bimë për t’u rikuperuar dhe rritur.

Në të njëjtën kohë, procesi i kujdesit duhet t’i kushtojë vëmendje pastrimit të barit, rrënjosjes dhe krasitjes së luleve. Pas mbjelljes për rreth 2 muaj, hiqni të gjitha gjethet në mënyrë që bima të fokusohet në lëndët ushqyese për të ndihmuar lulet të lulëzojnë më të mëdha dhe më të bukura. Mund të shtypni majën kur filizat janë rreth 30-35 cm të larta, vetëm deri në fund të korrikut, pastaj vazhdoni të krasitni për t’i dhënë formë pemës.

Pema e lulëzimit të qershisë ka një vitalitet shumë të fortë dhe është më pak e ndjeshme ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve. Megjithatë, është ende e nevojshme të merren masa për të parandaluar dhe hequr dëmtuesit për rritje dhe zhvillim të mirë duke spërkatur kontrollin e insekteve. Përveç kësaj, vëzhgoni rregullisht gjatë kujdesit për të zbuluar menjëherë shenjat jonormale dhe për të marrë masa efektive parandaluese.

Lulet e Yarrow 800x532

Kështu, lulja e qershisë është një lule e bukur me kuptime të veçanta. Ka shumë njerëz që dëshirojnë të kenë mundësinë ta admirojnë këtë lule në tokën e diellit në rritje ose të marrin pjesë në festivalin e lulëzimit të qershisë çdo pranverë. Sidoqoftë, për të kuptuar plotësisht këtë lule, jo të gjithë e dinë. Mbi të gjitha informacionet që duhet të dini për qershitë, shpresojmë se do t’ju ndihmojë.

>> Shih më shumë: Kuptimi, karakteristikat dhe mënyra e mbjelljes dhe kujdesit për pemët e pjeshkës në festën e Tet

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Call Now